Zamki, góry i miejsca, w których "czas się zatrzymał". Odkrywamy Świętokrzyskie

Reporterzy 24 zapraszają do województwa świętokrzyskiego

Klimontów, Sandomierz, Ujazd, Tokarnia - to tylko niektóre perełki Świętokrzyskiego, jakie warto zobaczyć. Od kilku miesięcy wraz z Reporterami 24 tworzymy mapę najciekawszych miejsc Polski, szukając takich, których brakuje w przewodnikach. Tym razem wybraliśmy się do województwa świętokrzyskiego, gdzie na turystów czeka sporo atrakcji.

Kolejny raz Reporterzy 24 i redakcja Kontaktu 24 zapraszają w podróż po najpiękniejszych zakątkach Polski. Zdążyliśmy odwiedzić już 14 województw:

Jak zwiedzić Małopolskę nie ruszając się z domu? Z Reporterami 24

Farma iluzji, Zalew Zegrzyński, warszawska starówka. Mazowsze oczami Reporterów 24

Morze, jeziora i... strzały z armaty. Reporterzy 24 zapraszają na Pomorze

Schody-kredki, kolebka rocka, pierwsza stolica i piramida. Odkryj Wielkopolskę z Reporterami 24

Padwa północy, Wietrzna Góra i polskie koniki. Reporterzy 24 zapraszają do województwa lubelskiego

Stolica polskiej piosenki, rycerze, fortyfikacje. Co warto zobaczyć w województwie opolskim?

Najgłębsze jezioro, najmniejsze miasto i spacer z żubrami. Reporterzy 24 zapraszają na Podlasie

Malowniczy Ządźbork, zamki i jeziora. Reporterzy 24 zapraszają na Warmię i Mazury

Wrocławski Rynek, zamki kryjące historię i górskie szlaki. Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku?

Zamki, jeziora i kawałek historii. Reporterzy 24 zapraszają do województwa śląskiego

Bydgoszcz, Mysia Wieża i łużycka osada. Reporterzy 24 zapraszają do województwa kujawsko-pomorskiego

Klimatyczne kąpieliska, architektoniczna perełka i magiczne Bieszczady. Reporterzy 24 zapraszają na Podkarpacie

Spacer po Zielonym Lesie w Żarach, relaks w Łagowie, szaleństwo na Przystanku Woodstock. Reporterzy 24 zapraszają w Lubuskie

Nie tylko porty, statki i plaże. Reporterzy 24 zapraszają w Zachodniopomorskie

W naszym Gorącym Temacie pokazywaliście swoje ulubione punkty na mapie regionu. Dzięki Wam podpowiadamy, które z nich warto odwiedzić i co w nich zobaczyć. Nadal możecie do niego dołączyć. Zachęcamy również, abyście pokazali nam i innym Reporterom 24, co warto zobaczyć w województwie łódzkim.

**********

Perełki Sandomierza

"Rynek z malowniczymi kamieniczkami, a na jego środku XIV-wieczny ratusz, zwieńczony attyką. Przepiękna jest również Brama Opatowska. Pięć kondygnacji prowadzi na szczyt, gdzie mieści się taras widokowy pozwalający na obserwację na przestrzeni ok. 50 km" - napisała Reporterka 24, aordycz.

Jako "perełki" Sandomierza wymieniła również barokowy, dawny klasztor benedyktynek, w którym obecnie mieści się kościół św. Michała Archanioła i Wyższe Seminarium Duchowne.

Z kolei Reporter 24, paulamario444, zachęca, by wybierając się do Sandomierza, zwiedzić tamtejszy zamek królewski, wybudowany przez samego króla Kazimierza Wielkiego. Również sama jego historia mrozi krew w żyłach: po trzecim rozbiorze Polski w budynku zamku znajdowało się więzienie oraz siedziba sądu kryminalnego.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Na szlaku Małopolskiej Drogi św. Jakuba

