Od kilku miesięcy wraz z Reporterami 24 tworzymy mapę najciekawszych miejsc Polski, szukając takich, których brakuje w przewodnikach. Tym razem wybraliśmy się do województwa zachodniopomorskiego, gdzie na turystów czeka sporo atrakcji.
Kolejny raz Reporterzy 24 i redakcja Kontaktu 24 zapraszają w podróż po najpiękniejszych zakątkach Polski. Zdążyliśmy odwiedzić już 13 województw:
Bydgoszcz, Mysia Wieża i łużycka osada. Reporterzy 24 zapraszają do województwa kujawsko-pomorskiego
W naszym Gorącym Temacie pokazywaliście swoje ulubione punkty na mapie regionu. Dzięki Wam podpowiadamy, które z nich warto odwiedzić i co w nich zobaczyć. Nadal możecie do niego dołączyć. Zachęcamy również, abyście pokazali nam i innym Reporterom 24 co warto zobaczyć w województwach - łódzkim i świętokrzyskim.
Statki czy urodziwa plaża w Darłówku
Podróż po województwie zachodniopomorskim zaczynamy od urokliwego Darłówka, miejsca szczególnie popularnego wśród turystów latem. W nadmorskiej części Darłowa znajdują się m.in. port, latarnia morska i park wodny. Dla "mniej aktywnych" czeka urokliwa plaża.
W drodze do Świnoujścia...
"Warto zwiedzić Kamień Pomorski, zatrzymując się w drodze do Dziwnowa czy Świnoujścia lub Międzyzdrojów. A jest co zobaczyć. Stara baszta, starówka, Ratusz czy Katedra z towarzyszącymi zabudowaniami, gdzie można posłuchać koncertów na wspaniałych organach" - zachwalał Reporter 24 ObokNas55.
Nie powinniśmy zapominać również o Trzęsaczu. To w tej nadmorskiej miejscowości znajdują się ruiny kościoła. "Są pozostałością po gotyckim kościele pod wezwaniem św. Mikołaja, wybudowanym na przełomie XIV i XV wieku. Dziś zachowała się tylko południowa ściana kościoła, która znajduje się u szczytu klifu" - przypomina z kolei saabastra.
Na podróżniczej trasie Reporterów 24 nie mogło zabraknąć Kołobrzegu. Co warto zwiedzić? Reporterzy są zgodni - Latarnię Morską. "W drugiej połowie XVII wieku po raz pierwszy zapaliło się światło w Latarni Morskiej w Kołobrzegu. Oczywiście dla celów nawigacyjnych. Wieża latarni została zniszczona w trakcie wojny w 1945 roku. Później została odbudowana, wykorzystując konstrukcję dawnego fortu. Dziś ma 26 metrów wysokości" - napisała na Kontakt 24 Carolline.
...małe latarnie morskie
Niechorze to kolejna nadmorska miejscowość na mapie naszych Reporterów 24. A to za sprawą otwartego w 2012 roku Parku Miniatur Latarni Morskich.
"W parku prezentowanych jest 29 latarni morskich czynnych i historycznych w skali 1:10, w tym wszystkie działające na polskim wybrzeżu Bałtyku. W Parku można zobaczyć także obiekty w całej okazałości z lat swej świetności, które obecnie popadły w ruinę bądź są niedostępne do zwiedzania. Modele zbudowane są z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Wkomponowane są w zielone otoczenie wzbogacone kolorowymi kompozycjami kwiatowymi" - zachwalał park MasterBodzio.
Ale to nie jedyne ciekawe atrakcje. "W parku można oglądać np. buczek mgłowy z wyspy Kobba Klintar w skali 1:1. Oczywiście, pod względem głośności, nie ustępuje oryginałowi - słychać go z odległości aż 30 kilometrów. W parku znajduje się też Ratusz Kołobrzeski" - dodał Reporter 24.
Stawa Młyny i statki. Symbole Świnoujścia
Wzdłuż linii brzegowej - 200 kilometrów od Darłowa, trafiliśmy do Świnoujścia. To w tym nadmorskim mieście mieści się największa latarnia morska w Polsce. Ma blisko 65 metrów wysokości. Wybudowaną ją 210 lat temu.
Świnoujście to również statki. Każdego roku, do tamtejszego portu wpływa ich kilkaset. W ubiegłą środę przycumował rosyjski żaglowiec Kruzensztern. Ten jeden z największych żaglowców świata po raz kolejny zawitał do Polski i po raz kolejny zrobił wrażenie na mieszkańcach i turystach nadmorskiego kurortu.
Wchodzące do portu statki wita biały młyn. "Stawa Młyny, w kształcie wiatraka, służy celom nawigacyjnym. Na jej szczycie można dostrzec pulsujące światło. Pomalowana na biało z czarnym dachem ma 10 metrów wysokości. Powstała pod koniec XIX wieku. To jeden z symboli Świnoujścia" - przypomina Reporterka 24 Małgorzata Galas.
Nie tylko latarnie i statki
Świnoujście to nie tylko statki i latarnie. Reporterzy 24 zachęcają by nie zapominać również o zabytkowych budynkach. Dlatego warto zobaczyć fort pruskiej Twierdzy czy kościół pw. Marcina Lutra. "Fort Anioła składa się z trzykondygnacyjnej rotundy z tarasem i basztą obserwacyjną. W okresie międzywojennym fortem władała niemiecka marynarka. Po wojnie był to punkt obserwacyjny już sowieckiej marynarki" - przypomniała Reporterka 24, Małgorzata Galas.
Laureat wielu nagród architektonicznych
Zachodniopomorskie to też zjawiskowa architektura. Budynek szczecińskiej filharmonii im. Mieczysława Karłowicza jest doceniany za innowacyjne rozwiązania i często zdobywa nagrody. Filharmonia została otwarta we wrześniu 2014 roku, a zaprojektowała ją jedna z barcelońskich pracowni.
Z kolei w Stargardzie Szczecińskim można podziwiać unikatową Bramę Młyńską i Kolegiatę pw. Najświętszej Marii Panny, czyli obiekty wpisane na listę Pomników Historii.
Kolorowa strona Zachodniopomorskiego
Zachodniopomorskie to nie tylko porty, statki czy plaże, zjawiskowa architektura. To również piękne, kolorowe krajobrazy. "Plaża, słynne molo, Promenada Gwiazd, wycieczki statkiem, akwarium morskie, bliskość Wolińskiego Parku Narodowego i wiele innych atrakcji" - tak zachęca do wizyty w Międzyzdrojach Reporter 24 tomasz_b. A w gabinecie figur woskowych możecie przenieść się do bajkowego świata. Jak widać na zdjęciach Reportera 24, na pewno spotkacie w nim Fionę i Shreka.
Autor: ank, kz/popi