Zamki, góry i miejsca, w których "czas się zatrzymał". Odkrywamy Świętokrzyskie

Reporterzy 24 zapraszają do województwa świętokrzyskiego

Klimontów, Sandomierz, Ujazd, Tokarnia - to tylko niektóre perełki Świętokrzyskiego, jakie warto zobaczyć. Od kilku miesięcy wraz z Reporterami 24 tworzymy mapę najciekawszych miejsc Polski, szukając takich, których brakuje w przewodnikach. Tym razem wybraliśmy się do województwa świętokrzyskiego, gdzie na turystów czeka sporo atrakcji.

Kolejny raz Reporterzy 24 i redakcja Kontaktu 24 zapraszają w podróż po najpiękniejszych zakątkach Polski. Zdążyliśmy odwiedzić już 14 województw:

Jak zwiedzić Małopolskę nie ruszając się z domu? Z Reporterami 24

Farma iluzji, Zalew Zegrzyński, warszawska starówka. Mazowsze oczami Reporterów 24

Morze, jeziora i... strzały z armaty. Reporterzy 24 zapraszają na Pomorze

Schody-kredki, kolebka rocka, pierwsza stolica i piramida. Odkryj Wielkopolskę z Reporterami 24

Padwa północy, Wietrzna Góra i polskie koniki. Reporterzy 24 zapraszają do województwa lubelskiego

Stolica polskiej piosenki, rycerze, fortyfikacje. Co warto zobaczyć w województwie opolskim?

Najgłębsze jezioro, najmniejsze miasto i spacer z żubrami. Reporterzy 24 zapraszają na Podlasie

Malowniczy Ządźbork, zamki i jeziora. Reporterzy 24 zapraszają na Warmię i Mazury

Wrocławski Rynek, zamki kryjące historię i górskie szlaki. Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku?

Zamki, jeziora i kawałek historii. Reporterzy 24 zapraszają do województwa śląskiego

Bydgoszcz, Mysia Wieża i łużycka osada. Reporterzy 24 zapraszają do województwa kujawsko-pomorskiego

Klimatyczne kąpieliska, architektoniczna perełka i magiczne Bieszczady. Reporterzy 24 zapraszają na Podkarpacie

Spacer po Zielonym Lesie w Żarach, relaks w Łagowie, szaleństwo na Przystanku Woodstock. Reporterzy 24 zapraszają w Lubuskie

Nie tylko porty, statki i plaże. Reporterzy 24 zapraszają w Zachodniopomorskie

W naszym Gorącym Temacie pokazywaliście swoje ulubione punkty na mapie regionu. Dzięki Wam podpowiadamy, które z nich warto odwiedzić i co w nich zobaczyć. Nadal możecie do niego dołączyć. Zachęcamy również, abyście pokazali nam i innym Reporterom 24, co warto zobaczyć w województwie łódzkim.

**********

Perełki Sandomierza

"Rynek z malowniczymi kamieniczkami, a na jego środku XIV-wieczny ratusz, zwieńczony attyką. Przepiękna jest również Brama Opatowska. Pięć kondygnacji prowadzi na szczyt, gdzie mieści się taras widokowy pozwalający na obserwację na przestrzeni ok. 50 km" - napisała Reporterka 24, aordycz.

Jako "perełki" Sandomierza wymieniła również barokowy, dawny klasztor benedyktynek, w którym obecnie mieści się kościół św. Michała Archanioła i Wyższe Seminarium Duchowne.

Z kolei Reporter 24, paulamario444, zachęca, by wybierając się do Sandomierza, zwiedzić tamtejszy zamek królewski, wybudowany przez samego króla Kazimierza Wielkiego. Również sama jego historia mrozi krew w żyłach: po trzecim rozbiorze Polski w budynku zamku znajdowało się więzienie oraz siedziba sądu kryminalnego.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Na szlaku Małopolskiej Drogi św. Jakuba

30 kilometrów od Sandomierza znajduje się wieś Klimontów. To kolejna miejscowość, którą warto odwiedzić. Na szlaku Małopolskiej Drogi św. Jakuba znajduje się kolegiata św. Józefa. W swoim obiektywie uwieczniła ją Reporterka 24, Aleksandra. Kościół w stylu barokowym wybudowano w latach 1643-1650. Jako wizytówkę Klimontowa Reporterka 24 wskazała również kościół pw. św. Jacka. Do 2005 roku mieściło się tam liceum. Obecnie budynek jest niezamieszkały.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Okien tyle, ile dni w roku

Budowę zamku Krzyżtopór w Ujeździe rozpoczęto około 1627 roku, a zakończono po blisko 20 latach. Budowa tej - wówczas okazałej - rezydencji miała pochłonąć nawet 30 milionów złotych. Nie do końca znana jest historia powstania pałacu, dlatego też wokół niego powstało wiele opowieści. Jedna z nich mówi o zastosowaniu w zamku symboliki liczb - okien jest tyle, ile dni w roku, a pokoi tyle, ile tygodni. Obecnie zamek znajduje się w stanie ruiny. Trzeba przyznać, że robi ogromne wrażenie.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Zamek w Szydłowie

Również w Szydłowie ulokowany jest zamek królewski. To kolejna średniowieczna budowla wzniesiona przez samego króla Kazimierza Wielkiego. Choć użytkowany był czasowo, początkowo zamek miał charakter obszernej siedziby królewskiej.

