tvnpix
Foto: s_bawor

Za nami ostatnia Pełnia Księżyca tego lata

W nocy z niedzieli na poniedziałek można było podziwiać Pełnię Księżyca. Ta wrześniowa jest nazywana Jęczmiennym Księżycem, Księżycem Żniwiarzy czy też Kukurydzianym Księżycem. Zdjęcia okazale wyglądającego Srebrnego Globu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Wrześniowa pełnia Księżyca nastąpiła w tym roku w nocy z 20 na 21 września. 100 procent tarczy naszego naturalnego satelity było widoczne o godzinie 1.54.

Pełnia Księżyca we wrześniu

Dla ostatniej letniej pełni Księżyca używa się różnych nazw. To między innymi Księżyc Żniwiarzy, Jęczmienny Księżyc, Kukurydziany Księżyc, bywa także nazywana Pełnią Zbiorów lub Plonów.

Skąd takie określenia? Nazwa wrześniowej pełni wywodzi się z kultury starożytnych Egipcjan i była oznaką nadchodzącej pory deszczowej, która kończyła półroczny okres suszy. Wtedy wylewał Nil, co umożliwiało uprawę roślin wzdłuż rzeki. Uważa się, że pomagała rolnikom, którzy w jej wyjątkowo jasnym świetle kończyli zbieranie plonów. Spowodowane jest to tym, że Księżyc wschodzi w momencie, gdy Słońce zapada. Dlatego odbija maksymalnie dużo światła słonecznego, nadto przesuwa się całą noc nad horyzontem.

Starożytne kultury z całego świata na podstawie wegetacji roślin, zachowań zwierząt lub na podstawie warunków pogodowych nadawały nazwę każdej pełni.

Czytaj też na tvnmeteo.pl.

Autor: pś Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24