Jest tu najdłuższa handlowa ulica w Europie i największe centrum handlowe w Polsce. Ale z drugiej strony możecie odpocząć nad olbrzymim jeziorem lub w termalnych źródłach. A kiedy nabierzecie sił, zajrzyjcie na jarmark albo turniej rycerski i koniecznie poświęćcie nieco czasu wielkim muralom. Województwo łódzkie kryje wiele tajemnic. Odkryjcie je z Reporterami 24.
Najdłuższa w Europie
Wycieczkę po województwie łódzkim warto zacząć od jego serca. Piotrkowska to z pewnością najpopularniejsza ulica w Łodzi, ale jednocześnie najdłuższa handlowa ulica w Europie. Liczy ponad cztery kilometry i biegnie między dwoma placami - Wolności i Niepodległości. Jest wizytówką stolicy województwa, miejscem spotkań, centrum rozrywki i handlu. To na nią od lat co roku zjeżdżają miłośnicy małych fiatów na ich paradę, o czym pisaliśmy. Redakcję Kontaktu na ulicę Piotrkowską zapraszaliście często, a nawet na paradę zombie!
Drewniane kościoły i zamek
- To warto zobaczyć - napisała Reporterka 24, która przysłała nam zdjęcia drewnianego kościoła w Dobroniu. Wybudowany między 1776 a 1779 rokiem, nazywany jest perełką łódzkiego. Jednak na uwagę zasługuje też kościół we wsi Kołacinek. Budowlę wzniesiono już w osiemnastym wieku w miejscu pierwszego kościoła, który powstał w tym miejscu. A na deser Zamek w Rawie Mazowieckiej. Ta średniowieczna, gotycka budowla została ukończona w czternastym wieku. Jeśli wierzyć kronikom Jana Długosza, majestatyczny gmach ufundował Kazimierz Wielki.
Pałac wśród fabryk i domów dawnych robotników
To jeden z najpiękniejszych budynków w stolicy województwa łódzkiego. Mowa o Pałacu Poznańskich, w którym mieści się Muzeum Miasta Łodzi. Otoczony pięknym ogrodem zbudowany został w północnej części miasta i stanowi wyjątkowy kontrast dla budynków fabrycznych i robotniczych domów.
Manufaktura
To kolejny rekord dla Łodzi. Łódzka Manufaktura to największe w Polsce centrum rozrywkowo-handlowe. Znajduje się pomiędzy ulicami Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i Karskiego, czyli na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego.
Przebudowę fabryki zaplanowano w taki sposób, aby zachować charakter i atmosferę tego miejsca. Budynek z czerwonej, nieotynkowanej cegły, kryje jednak nowoczesne wnętrze i tym sposobem łączy urbanistyczną duszę miasta z nowoczesnością.
Załęczański Park Krajobrazowy
Na powierzchni ponad 14 hektarów Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej rozciąga się Załęczański Park Krajobrazowy. Pierwszy w centralnej Polsce park leży również na terenie województw opolskiego i śląskiego. Ponad połowę jego powierzchni stanowią lasy, ale znajdziecie tu również jaskinie i doliny. Bogatą florę stanowi ponad siedemset gatunków roślin. Spotkacie tam motyle, szarańczę czy świerszcze. A z nieco większych przedstawicieli flory - chomiki i salamandry.
Łowicz
Wyjątkowe folklor i gwara oraz niepowtarzalna kultura lokalna. Reporterzy 24 z województwa łódzkiego zapraszają do Łowicza. Gmina co roku organizuje festiwal sztuki ludowej. W czasie imprezy grają regionalne zespoły z Polski i świata, a przyjezdni mogą zobaczyć łowickie rękodzieło, stroje i taniec. A także przepiękne zachody słońca...
Źródło patrona strażaków
Objęty ochroną pomnik przyrody, to unikatowe w skali kraju źródło. Reporterzy 24 nie zapomnieli o Źródle św. Floriana, które znajduje się niedaleko miasta Wieluń. Florian, od którego wzięło swoją nazwę, był patronem strażaków, hutników, kominiarzy i piaskarzy, czyli zawodów, które wiążą się z ogniem. Na obrazach i w rzeźbach przedstawiany był jako gaszący pożary. Urokliwe źródło zobaczycie na zdjęciach barmy.
Gorące źródła i turniej rycerski
Uniejów to miasto nad Wartą, które słynie ze swojego turystycznego charakteru. Znajdziecie tam termalne źródła, uzdrowisko i... rycerzy. Co roku w Uniejowie organizowany jest Wielki Turniej Rycerski i średniowieczny jarmark.
Zalew Sulejowski
Chociaż zbiornik jest sztuczny, Reporterzy 24, którzy wybrali się tam na wycieczkę, nie pozostawili nam złudzeń - to przepiękne miejsce. Zalew Sulejowski położony jest w powiatach piotrkowskim, opoczyńskim i tomaszowskim. W jego wodach pływają między innymi płoć, leszcz, okoń, sum czy szczupak. Zbiornik pełni przede wszystkim funkcję retencyjną i ochronną, ale można po nim śmiało żeglować, pływać kajakiem lub po prostu spacerować w jego okolicach.
Miasto tkaczy
Zgierz nad Bzurą uzyskał prawa miejskie w 1288 roku i tym samym jest jednym z najstarszych miast w regionie. Zwany jest miastem tkaczy. Nic dziwnego, wśród jego zabytków znajdziecie między innymi drewniane tkackie domy z dziewiętnastego wieku, fabryki sukna i bawełny oraz fabrykę włókienniczą.
Murale
Olbrzymie, kolorowe, zdumiewające i bardzo pracochłonne. W Łodzi znajdziecie wiele murali. Odzierające miasta z szarości malowidła pokazywaliście redakcji nie raz.
Kolejny raz Reporterzy 24 i redakcja Kontaktu 24 zapraszają w podróż po najpiękniejszych zakątkach Polski. Zdążyliśmy odwiedzić już 15 województw:
Bydgoszcz, Mysia Wieża i łużycka osada. Reporterzy 24 zapraszają do województwa kujawsko-pomorskiego
Autor: kab//tka