tvnpix

Żywioł wyrwał siedem drzew z rzędu

Ponad 1500 interweniowali strażacy w związku z wichurami, jakie przeszły w niedzielę przez województwa mazowieckie, warmińsko-mazurskie, podlaskie i kujawsko-pomorskie. Skutki burz - m.in. zrujnowane budynki, zalane ulice i powalone drzewa - na bieżąco dokumentowali nasi Reporterzy 24. O tym, jak potężna była siła żywiołu, świadczą m.in. zdjęcia z okolic Ostrołęki (woj. mazowieckie), gdzie wichura wyrwała siedem rosnących obok siebie drzew.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ, NAGRAŃ I INFORMACJI, KTÓRE OTRZYMALIŚMY W NIEDZIELĘ:

Wichura zdemolowała scenę. Ranny technik

Wiatr przewracał łodzie. 30 poszkodowanych

Mazowsze: zerwane dachy szkół i domów

Piorun poraził czterech mężczyzn

Jak poinformował rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak, strażacy interweniowali 1520 razy. "Najtrudniejsza sytuacja była w województwie warmińsko-mazurskim - tam interweniowaliśmy 270 razy, podlaskim - 215, kujawsko-pomorskim - 153 i mazowieckim 143. W całym kraju silne wiatry uszkodziły lub zerwały 73 dachy. Najwięcej na Mazowszu - 27" - powiedział w rozmowie z PAP Frątczak. Przyznał, że straty są szacowane i ich bilans może się zmienić.

Według informacji strażaków, w nawałnicach ucierpiało kilka osób. "W miejscowości Turnawiec (woj. świętokrzyskie) czterech mężczyzn podczas prac polowych zostało rażonych piorunem. Próbowali schronić się pod kombajnem. Poparzeni trafili do szpitala" - poinformował Frątczak. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Wywrócone jachty i ludzie za burtą

Z kolei Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że w wyniku nawałnicy na mazurskich jeziorach wywróciło się dziewięć jachtów, cztery z nich zatonęły, 30 żeglarzy ratownicy wyciągnęli z wody. Jedna osoba została ranna. ZOBACZ ZDJĘCIA I FILMY Z MAZUR

Z kolei w Ełku konar złamany przez wichurę spadł na dwoje dzieci - trafiły one do szpitala.

Interwencje strażaków polegały w niedzielę głównie na usuwaniu powalonych przez wiatr drzew i zabezpieczaniu uszkodzonych lub zerwanych dachów. "W woj. kujawsko-pomorskim, w powiatach nakielskim i bydgoskim zalanych zostało w wyniku silnych opadów deszczu wiele piwnic i ulic" - dodał Frątczak.

Najwięcej dachów uszkodzonych i zerwanych zostało na Mazowszu, w powiatach wołomińskim i przasnyskim - po 11. Z kolei w powiecie siedleckim wiatr uszkodził 5 dachów. Strażacy skupiali się na zabezpieczeniu zniszczeń m.in. plandekami.  

Powalone drzewa uszkodziły też wiele linii energetycznych. Trudna sytuacja jest w okolicach Ełku - w poniedziałek rano wyłączonych było tam ponad 200 inni energetycznych.

Autor: //tka