W poniedziałek ruszy możliwość składania wniosków o Bezpieczny Kredyt 2 procent. Czy można wziąć kredyt na zakup rozpoczętej budowy domu albo budowę całorocznego domu rekreacyjnego? Co w sytuacji małżeństw, które mają rozdzielność majątkową? To tylko część pytań związanych z nowym programem mieszkaniowym, przesłanych na Kontakt 24, na które odpowiedział Bartosz Turek, główny analityk HREIT.
W sobotę weszła w życie ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, wprowadzająca program Pierwsze Mieszkanie. Jednym z elementów programu jest Bezpieczny Kredyt 2 procent, który będzie skierowany do osób do 45. roku życia, które nie mają ani nie miały wcześniej własnego mieszkania.
- Ten program jest wielką niewiadomą, na pewno rozbudził oczekiwania u wielu osób, które do tego programu się kwalifikują. To widać już na rynku, te osoby od dawna tych mieszkań szukają, mają rezerwacje, podpisały nierzadko umowy przedwstępne i czekają co będzie dalej, są już w blokach startowych doradcy kredytowi, żeby złożyć wnioski o ten bezpieczny kredyt. Jak to będzie wyglądało, lada moment zaczniemy się przekonywać - mówił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Marcin Drogomirecki, ekspert rynku nieruchomości z Grupy Morizon-Gratka.
Rozwiązanie przewiduje dopłaty do kredytu przez 10 lat, tak aby oprocentowanie zobowiązania przez cały ten okres było na poziomie 2 proc. plus marża banku. Od poniedziałku w pierwszych bankach ruszy możliwość składania wniosków o kredyty na preferencyjnych warunkach.
Na Kontakt 24 czekamy na pytania dotyczące Bezpiecznego Kredytu 2 procent. Na pierwsze z nich już odpowiedział Bartosz Turek główny analityk HREIT. Teraz poprosiliśmy eksperta o odpowiedzi na inne nurtujące kwestie.
1. "Czy można wziąć kredyt na 2 proc. na zakup rozpoczętej budowy domu?"
- Jeśli kupicie Państwo ziemię z rozpoczętą budową za środki własne, to na dokończenie budowy będzie można wnioskować o 100 lub 150 tysięcy preferencyjnego kredytu - wyjaśnił Bartosz Turek. Zdaniem analityka "lepiej spróbować jednak innego rozwiązania – tak, aby cała transakcja (zakup działki + koszt dokończenia budowy) była finansowana preferencyjnym kredytem".
- W myśl prawa działka z rozpoczętą budową, to wciąż działka niezabudowana. W związku z tym ziemia z naniesieniami (rozpoczętą budową) oraz kosztami dokończenia inwestycji muszą zmieścić się w maksymalnym dozwolonym ustawą budżecie (preferencyjny kredyt plus maksymalnie 200 tysięcy złotych wkładu własnego). Trzeba też sprawdzić czy bank przyjmie taką nieruchomość jako zabezpieczenie i jakie będzie miał wymagania. Jeśli jednak ścieżka ta byłaby przez bank dopuszczona, to w większości przypadków byłaby ona korzystniejsza. Od tej, którą nakreśliłem jako pierwszą - zaznaczył Turek.
2. "Jestem rolnikiem. Nie posiadam mieszkania i domu, tylko ziemia do upraw i łąki mam zapisane na mnie. Czy w takim wypadku mogę ubiegać się o kredyt 2 proc.?"
Analityk przyznał, że zadający pytanie, pod pewnymi warunkami, może ubiegać się o kredyt w ramach rządowego rozwiązania.
- Tak, jeśli nie posiada Pan działki zabudowanej domem lub mieszkania, ani nie miał Pan wcześniej takiej nieruchomości, a do tego nie prowadzi Pan gospodarstwa domowego z osobą, która ma lub miała dom lub mieszanie, to spełnia Pan jedno z kluczowych wymagań programu - wyjaśnił Bartosz Turek.
- Jako kredytobiorca musi Pan ponadto spełniać wymaganie dotyczące wieku oraz posiadać zdolność kredytową, a nieruchomość, którą będzie chciał Pan kupić lub zbudować musi zostać zaakceptowana przez bank, a jej cena musi mieścić się w budżecie dozwolonym przez program (preferencyjny kredyt plus nie więcej niż 200 tysięcy złotych wkładu własnego) - dodał ekspert.
3. "Nie mogę znaleźć informacji na stronach rządowych ani w bankach, czy bezpieczny kredyt 2 proc. można również uzyskać na budowę domu całorocznego rekreacyjnego. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego działki, której jestem właścicielem dopuszcza w przeznaczeniu głównym budowę domu rekreacji indywidualnej a dopiero w przeznaczeniu uzupełniającym budowę domu jednorodzinnego. W związku z tym mogę wybudować najpierw dom całoroczny rekreacji indywidualnej, w którym można przebywać cały rok. Banki komercyjne udzielają normalnie kredytów hipotecznych na takie domy. Czy w związku z tym BK2% również dotyczyć będzie takich domów? Spełniają one potrzeby mieszkalne ich właścicieli przez cały rok i skoro banki udzielają na nie kredytów hipotecznych to takie dopłaty również powinny je obejmować, by nie dopuścić do dyskryminacji klientów".
Zdaniem Bartosza Turka "słusznie pojawia się w tym przypadku wątpliwość". - W ustawie zapisane jest przecież, że w nabytej lub wybudowanej nieruchomości trzeba zacząć prowadzić gospodarstwo domowe. Kluczowa jest tu więc interpretacja konkretnego banku – czy dom rekreacji całorocznej będzie odpowiedni do prowadzenia gospodarstwa domowego - ocenił analityk.
- Kolejne banki dołączające do programu mogą mieć w tej kwestii różne regulacje. Najlepiej pytać więc bezpośrednio w tych instytucjach, które zdecydowały się udzielać Bezpieczne Kredyty 2 procent - radzi Turek.
4. "Czy dostaniemy z żoną kredyt 2 procent, jeśli już mamy kredyt na działkę na której chcemy wybudować dom?"
Ekspert ma pozytywną informację dla zadających to pytanie. - Jak najbardziej, możecie Państwo otrzymać preferencyjny kredyt jeśli nie posiadacie, ani nie posiadaliście oddanego do użytkowania mieszkania lub domu - zaznaczył Turek.
5. "Czy posiadając udziały w mieszkaniu kupionym z mężem przy rozdzielności majątkowej posiadam prawo do kredytu 2 proc. na zakup mieszkania, którego będę jedyną właścicielką?"
Jak wyjaśnił Bartosz Turek, "posiadając udziały w mieszkaniu nabytym w sposób inny niż dziedziczenie (i to też pod pewnymi ograniczeniami), nie można skorzystać z preferencyjnego kredytu".
6. "Czy jeżeli z partnerką mamy wspólny kredyt mieszkaniowy i po 50 proc. własności mieszkania jest możliwość, by jedno z nas zrzekło się/przepisało swoją część? A następnie starało się o bezpieczny kredyt 2 proc.?"
Analityk podkreślił, że "osoby, które są stroną umowy kredytowej i mają lub miały udziały w mieszkaniu nabytym w sposób inny niż dziedziczenie, nie mogą skorzystać z preferencyjnego kredytu".
7. "Czy jeśli mąż ma zły BIK i we dwoje na pewno nie otrzymają kredytu to żona może starać się o kredyt 2 proc. sama? U notariusza jest podpisana rozdzielność majątkowa".
Turek zwrócił uwagę, że rozdzielność majątkowa nie ma znaczenia w kontekście Bezpiecznego Kredytu 2 procent.
- Kluczowe jest tu prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego. W myśl ustawy – jeśli jesteście Państwo małżeństwem, to prowadzicie wspólnie gospodarstwo domowe. Od razu dodam też, że fikcyjny rozwód jest ryzykownym rozwiązaniem, bo może być odebrany jako próba wyłudzenia kredytu z dopłatą - wyjaśnił analityk.
Na stronie Rzecznika Finansowego możemy przeczytać, że "dopłaty należy zwrócić w sytuacji, gdy kredytobiorca zostanie prawomocnie skazany za oszustwo kredytowe (art. 297 § 1 lub 2 kodeksu karnego) popełnione w związku z udzieleniem Bezpiecznego Kredytu 2 procent". "Dopłaty podlegają zwrotowi do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego w terminie 45 dni od dnia uprawomocnienia się tego wyroku, wraz z odsetkami ustawowymi" - dodano.
Autor: mb/ToL / Źródło: TVN24 Biznes