Piękne budynki, krajobrazy i malownicze góry pokazali nam Reporterzy 24 na zdjęciach z województwa dolnośląskiego. Kontakt 24 zaprasza na wirtualny spacer po najlepszych wizytówkach tej części Polsku i pokazuje, gdzie warto pojechać.
Redakcja Kontaktu 24 wspólnie z aktywnymi Reporterami 24 kolejny raz zaprasza na podróż po Polsce. Do tej pory odwiedziliśmy już kilka bardzo interesujących miejsc:
Wrocław - prawdziwa stolica regionu
Jedno z największych miast w Polsce było w przeszłości stolicą księstwa wrocławskiego. Przez lata rozwinęło się do jednej z najpiękniejszych polskich metropolii. Początki miasta związane są z osadą, jaka rozwinęła się w dogodnym do przeprawy miejscu na Odrze. Przez kolejne lata miasto było przejmowane przez różnych władców. Nie oznacza to jednak, że Wrocław się nie rozwijał. W pierwszych dekadach XX wieku pojawiły się tutaj wybitne i absolutnie nowatorskie realizacje architektoniczne. Po oblężeniu miasta przez Armię Czerwoną, w maju 1945 roku, konieczna była jego odbudowa.
Jedno z największych miast w Polsce było w przeszłości stolicą księstwa wrocławskiego. Przez lata rozwinęło się do jednej z najpiękniejszych polskich metropolii. Początki miasta związane są z osadą, jaka rozwinęła się w dogodnym do przeprawy miejscu na Odrze. Przez kolejne lata miasto było przejmowane przez różnych władców. Nie oznacza to jednak, że Wrocław się nie rozwijał. W pierwszych dekadach XX wieku pojawiły się tutaj wybitne i absolutnie nowatorskie realizacje architektoniczne. Po oblężeniu miasta przez Armię Czerwoną, w maju 1945 roku, konieczna była jego odbudowa.
Rynek i Stare Miasto - tutaj żyje historia
Jesienią 1945 roku udało się uruchomić pierwsze urzędy i można powiedzieć, że wtedy Wrocław wrócił do życia. Pod koniec lat 50. miasto odzyskało swój dawny potencjał ludnościowy i mimo ograniczeń i zniekształceń wynikających z uwarunkowań politycznych i społeczno-ekonomicznych czasów PRL. Odnalazło swoje miejsce stając się jednym z najważniejszych ośrodków miejskich, gospodarczych oraz kulturalnych i naukowych kraju.
Dziś we Wrocławiu warto zobaczyć wiele miejsc. Turyści chętnie odwiedzają Rynek, który w średniowieczu był placem targowym a dziś jest centralnym punktem miasta. To tutaj można zobaczyć historyczne kamienice Pod Gryfami, Pod Błękitnym Słońcem czy Stary Ratusz.
Warto również wybrać się na wrocławskie Stare Miasto, czyli najstarszej lewobrzeżnej części miasta. W czasie II wojny światowej miejsce to zostało silnie zniszczone, ale podczas odbudowy kładziono nacisk na zachowanie obiektów pochodzących z epoki gotyku, a zatem z czasów rządów piastowskich, co można dziś zobaczyć.
Jeden największy, drugi dla zakochanych - wrocławskie mosty
Nowoczesności malowniczej architekturze miasta dodaje między innymi Most Rędziński, który jest częścią Autostrady A8. Most ma ponad 38 metrów wysokości i 612 metrów długości. Zbudowany został w latach 2008 - 2011. Co ciekawe nazwa Most Rędziński miała zostać przyjęta tylko na czas budowy, ale na dobre weszła w życie i okazała się najlepsza w konkursie na oficjalną nazwę. Wrocławski most to najdłuższa i największa tego typu przeprawa w kraju.
Innym słynnym wrocławskim mostem jest Most Tumski. Jego rozmiary nie są imponujące, a powstał dawno temu, bo w 1889 roku. Wyróżniają go jednak kłódki, które zakochani przypinali do mostu, a klucz następnie wyrzucali do wody. Co jakiś czas część kłódek jest usuwana, ale nie zmienia to faktu, że dla wrocławian i turystów już zawsze będzie to Most Zakochanych.
