tvnpix
Województwo śląskie w obiektywie Reporterów 24 , Foto: Reporterzy 24

Zamki, jeziora i kawałek historii. Reporterzy 24 zapraszają do województwa śląskiego

Śląsk to nie tylko kopalnie. Przekonali nas o tym Reporterzy 24 przesyłając zdjęcia najciekawszych miejsc w regionie. Kontakt 24 zaprasza na wirtualny spacer po mniej i bardziej znanych miejscach Śląska. Zapewniamy, że jest co oglądać.
Województwo śląskie w obiektywie Reporterów 24 Źródło: Kontakt 24

Redakcja Kontaktu 24 wspólnie z Reporterami 24 kolejny raz zaprasza do odkrywczej podróży po Polsce. Razem zwiedziliśmy już sześć województw:

Jak zwiedzić Małopolskę nie ruszając się z domu? Z Reporterami 24

Farma iluzji, Zalew Zegrzyński, warszawska starówka. Mazowsze oczami Reporterów 24

Morze, jeziora i... strzały z armaty. Reporterzy 24 zapraszają na Pomorze

Schody-kredki, kolebka rocka, pierwsza stolica i piramida. Odkryj Wielkopolskę z Reporterami 24

Stolica polskiej piosenki, rycerze, fortyfikacje. Co warto zobaczyć w województwie opolskim?

Najgłębsze jezioro, najmniejsze miasto i spacer z żubrami. Reporterzy 24 zapraszają na Podlasie

Razem z Reporterami 24 tworzymy przewodnik po najciekawszych miejscach Polski, które warto odwiedzić i jest co w nich oglądać. Tym razem zwiedzamy województwo śląskie. W naszym Gorącym Temacie pokazywaliście swoje ulubione punkty na mapie regionu.

Miasto Spodka i wizytówka regionu. Witamy w Katowicach

Katowice to najludniejsze miasto w województwie śląskim. Miasto jest nie tylko jednym z głównych ośrodków Górnośląskiego Ośrodku Przemysłowego, ale też wizytówką województwa. Początki Katowic sięgają XVI wieku, ale prawa miejskie zostały im nadane w 1865 roku. Dziś jest to jedno z największych miast w kraju.

Jednym z najbardziej znanych miejsc w Katowicach jest Hala Widowiskowo-Sportowa "Spodek". Jej uroczyste otwarcie odbyło się 9 maja 1971 roku, a przez lata odbyło się w niej wiele imprez kulturalnych i sportowych. W mieście warto wybrać się do Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego, a miłośnicy historii zachwycą się Pomnikiem Powstańców Śląskich.

Tutaj żyje się pod Jasną Górą - Częstochowa

Częstochowa w przeszłości była stolicą województwa częstochowskiego, ale po reformie administracji weszła do województwa śląskiego. Położone nad Wartą miasto, to miejsce, w którym znajduje się słynna bazylika jasnogórska oraz klasztor na Jasnej Górze. To właśnie tutaj, by pomodlić się przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, przybywa rocznie mnóstwo pielgrzymów z całej Polski.

 

 

Miejsce pełne zamków

 

Województwo śląskie wyróżnia się też ilością zamków. Na zdjęciach Reporterów 24 widać budowle, które pozwalają nam na powrót do przeszłości. Miłośnicy historii będą zachwyceni widokiem zamków w Będzinie, Ogrodzieńcu czy Bobolicach. Każdy z nich ma bogatą historię i każdy z nich warto zobaczyć.

 

 

 

 

Gmina Rajcza, prawdziwy raj dla fotografów

 

Gmina Rajcza to miejsce, w którym można odpocząć na łonie natury. Jak podają stare zapiski Rajcza powstała w XV wieku. Nazwa gminy pochodzi od zjazdów tzw. rajców. W wieku XVII i XVIII w okolicach Rajczy grasowali zbójnicy, ale dziś jest to miejsce, które warto odwiedzić ze względu na przyrodę i krajobrazy.

Na spacer do rezerwatu

Miłośnicy przyrody nie powinni też ominąć rezerwatu przyrody Barania Góra. Powstały w 1953 roku rezerwat krajobrazowy, to w większości tereny leśne. Jego obszar to ponad 383 hektary.

 

 

Kolebka śląskiej nauki

 

Gliwice to miasto, które do Polski zostało przyłączone w 1945 roku. Miasto jest ważnym punktem na mapie śląska. Gliwice są największym ośrodkiem naukowym regionu, którego wizytówką jest Politechnika Śląska, jedna z największych w Polsce uczelni technicznych. Turyści powinni zobaczyć Park Chopina oraz Palmiarnię Miejską.

 

Kiedyś Królewska Huta, dziś dumny Chorzów

Chorzów to miasto, którego charakterystyczną cechą jest podział na cztery dzielnice: Centrum, Chorzów II, Chorzów Stary i Chorzów Batory. Pierwsze zapiski związane z historią miasta sięgają XII wieku. Akt zezwalający na lokację ówczesnej wsi Chorzów wydał jednak dopiero w 1257 roku Władysław Książę Opolski.

 

W swojej historii miasto ma również okres, w którym funkcjonowało pod nazwą Królewska Huta, co jest dosłownym tłumaczeniem jego niemieckiej nazwy. Demograficznie Chorzów jest najstarszym miastem w województwie śląskim, a jego historia wiąże się głównie z przemysłem górniczym i hutniczym. Oprócz symboli śląskiej gospodarki w Chorzowie warto jednak odwiedzić i zobaczyć wiele miejsc. Planetarium Śląskie, Teatr Rozrywki czy Stadion Śląski, to miejsca, które na trwałe zapisały się w historii regionu.

Miasto podarowane księciu

Historia Bytomia sięga XII wieku, gdy pojawił się na mapach jako gród należący do Małopolski. Nazwa Bytom pierwszy raz pojawiła się w dokumentach z lat 1123 i 1125.

W 1179 roku książę krakowski Kazimierz Sprawiedliwy podarował Bytom, Oświęcim, Toszek i Siewierz wraz z otaczającymi terenami księciu Mieszkowi Plątonogiemu, założycielowi dynastii Piastów opolskich. W ten sposób Bytom na trwałe znalazł się w historycznych granicach Górnego Śląska.

W XX wieku Bytom kojarzony był głównie z przemysłem ciężkim. Kopalnie węgla kamiennego, huty żelaza i medali, a także liczne fabryki były stałym elementem miejskiego krajobrazu. Bytom to jednak nie tylko fabryki i kopalnie. Miasto to także miejsce, w którym można zobaczyć piękne parki i imponujące kościoły.

 

 

Zabrze, pustynia i śląskie widoki

Województwo śląskie to miejsce, w którym można odwiedzić naprawdę sporo miejsc. Jak pokazują zdjęcia Reporterów 24 warto wybrać się do Zabrza. Zabrze to miasto, którego nazwa oznacza osadę położoną z debrami, czyli inaczej dołami. Przez około 30 lat historii miasta nosiło ono nazwę Hindenburg, ale w 1945 roku powróciło do nazwy Zabrze. Miłośnicy gór mogą wybrać się w Beskid Śląski, a perłą województwa nazywana jest Pszczyna.

 

 

 

 

 

 

 

Autor: sc/sk