30 kilometrów od Sandomierza znajduje się wieś Klimontów. To kolejna miejscowość, którą warto odwiedzić. Na szlaku Małopolskiej Drogi św. Jakuba znajduje się kolegiata św. Józefa. W swoim obiektywie uwieczniła ją Reporterka 24, Aleksandra. Kościół w stylu barokowym wybudowano w latach 1643-1650. Jako wizytówkę Klimontowa Reporterka 24 wskazała również kościół pw. św. Jacka. Do 2005 roku mieściło się tam liceum. Obecnie budynek jest niezamieszkały.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Okien tyle, ile dni w roku

Budowę zamku Krzyżtopór w Ujeździe rozpoczęto około 1627 roku, a zakończono po blisko 20 latach. Budowa tej - wówczas okazałej - rezydencji miała pochłonąć nawet 30 milionów złotych. Nie do końca znana jest historia powstania pałacu, dlatego też wokół niego powstało wiele opowieści. Jedna z nich mówi o zastosowaniu w zamku symboliki liczb - okien jest tyle, ile dni w roku, a pokoi tyle, ile tygodni. Obecnie zamek znajduje się w stanie ruiny. Trzeba przyznać, że robi ogromne wrażenie.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Zamek w Szydłowie

Również w Szydłowie ulokowany jest zamek królewski. To kolejna średniowieczna budowla wzniesiona przez samego króla Kazimierza Wielkiego. Choć użytkowany był czasowo, początkowo zamek miał charakter obszernej siedziby królewskiej.

Kazimierz Wielki przebywał w nim 17 razy. Wielokrotnie palony i odbudowywany zaczął popadać w ruinę. Obecnie zachowały się ruiny dużego domu mieszkalnego i brama z pozostałościami murów.

Kontakt24 - Opinia użytownika

"Tu czas się zatrzymał"

"Są miejsca, w których można poczuć się, jakby czas się zatrzymał" - zaznacza Reporter 24 radziobest. I niewątpliwie, jako takie miejsce wymienił Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.

Sam skansen, który wchodzi w skład muzeum, zajmuje 65 hektarów. Wszystkie obiekty wyposażone są w meble i narzędzia codziennego użytku sprzed kilkuset lat.

- Możemy tu podziwiać wszystko to, co mogliśmy spotkać na wsiach, w czasach, w których żyli nasi przodkowie, m.in. bryczki i wozy. Podczas wizyty w muzeum dowiecie się, jak wyglądał zakład fotograficzny, apteka lub sklepik wiejski" - relacjonował radziobest.

Na jego zdjęciach zobaczycie też wiatrak z Grzmucina i kościół z Rogowa.

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Wieża Eiffla i bazylika św. Piotra

Świętokrzyskie charakteryzuje się mnogością zabytków, ale są też takie miejsca, w których, choć na chwilę, można przenieść się do europejskich miast.

To za sprawą parku rozrywki w Krajnie. "W parku znajdują się miniatury najpiękniejszych zabytków świata, takich jak piramidy, wieża Eiffla i bazylika św. Piotra" - relacjonuje radziobest, mieszkaniec województwa świętokrzyskiego.

"Ponadto na terenie parku możemy pojeździć na rollercoasterze, poślizgać się na ślizgawkach wodnych, czy bliżej sezonu zimowego pojeździć na nartach. Jak zawsze to też świetna okazja, by zrelaksować się wśród pięknych panoram gór" - dodaje.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Region pełen kolorów

Świętokrzyskie to nie tylko zamki i muzea. To również piękna przyroda, o czym już niejednokrotnie wspominali Reporterzy 24. Jej piękną paletę barw można podziwiać chociażby w najstarszych w naszym kraju - Górach Świętokrzyskich. Ich bogactwo krajobrazowe sprawia, że chętnie przyjeżdżają tu turyści z całej Polski. Przepiękny krajobraz można podziwiać chociażby z wieży zamkowej w Chęcinach. Sam zamek istniał już w 1306 roku.

To w tym województwie rośnie również jeden z najstarszych dębów w Polsce. W okresie międzywojennym wiek Bartka, rosnącego na terenie nadleśnictwa Zagnańska, oceniano nawet na 1200 lat. Dokładnie 61 lat temu drzewo uznano za pomnik przyrody. Na wysokości 1,3 m Bartek ma w "tali" 985 centymetrów.

Co ciekawe, Tatiana Banaś i Ryszard Garus w wydanych w 1996 roku "Legendach Świętokrzyskich" napisali, że Jan III Sobieski i Marysieńka ukryli w Bartku skarby.