Tam, gdzie jest zielono
Coś dla siebie w stolicy Dolnego Śląska znajdą też miłośnicy zieleni i spacerów na łonie natury. Warto wybrać się do Parku Grabiszyńskiego. To 48 hektarów powierzchni, na której znajdziemy sporo zieleni i aleję spacerową. Wśród atrakcji parku są place zabaw dla dzieci, trasy rowerowe, a także mini pole golfowe. Miłośnicy krajobrazu powinni wybrać się na polany nad rzeką Ślęzą.
Ciekawym miejscem jest również Park Stanisława Tołpy. To z kolei niewielki obszar, na terenie którego znajduje się niewielki zbiornik wodny, a tuż przy nim znajdziemy kościół św. Michała Archanioła i Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Wrocławski zwierzyniec
Najmłodsi na pewno chętnie wybiorą się do wrocławskiego ZOO. Warto wspomnieć, że ogród zoologiczny powstał w mieście w lipcu 1865 roku. Przez lata ZOO bardzo się rozwinęło. Dziś znajduje się tutaj 7000 tysięcy zwierząt, które reprezentują około tysiąca gatunków, w tym zagrożone wyginięciem.
Historia o nich nie zapomni
Dla miłośników historii miejscem, które powinni odwiedzić jest Cmentarz Żołnierzy Polskich. To tutaj spoczywa 603 polskich żołnierzy, uczestników Kampanii Wrześniowej, zmarłych w niewoli niemieckiej a także poległych na froncie żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego.
Wybierzmy się w góry
Na Dolnym Śląsku nie sposób nie wybrać się w góry. Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów, a jej najwyższym szczytem jest Śnieżka (1602 m n. p. m.). To właśnie na niej pojawia się wielu turystów. Jednak Karkonosze to nie tylko góry, ale też szeroko rozwinięta fauna i flora. Natrafimy tutaj na łąki, pola, lasy świerkowe i mnóstwo klimatycznej roślinności.
Na miłośników gór czekają też Góry Izerskie i Góry Sowie, gdzie również można poczuć się, jak podróżnicy na łonie natury.
Milicz - miasto z nazwą od "miłego"
Nie sposób nie wspomnieć o mieście, którego nazwa pochodzi od słowa "miły". Milicz pierwszy raz w oficjalnych dokumentach pojawił się w 1136 roku. Od czasów Bronisława Krzywoustego Milicz należał do ziemi śląskiej i był siedzibą kasztelanii. Przez lata zmieniał właścicieli aż w 1845 roku został zdobyty przez Armię Czerwoną.
Miasto księcia Bolesława
Ciekawym miastem jest też Gryfów Śląski, co widać na zdjęciach, które otrzymaliśmy od Reportera 24. W przeszłości był to niemiecki Griffenberg, ale niewiele wiemy o jego powstaniu. Władze Gryfowa przyjmują jednak, że lokacji miasta dokonał w 1242 roku książę śląski Bolesław Rogatka. W mieście warto zobaczyć Ratusz i Kościół św. Jadwigi.
Historia między murami
Województwo dolnośląskie, to prawdziwy raj dla miłośników starych budowli. Jest tutaj wiele ciekawych zamków, które każdego roku ogląda wielu turystów. Na zdjęciach, które otrzymaliśmy na Kontakt 24 oglądamy zamek w Bolkowie, Zamek Czocha, a także bardzo dobrze zachowany Zamek Grodno. Miłośnicy architektury powinni też wybrać się do Krzeszowa, gdzie znajduje się klasztor z XIII wieku.
Jedno z najstarszych miast w Polsce - jesteśmy w Głogowie
Historia tego miasta liczy ponad 1000 lat. W historii Głogowa jest wiele niezapomnianych momentów. Podczas Wojny Trzydziestoletniej miasto stało się twierdzą bronioną i zdobywaną kolejno przez Austriaków, Szwedów. Prusaków, Francuzów i Rosjan. Pod koniec II wojny światowej miasto zostało w 95 proc. zniszczone.
Z ruin udało się jednak miasto odbudować, a w latach 80-tych XX wieku rozpoczęto budowę nowoczesnych kamienic na historycznym planie ulic zniszczonego dawnego centrum miasta.
Autor: sc/aw