W nocy niebo rozświetliła ostatnia w tym roku pełnia. Jest nazywana pełnią Zimnego Księżyca, a czasem także pełnią Księżyca Długich Nocy. Zdjęcia Srebrnego Globu otrzymaliśmy na Kontakt 24.
W nocy z wtorku na środę doszło do ostatniej w tym roku pełni Księżyca.
Maksimum zjawiska przypadło na godzinę 1.30. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia Srebrnego Globu, który rozświetlił nocne niebo.
Grudniowa pełnia nosi nazwę Zimnego Księżyca, nawiązującą do coraz chłodniejszych dni. Wywodzi się ona z tradycji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Celtowie nazywali grudniową pełnię Dębowym Księżycem, honorując w ten sposób przeprowadzane w grudniu religijne obrzędy. Ludy anglosaskie określały ją natomiast mianem Księżyca Długiej Nocy.
Trzynasta pełnia tego roku
Pełnia jest jedną z czterech faz Księżyca. Dochodzi do niej, kiedy Srebrny Glob znajduje się w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi niż nasza gwiazda. Podczas pełni tarcza Księżyca jest widoczna w całości, w pełni oświetlona przez światło słoneczne. Zjawisko to występuje średnio co 29,5 dnia.
Jak przypomniał Adam Hurcewicz z fanpage'a "O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz", na 2023 rok przypadło 13 pełni Księżyca. Ta "dodatkowa", Niebieski Księżyc, rozświetliła niebo 31 sierpnia. Mianem "Niebieskiego Księżyca" określana jest druga pełnia w danym miesiącu lub trzecia spośród czterech pełni w astronomicznej porze roku - przeważnie na każdą porę roku przypadają trzy pełnie.
Autor: as,anw / Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl