Pałac w sercu miasta, tajemnicze źródła i gigantyczne murale. Odwiedź z nami Łódzkie

Łódzkie na Waszych zdjęciach

Jest tu najdłuższa handlowa ulica w Europie i największe centrum handlowe w Polsce. Ale z drugiej strony możecie odpocząć nad olbrzymim jeziorem lub w termalnych źródłach. A kiedy nabierzecie sił, zajrzyjcie na jarmark albo turniej rycerski i koniecznie poświęćcie nieco czasu wielkim muralom. Województwo łódzkie kryje wiele tajemnic. Odkryjcie je z Reporterami 24.

Najdłuższa w Europie

Wycieczkę po województwie łódzkim warto zacząć od jego serca. Piotrkowska to z pewnością najpopularniejsza ulica w Łodzi, ale jednocześnie najdłuższa handlowa ulica w Europie. Liczy ponad cztery kilometry i biegnie między dwoma placami - Wolności i Niepodległości. Jest wizytówką stolicy województwa, miejscem spotkań, centrum rozrywki i handlu. To na nią od lat co roku zjeżdżają miłośnicy małych fiatów na ich paradę, o czym pisaliśmy. Redakcję Kontaktu na ulicę Piotrkowską zapraszaliście często, a nawet na paradę zombie!

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Drewniane kościoły i zamek

- To warto zobaczyć - napisała Reporterka 24, która przysłała nam zdjęcia drewnianego kościoła w Dobroniu. Wybudowany między 1776 a 1779 rokiem, nazywany jest perełką łódzkiego. Jednak na uwagę zasługuje też kościół we wsi Kołacinek. Budowlę wzniesiono już w osiemnastym wieku w miejscu pierwszego kościoła, który powstał w tym miejscu. A na deser Zamek w Rawie Mazowieckiej. Ta średniowieczna, gotycka budowla została ukończona w czternastym wieku. Jeśli wierzyć kronikom Jana Długosza, majestatyczny gmach ufundował Kazimierz Wielki.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Pałac wśród fabryk i domów dawnych robotników

To jeden z najpiękniejszych budynków w stolicy województwa łódzkiego. Mowa o Pałacu Poznańskich, w którym mieści się Muzeum Miasta Łodzi. Otoczony pięknym ogrodem zbudowany został w północnej części miasta i stanowi wyjątkowy kontrast dla budynków fabrycznych i robotniczych domów.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Manufaktura

To kolejny rekord dla Łodzi. Łódzka Manufaktura to największe w Polsce centrum rozrywkowo-handlowe. Znajduje się pomiędzy ulicami Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i Karskiego, czyli na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego.

Przebudowę fabryki zaplanowano w taki sposób, aby zachować charakter i atmosferę tego miejsca. Budynek z czerwonej, nieotynkowanej cegły, kryje jednak nowoczesne wnętrze i tym sposobem łączy urbanistyczną duszę miasta z nowoczesnością.