Kazimierz Wielki przebywał w nim 17 razy. Wielokrotnie palony i odbudowywany zaczął popadać w ruinę. Obecnie zachowały się ruiny dużego domu mieszkalnego i brama z pozostałościami murów.

Kontakt24 - Opinia użytownika

"Tu czas się zatrzymał"

"Są miejsca, w których można poczuć się, jakby czas się zatrzymał" - zaznacza Reporter 24 radziobest. I niewątpliwie, jako takie miejsce wymienił Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.

Sam skansen, który wchodzi w skład muzeum, zajmuje 65 hektarów. Wszystkie obiekty wyposażone są w meble i narzędzia codziennego użytku sprzed kilkuset lat.

- Możemy tu podziwiać wszystko to, co mogliśmy spotkać na wsiach, w czasach, w których żyli nasi przodkowie, m.in. bryczki i wozy. Podczas wizyty w muzeum dowiecie się, jak wyglądał zakład fotograficzny, apteka lub sklepik wiejski" - relacjonował radziobest.

Na jego zdjęciach zobaczycie też wiatrak z Grzmucina i kościół z Rogowa.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Wieża Eiffla i bazylika św. Piotra

Świętokrzyskie charakteryzuje się mnogością zabytków, ale są też takie miejsca, w których, choć na chwilę, można przenieść się do europejskich miast.

To za sprawą parku rozrywki w Krajnie. "W parku znajdują się miniatury najpiękniejszych zabytków świata, takich jak piramidy, wieża Eiffla i bazylika św. Piotra" - relacjonuje radziobest, mieszkaniec województwa świętokrzyskiego.

"Ponadto na terenie parku możemy pojeździć na rollercoasterze, poślizgać się na ślizgawkach wodnych, czy bliżej sezonu zimowego pojeździć na nartach. Jak zawsze to też świetna okazja, by zrelaksować się wśród pięknych panoram gór" - dodaje.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Region pełen kolorów

Świętokrzyskie to nie tylko zamki i muzea. To również piękna przyroda, o czym już niejednokrotnie wspominali Reporterzy 24. Jej piękną paletę barw można podziwiać chociażby w najstarszych w naszym kraju - Górach Świętokrzyskich. Ich bogactwo krajobrazowe sprawia, że chętnie przyjeżdżają tu turyści z całej Polski. Przepiękny krajobraz można podziwiać chociażby z wieży zamkowej w Chęcinach. Sam zamek istniał już w 1306 roku.

To w tym województwie rośnie również jeden z najstarszych dębów w Polsce. W okresie międzywojennym wiek Bartka, rosnącego na terenie nadleśnictwa Zagnańska, oceniano nawet na 1200 lat. Dokładnie 61 lat temu drzewo uznano za pomnik przyrody. Na wysokości 1,3 m Bartek ma w "tali" 985 centymetrów.

Co ciekawe, Tatiana Banaś i Ryszard Garus w wydanych w 1996 roku "Legendach Świętokrzyskich" napisali, że Jan III Sobieski i Marysieńka ukryli w Bartku skarby.

Kontakt24 - Opinia użytownika

"Piękny i cichy zakątek"

"Na każdym kroku, pomiędzy wiosną a zimą, stykamy z przepiękną paletą barw w ogrodach, na ulicach, na szlakach i wszędzie w około niezależnie, gdzie spojrzymy, i w którą stronę się obejrzymy" - zachwala radziobest.

Jak zauważył Reporter 24, "pięknym, cichym i spokojnym zakątkiem" jest powstałe dziewięć lat temu, jezioro Moravka. "Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Na prawym brzegu wędkarze zawsze złapią coś dobrego na obiad. Na lewym brzegu znajduje się plaża. A dla ciekawskich przyrody, w dorzeczu, co roku budują swoje tamy bobry" - napisał radziobest

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Autor: ank/popi

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

W rzece w Ustce znaleziono w środę walizkę z ludzkimi zwłokami w fazie daleko posuniętego rozkładu. Okoliczności zdarzenia bada policja i prokuratura. Tożsamość mężczyzny zostanie potwierdzona po badaniach sekcyjnych. Niewykluczone, że to zwłoki zaginionego na początku stycznia mieszkańca Ustki. Pierwszą informację dostaliśmy na Kontakt24.

Walizka ze zwłokami dryfowała w rzece

Walizka ze zwłokami dryfowała w rzece

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Na Uniwersytecie Warszawskim doszło do makabrycznej zbrodni. W środę wczesnym wieczorem 22-latek, student uczelni, zaatakował siekierą portierkę, a potem interweniującego strażnika. Kobieta zmarła na miejscu, mężczyzna został ciężko ranny. W czwartek podejrzany usłyszał trzy zarzuty. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje w tej sprawie.

