tvnpix
Foto: Grzegorz

"Zobaczyłem odpadające części". Polak na pokładzie samolotu, w którym wybuchł silnik

- To był chyba najstraszniejszy moment, kiedy przez kilkanaście sekund zaczęliśmy tracić wysokość - relacjonował pan Grzegorz, pasażer samolotu Air France, w którym podczas rejsu z Paryża do Los Angeles wybuchł silnik. Zdjęcia zrobione z pokładu maszyny przysłał na Kontakt 24.

 

- Usłyszałem hałas i zobaczyłem odpadające części silnika - relacjonował pan Grzegorz, pasażer samolotu francuskich linii lotniczych Air France, w którym doszło do wybuchu silnika. Jak podał portal tvn24.pl, do niebezpiecznego zdarzenia doszło w minioną sobotę podczas lotu z Paryża do Los Angeles. - To był chyba najstraszniejszy moment, kiedy przez kilkanaście sekund zaczęliśmy tracić wysokość - relacjonował autor zdjęć.

- Pilot poinformował nas, że mamy awarię i zaraz powie więcej. Słychać było, że jest zdenerwowany - mówił Reporter 24. - Komunikaty od obsługi były chaotyczne i nie uspokajały mnie. Część była podawana tylko w języku francuskim, prosiłem pasażera obok, żeby przetłumaczył mi je na angielski - mówił.

Maszyna wylądowała awaryjnie na lotnisku Goose Bay w Kanadzie, które jest najbliższym portem lotniczym dla samolotów lecących z Europy. - Samo lądowanie było łagodne i spokojne, a kiedy się udało, pasażerowie bili brawa, wiwatowali, śmiali się i płakali - relacjonował Reporter 24.

"Poważne uszkodzenie silnika"

Jak podał portal tvn24.pl, francuskie linie lotnicze Air France poinformowały w sobotę, że silnik samolotu "został poważnie uszkodzony", zmuszając pilota do zmiany kursu. Jak podały w swym oficjalnym komunikacie, samolot obsługujący rejs AF66 wylądował bezpiecznie na lotnisku Goose Bay w prowincji Nowej Fundlandii i Labradoru w Kanadzie. Linie wzięły pod opiekę 496 pasażerów znajdujących się na pokładzie i zapewniły rejsy zastępcze.

Jak zaznaczono, samolot został poddany gruntownemu przeglądowi technicznemu. - Przyczyna awarii została już ustalona - podało Air France. Airbus A380 to jeden z największych samolotów pasażerskich na świecie. Z informacji uzyskanych przez agencję Associated Press wnika, że samolot obsługujący feralny rejs był użytkowany od siedmiu lat.

Więcej na tvn24.pl

Autor: est,adso/kab Źródło: Kontakt 24, BBC, Reuters