tvnpix
Foto: Grzegorz

Wypadek kolumny przewożącej Beatę Szydło

Wypadek z udziałem kolumny rządowej przewożącej premier Beatę Szydło w Oświęcimiu. Szefowa rządu najpierw trafiła do miejscowego szpitala, skąd została przetransportowana śmigłowcem LPR do Warszawy. - Jej stan jest dobry - poinformował rzecznik rządu. Oprócz Szydło, poszkodowanych zostało dwóch funkcjonariuszy BOR. Kierowca seicento, który - jsk podała policja - doprowadził do zderzenia z samochodem premier Szydło, usłyszał zarzut spowodowania wypadku. Zdjęcia z miejsca zdarzenia, do którego doszło w piątek wieczorem, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

 

- Wszystkie wstępne ustalenia wskazują, iż do zdarzenia doprowadził kierujący samochodem seicento młody człowiek - mówił w piątek wieczorem w TVN24 rzecznik Komendanta Głównego Policji mł. insp. Mariusz Ciarka.

- Kolumna poruszała się z prawidłową prędkością, z włączonymi sygnałami uprzywilejowania. W pewnym momencie ten młody człowiek, nie upewniając się, czy nie jest wyprzedzony przez inne pojazdy, zaczął wykonywać manewr skrętu w lewo - dodał.

Jestem kilkadziesiąt metrów od samochodów. Służby nie pozwalają nikomu zbliżyć się. Pani premier nie ma już na miejscu.

relacja jednego z autorów zdjęć, który był na miejscu wypadku

Jak tłumaczył, wtedy doszło do zderzenia fiata z samochodem przewożącym Szydło. W wyniku incydentu limuzyna premier uderzyła w drzewo. Ciarka podkreślał na antenie TVN24, że kierowca szefowej rządu zachował się w tej sytuacji "profesjonalnie". Rzecznik KGP dodał, że wszyscy uczestnicy wypadku byli trzeźwi. Jak podała policja, kierowca fiata ma ok. 20 lat.

Z kolei Biuro Ochrony Rządu poinformowało, że kolumna trzech pojazdów BOR była prawidłowo oznakowana i poruszała się z prędkością około 50 km/h.

"Stan premier jest dobry"

Andrzej Jakubowski z oświęcimskiego szpitala powiedział TVN24, że szefowa rządu jest przytomna, "w dobrym stanie ogólnym".

- Pani premier jest leczona. Jest w stanie stabilnym, nie zagraża jej niebezpieczeństwo - mówił Jakubowski. Dodał, że oprócz Szydło zostały poszkodowane jeszcze dwie inne osoby, które były razem z nią w samochodzie. - Wedle mojej wiedzy są to pracownicy Biura Ochrony Rządu - powiedział Jakubowski. Jak tłumaczył, w jednym przypadku funkcjonariusz BOR doznał obrażeń wymagających leczenia szpitalnego, w drugim - chodzi jedynie o ogólne potłuczenia.

Przed północą premier została przetransportowana śmigłowcem do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie przy ul. Szaserów. W trakcie podróży maszyna lądowała w Kielcach w celu uzupełnienia zapasów paliwa, co wydłużyło lot o ok. kilka minut.  "Stan premier jest dobry" - poinformował Rafał Bochenek, rzecznik rządu. Jak dodał, szefowej rządu nie stało się nic poważnie zagrażającego jej zdrowiu i życiu, a obrażenia to głównie stłuczenia i otarcia związane z tym, że premier miała zapięte pasy.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

Kierowca seicento z zarzutem

Jak powiedział na antenie TVN24 mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji, 21-letni kierowca fiata seicento został przesłuchany jeszcze w piątek wieczorem.

- Został mu przedstawiony zarzut spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem w postaci naruszenia narządów ciała powyżej 7 dni - przekazał.

Dodał, że mężczyzna przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia. Został zwolniony.

Rzecznik przekazał, że spowodowanie takiego wykroczenia zagrożone jest karą do 3 lat więzienia.