Makabryczna zbrodnia na Uniwersytecie Warszawskim. Co wiemy

Makabryczna zbrodnia na Uniwersytecie Warszawskim. Co wiemy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W środę rano doszło do zderzenia dwóch aut na Trakcie z Brzeskim, jedno z nich dachowało. Uczestnicy zostali przebadani na miejscu. Były chwilowe utrudnienia w ruchu.

Zderzenie i dachowanie na Trakcie Brzeskim

Zderzenie i dachowanie na Trakcie Brzeskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W rejonie Bieszczad w sobotę pojawił się wał szkwałowy - groźnie wyglądająca chmura, która zwiastuje nadejście burzy. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek widział coś podobnego"

"Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek widział coś podobnego"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W sobotnie popołudnie nad Paryżem przeszła burza z gradem i ulewnym deszczem. Występowały utrudnienia w kursowaniu metra. Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie pokazujące, jak niebezpieczna pogoda panowała w stolicy Francji.

Nawałnica nad Paryżem. "Nagle zrobiło się ciemno, woda lała się ulicami"

Nawałnica nad Paryżem. "Nagle zrobiło się ciemno, woda lała się ulicami"

Źródło:
PAP, Kontakt24

Śmiertelny wypadek w Tychach. Samochód osobowy stanął w płomieniach po uderzeniu w drzewo. Kierowca spłonął w jego wnętrzu.

Tragiczny wypadek. Auto spłonęło po uderzeniu w drzewo

Tragiczny wypadek. Auto spłonęło po uderzeniu w drzewo

Źródło:
tvn24.pl

Poseł Jan Mosiński został nagrany, kiedy pędził swoim samochodem w terenie zabudowanym tak, że niemal doprowadził do czołowego zderzenia. - Popełniłem błąd i poniosę konsekwencje - stwierdził parlamentarzysta po tym, jak o filmie zrobiło się głośno. Mężczyzna, który go nagrał, podkreśla, że to nie pierwszy drogowy incydent z udziałem polityka, którego był świadkiem.

"Wymijał innych jak wściekły". Poseł PiS przeprasza za niebezpieczną jazdę

"Wymijał innych jak wściekły". Poseł PiS przeprasza za niebezpieczną jazdę

Źródło:
TVN24+

Łosie spacerowały po ulicy na warszawskim Bemowie. Jak opowiadała Reporterka24, która uwieczniła ich wyprawę, zwierzęta nie wydawały się wystraszone. Przedstawiciele tego gatunku czasami pojawiają się w lasach otaczających Warszawę.

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Źródło:
Kontakt24, Lasy Miejskie Warszawa

Strażacy walczyli z pożarem odpadów w Port Service w Gdańsku. Na miejscu było sześć zastępów.

Kłęby dymu nad miastem. Pożar w porcie w Gdańsku

Kłęby dymu nad miastem. Pożar w porcie w Gdańsku

Źródło:
TVN24

Policjanci z Pragi Północ chcieli zatrzymać kierowcę hondy, który poruszał się bez świateł i jechał wężykiem. Mężczyzna zaczął uciekać, taranował słupki, ignorował czerwone światła, nieomal potrącił pieszą na chodniku. Jak się okazało, 36-latek ma trzy sądowe zakazy kierowania pojazdami, a w Polsce przebywa nielegalnie. W momencie zatrzymania był pijany.

Taranował słupki, ignorował czerwone, niemal potrącił pieszą na chodniku. Pościg za pijanym kierowcą

Taranował słupki, ignorował czerwone, niemal potrącił pieszą na chodniku. Pościg za pijanym kierowcą

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Cieniutki sierp Księżyca pojawił się na polskim niebie. Towarzyszyło mu zjawisko światła popielatego, do którego wystąpienia potrzebne są określone warunki. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

W poniedziałek cała Hiszpania i Portugalia zmagały się z wielką awarią w dostawach prądu. Polacy przebywający w tych krajach opowiedzieli redakcji Kontakt24, jak trudne jest życie bez elektryczności. 

Awaria prądu w Hiszpanii i Portugalii. Relacje Polaków

Awaria prądu w Hiszpanii i Portugalii. Relacje Polaków

Źródło:
TVN24

W Płocku w weekend pojawił się wir pyłowy. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Płonie zabytkowa willa w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie). W budynku jest przedszkole, które było zamknięte, kiedy wybuchł pożar. W środku są też lokale do wynajęcia - strażacy musieli z nich ewakuować 10 osób, w tym czworo dzieci.

Pożar budynku przedszkola. Ewakuowano 10 osób, w tym dzieci

Pożar budynku przedszkola. Ewakuowano 10 osób, w tym dzieci

Źródło:
PAP/TVN24

Pomnik pomordowanych Polaków został pomazany sprayem. Pseudograffiti pokrywa większą jego część. - Rozumiem, że każdy ma potrzebę ekspresji, ale są jakieś granice - powiedział pan Rafał, który zauważył dewastację.

Tablica upamiętniająca pomordowanych Polaków pomazana sprayem. "Co będzie następne? Grób Nieznanego Żołnierza?"

Tablica upamiętniająca pomordowanych Polaków pomazana sprayem. "Co będzie następne? Grób Nieznanego Żołnierza?"

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl