Zamki, jeziora i kawałek historii. Reporterzy 24 zapraszają do województwa śląskiego

Województwo śląskie w obiektywie Reporterów 24

Śląsk to nie tylko kopalnie. Przekonali nas o tym Reporterzy 24 przesyłając zdjęcia najciekawszych miejsc w regionie. Kontakt 24 zaprasza na wirtualny spacer po mniej i bardziej znanych miejscach Śląska. Zapewniamy, że jest co oglądać.

Redakcja Kontaktu 24 wspólnie z Reporterami 24 kolejny raz zaprasza do odkrywczej podróży po Polsce. Razem zwiedziliśmy już sześć województw:

Jak zwiedzić Małopolskę nie ruszając się z domu? Z Reporterami 24

Farma iluzji, Zalew Zegrzyński, warszawska starówka. Mazowsze oczami Reporterów 24

Morze, jeziora i... strzały z armaty. Reporterzy 24 zapraszają na Pomorze

Schody-kredki, kolebka rocka, pierwsza stolica i piramida. Odkryj Wielkopolskę z Reporterami 24

Stolica polskiej piosenki, rycerze, fortyfikacje. Co warto zobaczyć w województwie opolskim?

Najgłębsze jezioro, najmniejsze miasto i spacer z żubrami. Reporterzy 24 zapraszają na Podlasie

Razem z Reporterami 24 tworzymy przewodnik po najciekawszych miejscach Polski, które warto odwiedzić i jest co w nich oglądać. Tym razem zwiedzamy województwo śląskie. W naszym Gorącym Temacie pokazywaliście swoje ulubione punkty na mapie regionu.

Miasto Spodka i wizytówka regionu. Witamy w Katowicach

Katowice to najludniejsze miasto w województwie śląskim. Miasto jest nie tylko jednym z głównych ośrodków Górnośląskiego Ośrodku Przemysłowego, ale też wizytówką województwa. Początki Katowic sięgają XVI wieku, ale prawa miejskie zostały im nadane w 1865 roku. Dziś jest to jedno z największych miast w kraju.

Jednym z najbardziej znanych miejsc w Katowicach jest Hala Widowiskowo-Sportowa "Spodek". Jej uroczyste otwarcie odbyło się 9 maja 1971 roku, a przez lata odbyło się w niej wiele imprez kulturalnych i sportowych. W mieście warto wybrać się do Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego, a miłośnicy historii zachwycą się Pomnikiem Powstańców Śląskich.

Tutaj żyje się pod Jasną Górą - Częstochowa

Częstochowa w przeszłości była stolicą województwa częstochowskiego, ale po reformie administracji weszła do województwa śląskiego. Położone nad Wartą miasto, to miejsce, w którym znajduje się słynna bazylika jasnogórska oraz klasztor na Jasnej Górze. To właśnie tutaj, by pomodlić się przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, przybywa rocznie mnóstwo pielgrzymów z całej Polski.

Miejsce pełne zamków

Województwo śląskie wyróżnia się też ilością zamków. Na zdjęciach Reporterów 24 widać budowle, które pozwalają nam na powrót do przeszłości. Miłośnicy historii będą zachwyceni widokiem zamków w Będzinie, Ogrodzieńcu czy Bobolicach. Każdy z nich ma bogatą historię i każdy z nich warto zobaczyć.

Gmina Rajcza, prawdziwy raj dla fotografów

Gmina Rajcza to miejsce, w którym można odpocząć na łonie natury. Jak podają stare zapiski Rajcza powstała w XV wieku. Nazwa gminy pochodzi od zjazdów tzw. rajców. W wieku XVII i XVIII w okolicach Rajczy grasowali zbójnicy, ale dziś jest to miejsce, które warto odwiedzić ze względu na przyrodę i krajobrazy.

Na spacer do rezerwatu

Miłośnicy przyrody nie powinni też ominąć rezerwatu przyrody Barania Góra. Powstały w 1953 roku rezerwat krajobrazowy, to w większości tereny leśne. Jego obszar to ponad 383 hektary.