Kontakt24 - Opinia użytownika

"Piękny i cichy zakątek"

"Na każdym kroku, pomiędzy wiosną a zimą, stykamy z przepiękną paletą barw w ogrodach, na ulicach, na szlakach i wszędzie w około niezależnie, gdzie spojrzymy, i w którą stronę się obejrzymy" - zachwala radziobest.

Jak zauważył Reporter 24, "pięknym, cichym i spokojnym zakątkiem" jest powstałe dziewięć lat temu, jezioro Moravka. "Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Na prawym brzegu wędkarze zawsze złapią coś dobrego na obiad. Na lewym brzegu znajduje się plaża. A dla ciekawskich przyrody, w dorzeczu, co roku budują swoje tamy bobry" - napisał radziobest

Kontakt24 - Opinia użytownika
Kontakt24 - Opinia użytownika

Autor: ank/popi

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

W środę rano redakcja Kontakt24 otrzymała sygnał o awarii serwerów Ministerstwa Sprawiedliwości. "Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem pełnej funkcjonalności" - zapewnia resort.

Awaria w Ministerstwie Sprawiedliwości. "Systemy chwilowo niedostępne"

Awaria w Ministerstwie Sprawiedliwości. "Systemy chwilowo niedostępne"

Źródło:
tvn24.pl

W jednej chwili stracili dach nad głową, poczucie bezpieczeństwa i majątki. Trwa wyjaśnianie, co było przyczyną wielkiego pożaru w Ząbkach pod Warszawą. Mieszkańcy twierdzą, że spalony dach nie został jeszcze zabezpieczony, przez co szkody mogą być większe.

Dach spalonego budynku nie został zabezpieczony. Mieszkańcy się boją, prokuratura tłumaczy

Dach spalonego budynku nie został zabezpieczony. Mieszkańcy się boją, prokuratura tłumaczy

Źródło:
"Uwaga!" TVN, Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Co najmniej kilkadziesiąt osób zostało rannych w wyniku burzy, jaka nawiedziła chorwackie miasto Split. Żywioł przyniósł intensywne opady deszczu oraz wiatr, który powalał drzewa i łamał gałęzie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały ze sparaliżowanego miasta.

Gwałtowna burza na chorwackim wybrzeżu. Rannych jest kilkadziesiąt osób

Gwałtowna burza na chorwackim wybrzeżu. Rannych jest kilkadziesiąt osób

Źródło:
PAP, Kontakt24

We wtorek wieczorem samolot czarterowy Enter Air lecący z Warszawy do Marsa Alam przez dłuższy czas krążył nad Nowym Sączem (Małopolskie). Pierwszą informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt24.

Samolot krążył nad Nowym Sączem. Powodem awaria

Samolot krążył nad Nowym Sączem. Powodem awaria

Źródło:
Kontakt24

Nietypowa sytuacja w poznańskim zoo. Przez uszkodzoną bramkę zagrody wydostał się jeden z takinów. Zwierzę przeszło kilka metrów i zatrzymało się przy pobliskich krzewach. Zamiłowanie do świeżych, zielonych liści okazało się silniejsze niż chęć dalszego zwiedzania.

Takin wyszedł z zagrody w zoo. Tak namówili go do powrotu

Takin wyszedł z zagrody w zoo. Tak namówili go do powrotu

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Mieli polecieć na Maderę, ale z powodu trudnych warunków nie udało się wylądować. Samolot krążył nad wyspą, w końcu poleciał do Portugalii i wrócił do Gdańska. Siliny wiatr utrzymujący się nad Maderą sprawił, że w niedzielę z wyspy nie wyleciało ponad 30 samolotów.

Trudne warunki na Maderze. Samolot krążył nad wyspą, w końcu wrócił do Polski

Trudne warunki na Maderze. Samolot krążył nad wyspą, w końcu wrócił do Polski

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Kierująca jadąca trasą S17 była świadkiem niebezpiecznej sytuacji. Rowerzystka, wioząca z tyłu dziecko, poruszała się poboczem trasy szybkiego ruchu. - Zauważyłam ją, jak wyjeżdżała zza zakrętu i wjeżdżała na drogę - opisała pani Karolina, która na Kontakt 24 przesłała też nagranie.

Rowerzystka z dzieckiem na drodze ekspresowej

Rowerzystka z dzieckiem na drodze ekspresowej

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktował się mieszkaniec 11-piętrowego bloku we Wrocławiu, który poinformował, że od dwóch tygodni w jednej z klatek nie działa winda. Problem ma dotyczyć ponad 70 - głównie starszych - osób. Na drzwiach windy zawisła kartka nawołująca do "pilnego oddania głosu" w sprawie uchwały, która umożliwi "przystąpienie do zamówienia części oraz do realizacji naprawy".

Winda w 11-piętrowym bloku nie działa od dwóch tygodni. Na drzwiach kartka z prośbą o "pilne oddanie głosu"

Winda w 11-piętrowym bloku nie działa od dwóch tygodni. Na drzwiach kartka z prośbą o "pilne oddanie głosu"

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

W czwartek wieczorem doszło do zderzenia dwóch aut osobowych w miejscowości Grzegorzewice. Według informacji od czytelnika, dwie osoby były zakleszczone w pojazdach. Strażacy potwierdzili, że poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dwójka dzieci.

Pięć karetek, cztery osoby ranne, w tym dwójka dzieci. Wypadek pod Grodziskiem

Pięć karetek, cztery osoby ranne, w tym dwójka dzieci. Wypadek pod Grodziskiem

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Z przyczyn technicznych pociągi metra linii M1 nie kursowały na odcinku Słodowiec – Centrum - informował Zarząd Transportu Miejskiego. W tunelu na stacji Dworzec Gdański maszynista wyczuł zapach spalenizny. Rzeczniczka Metra Warszawskiego przekazała, że doszło do awarii złącza torowego. Usunięto ją wieczorem.

Maszynista poczuł spaleniznę. Wznowiono ruch na pierwszej linii metra

Maszynista poczuł spaleniznę. Wznowiono ruch na pierwszej linii metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pasażerowie lotu z Poznania na Fuerteventurę przez kilka godzin siedzieli w samolocie gotowi do podróży. W końcu wystartowali, ale - jak relacjonuje jeden z turystów - to wcale nie oznaczało końca ich kłopotów. Samolot wylądował w nocy na sąsiedniej wyspie Gran Canaria. - Śpimy z dziećmi na lotnisku, nie wiedząc, co przyniosą nam kolejne godziny - przekazał mężczyzna redakcji Kontakt24.

Najpierw na kilka godzin utknęli w samolocie, potem na lotnisku

Najpierw na kilka godzin utknęli w samolocie, potem na lotnisku

Źródło:
Kontakt24, PAP

W środę wieczorem na stacji transformatorowej na warszawskim Grochowie wybuchł pożar. Z ogniem walczyło 14 zastępów straży pożarnej. Nie było osób poszkodowanych. Jak informuje straż pożarna, pożar nie wywołał przerw w dostawie prądu dla mieszkańców.

Huk i dym na Grochowie. Pożar stacji transformatorowej

Huk i dym na Grochowie. Pożar stacji transformatorowej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocny pożar w opuszczonych budynkach Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Ząbkach. Ogień objął 500 metrów kwadratowych dachu oraz poddasze. Do akcji skierowano 20 zastępów straży pożarnej.

Pożar opuszczonych budynków szpitala. Paliło się 500 metrów kwadratowych dachu

Pożar opuszczonych budynków szpitala. Paliło się 500 metrów kwadratowych dachu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W nocy na lotnisku w Mediolanie doszło do awarii, która spowodowała zawieszenie lub odwołanie ponad 300 lotów. Niedogodności w portach lotniczych na północy kraju trwały przez wiele godzin. - Powiedzieli, że lotu nie da się przenieść, a jutrzejsze loty są już prawie wszystkie pełne - relacjonował jeden z podróżnych.

Awaria na włoskim lotnisku, paraliż na wielu innych. "Po kwadransie kazali nam wysiąść" 

Awaria na włoskim lotnisku, paraliż na wielu innych. "Po kwadransie kazali nam wysiąść" 

Źródło:
PAP, tvn24.pl, "Corriere della Sera"