tvnpix
Foto: olawa24pl

Zabytkowy pałac w ogniu. 20 zastępów straży w akcji

20 zastępów straży gasiło pożar XVI-wiecznego pałacu w Zabardowicach (Dolnośląskie). Ogień pojawił się w nocy i uszkodził konstrukcję budynku. Pierwszą informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24 od serwisu Olawa24.pl.

Strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze pałacu w Zabardowicach o 1.30 w nocy.


- Kiedy dojechaliśmy na miejsce cały dach był w ogniu - relacjonował mł. bryg. Krzysztof Gielsa z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oławie. - Na miejscu pracowało 20 zastępów.

Jak przekazał strażak w niedzielę przed południem, pożar nie został w pełni ugaszony. Strażacy walczyli z nim całą noc, a obecnie trwa dogaszanie.

- Nie jesteśmy w stanie oszacować poniesionych strat - dodał Gielsa. Z informacji służb wynika bowiem, że w XVI-wieczna rezydencja - należącą do prywatnego właściciela - stała opustoszała. Jednak z osobą, do której należy pałac, strażakom nie udało się skontaktować.

Uszkodzona konstrukcja

Rzecznik prasowy oławskiej straży zaznaczył też, że nie wiadomo, czy podczas pożaru ktoś ucierpiał.

- Dowodzący akcją nie wydał pozwolenia strażakom na wejście do pałacu. Ze względu na uszkodzoną konstrukcję, ich bezpieczeństwo mogłoby być zagrożone - podkreślił mł. bryg. Gielsa.

Jak przekazał rzecznik, konstrukcję pałacu uszkodzić mógł nie tylko trawiący ją ogień, ale także woda, której do gaszenia użyli strażacy.

- Najpierw stan budynku ocenić będzie musiał inspektor nadzoru budowlanego. Później strażacy będą mogli przeszukać pałacowe wnętrza, by upewnić się, że w środku nikogo nie było - dodał.

Więcej na tvn24wrocław.pl

Autor: ok/popi Źródło: Kontakt 24, TVN24 Wrocław