Kolebka śląskiej nauki

Gliwice to miasto, które do Polski zostało przyłączone w 1945 roku. Miasto jest ważnym punktem na mapie śląska. Gliwice są największym ośrodkiem naukowym regionu, którego wizytówką jest Politechnika Śląska, jedna z największych w Polsce uczelni technicznych. Turyści powinni zobaczyć Park Chopina oraz Palmiarnię Miejską.

Kiedyś Królewska Huta, dziś dumny Chorzów

Chorzów to miasto, którego charakterystyczną cechą jest podział na cztery dzielnice: Centrum, Chorzów II, Chorzów Stary i Chorzów Batory. Pierwsze zapiski związane z historią miasta sięgają XII wieku. Akt zezwalający na lokację ówczesnej wsi Chorzów wydał jednak dopiero w 1257 roku Władysław Książę Opolski.

W swojej historii miasto ma również okres, w którym funkcjonowało pod nazwą Królewska Huta, co jest dosłownym tłumaczeniem jego niemieckiej nazwy. Demograficznie Chorzów jest najstarszym miastem w województwie śląskim, a jego historia wiąże się głównie z przemysłem górniczym i hutniczym. Oprócz symboli śląskiej gospodarki w Chorzowie warto jednak odwiedzić i zobaczyć wiele miejsc. Planetarium Śląskie, Teatr Rozrywki czy Stadion Śląski, to miejsca, które na trwałe zapisały się w historii regionu.

Miasto podarowane księciu

Historia Bytomia sięga XII wieku, gdy pojawił się na mapach jako gród należący do Małopolski. Nazwa Bytom pierwszy raz pojawiła się w dokumentach z lat 1123 i 1125. W 1179 roku książę krakowski Kazimierz Sprawiedliwy podarował Bytom, Oświęcim, Toszek i Siewierz wraz z otaczającymi terenami księciu Mieszkowi Plątonogiemu, założycielowi dynastii Piastów opolskich. W ten sposób Bytom na trwałe znalazł się w historycznych granicach Górnego Śląska. W XX wieku Bytom kojarzony był głównie z przemysłem ciężkim. Kopalnie węgla kamiennego, huty żelaza i medali, a także liczne fabryki były stałym elementem miejskiego krajobrazu. Bytom to jednak nie tylko fabryki i kopalnie. Miasto to także miejsce, w którym można zobaczyć piękne parki i imponujące kościoły.

Zabrze, pustynia i śląskie widoki

Województwo śląskie to miejsce, w którym można odwiedzić naprawdę sporo miejsc. Jak pokazują zdjęcia Reporterów 24 warto wybrać się do Zabrza. Zabrze to miasto, którego nazwa oznacza osadę położoną z debrami, czyli inaczej dołami. Przez około 30 lat historii miasta nosiło ono nazwę Hindenburg, ale w 1945 roku powróciło do nazwy Zabrze. Miłośnicy gór mogą wybrać się w Beskid Śląski, a perłą województwa nazywana jest Pszczyna.

Autor: sc/sk

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Wieczorem na placu budowy nowej stacji metra zapadła się ziemia. - Zobaczyliśmy zapadlisko w ziemi na około trzy metry - mówił redakcji Kontakt24 aspirant Mariusz Kapsa ze stołecznej straży pożarnej. Nadzór budowlany nie stwierdził zagrożenia dla budynków sąsiadujących z terenem inwestycji. Mieszkańcy bloków przy ulicy Rayskiego musieli liczyć się z przerwami w dostawach prądu i wody.

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Lot z Seulu do Warszawy został odwołany z powodu usterki. Przewoźnik przekazał, że konieczne jest dostarczenie części zamiennych do maszyny. Informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Lot z Seulu do Warszawy odwołany. Z powodu "usterki technicznej"

Lot z Seulu do Warszawy odwołany. Z powodu "usterki technicznej"

Źródło:
Kontakt 24

Do wypadku samochodu osobowego i nieoznakowanego radiowozu policji doszło w Opolu. Policjanci na sygnałach wjechali na skrzyżowanie na czerwonym świetle, po czym zderzyli się z osobowym peugeotem. Dwóch funkcjonariuszy trafiło do szpitala.

Wypadek z udziałem nieoznakowanego radiowozu

Wypadek z udziałem nieoznakowanego radiowozu

Źródło:
TVN24

- Działa tylko kilka bankomatów i czynny jest jeden supermarket z ograniczoną liczbą wpuszczanych osób. Nowa Zelandia i Australia ewakuują swoich obywateli samolotami wojskowymi - powiedział pan Dariusz, który przebywa w Vanuatu na Oceanie Spokojnym, gdzie doszło do silnego trzęsienia ziemi.

"Działa tylko kilka bankomatów i czynny jest jeden supermarket"

"Działa tylko kilka bankomatów i czynny jest jeden supermarket"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, MSZ

Od kilkunastu godzin pogoda w Polsce jest bardzo dynamiczna. Niż Ziva z centrum znajdującym się na pograniczu fińsko-rosyjskim przyniósł do Polski silny wiatr o prędkości przekraczającej 100 km/h. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia, na których widać skutki nocnych wichur.

Silny wiatr w Polsce. "Tyle zostało z moich mebli balkonowych"

Silny wiatr w Polsce. "Tyle zostało z moich mebli balkonowych"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Służby ewakuowały podróżnych z Lotniska Chopina. Powodem miał być podejrzany przedmiot w bagażu podręcznym. Dyrekcja lotniska zapewniła jednak, że loty odbywają się planowo. Po kilkudziesięciu minutach służby przekazały, że zagrożenie minęło.

Podejrzany przedmiot w bagażu, ewakuacja Lotniska Chopina

Podejrzany przedmiot w bagażu, ewakuacja Lotniska Chopina

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Co najmniej sześć osób zginęło, a 50 zostało rannych w wyniku silnego trzęsienia ziemi w Vanuatu, państwie wyspiarskim w Oceanii. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relację Polaka z miejsca katastrofy.

"Najgwałtowniejsze trzęsienie, jakiego doświadczyłem"

"Najgwałtowniejsze trzęsienie, jakiego doświadczyłem"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CNN, Kontakt24, PAP

Pociąg pasażerski zatrzymał się przed stacją w Aleksandrowie Kujawskim (województwo kujawsko-pomorskie). Maszyniście udało się w porę wyhamować skład. Okazało się, że na torach utknął nietrzeźwy mężczyzna, a zauważył to jeden z kierowców. Nikomu nic się nie stało. Informację otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wymachiwał rękoma, pociąg zdążył wyhamować. Okazało się, że ktoś utknął na torach

Wymachiwał rękoma, pociąg zdążył wyhamować. Okazało się, że ktoś utknął na torach

Źródło:
tvn24.pl

We Wrocławiu doszło do zderzenia autobusu z tramwajem. Poszkodowane zostały cztery osoby. W okolicy miejsca wypadku występują utrudnienia.

Tramwaj zderzył się z autobusem, są ranni

Tramwaj zderzył się z autobusem, są ranni

Źródło:
Kontakt 24, TVN24

Wyprzedzając dwa samochody przed przejściem dla pieszych, kierowca przejechał tuż przed mężczyzną na pasach i odjechał. Niebezpieczną jazdę w Szczecinie zarejestrowała kamera w samochodzie pana Jacka. Nagranie wysłał już policji.

"Czołowo na mnie i wprost na pieszego". Nagranie

"Czołowo na mnie i wprost na pieszego". Nagranie

Źródło:
TVN24

Podróżni z Tokio powinni już lecieć do Warszawy. Tak się jednak nie stało z powodu odwołanego lotu. Około 100 osób dostało zakwaterowanie w hotelu, pozostali nocują na lotnisku.

Jedni nocują w hotelu, drudzy na lotnisku. Powodem odwołany lot

Jedni nocują w hotelu, drudzy na lotnisku. Powodem odwołany lot

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl