tvnpix
Aktualizacja:

Wymieniali posadzkę, odkryli krypty

130 monet z czasów Kazimierza Wielkiego wykopali archeolodzy podczas prac remontowych w kościele farnym w Kazimierzu Dolnym. W trakcie przygotowań do wymiany posadzki odkryto także krypty z trumnami oraz pozostałości po dawnych świątyniach. Najwcześniejsze mogą pochodzić z 1325 roku. O znalezisku poinformował nas internauta @Wiktor, który zamieścił zdjęcia wnętrza, w którym dokonano archeologicznego odkrycia.

Archeologicznego odkrycia dokonano podczas przygotowań do wymiany posadzki, pod którą ma być zainstalowane ogrzewanie podłogowe. Ekipa natrafiła na ślady krypt i dawnych świątyń. Wykopano także 130 monet datowanych na czasy Kazimierza Wielkiego.

Badania georadarem pozwoliły na dokładne zlokalizowanie krypt a dzięki kamerom wpuszczonym do ich wnętrza przez specjalne odwierty możliwe było opisanie ich zawartości. "Pod ziemią znaleziono liczne groby. Na jednej ze znajdujących się tam trumien widniała data- 1767" - powiedział w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 Edmund Mitrus z Pracowni Badań i Nadzorów Archeologicznych, która prowadzi prace w Farze.

Archeolodzy odkryli także pozostałości po dwóch dawnych kościołach, które znajdowały się tam wcześniej. Pierwszy może być z fazy gotyku, drugi sięga XVI wieku.

Tego typu odkrycia czasem stają się celem turystycznym. Jednak w tym przypadku nie będzie to możliwe. "Próba tworzenia w tym miejscu jakiejś trasy turystycznej byłaby trudna ze względu na konstrukcję krypt. Każda bowiem stanowi odrębną przestrzeń, do której nie ma wspólnego dostępu" - komentuje Mitrus. I dodaje: "Wiemy dokładnie co i gdzie się tam znajduje, wszystko zostało szczegółowo zbadane i opisane".

"Niech spoczywają w spokoju"

Archeolodzy wraz z władzami kościoła i konserwatorem zabytków podjęli decyzję o pozostawieniu krypt w nienaruszonym stanie. "Robienie podkopów czy korytarzy byłoby nie lada wyzwaniem, ponieważ każdy centymetr powierzchni pod Kościołem szczelnie wypełniają groby" - mówi Mitrus. "Poza tym nie ma potrzeby naruszać spokoju pochowanych tam przed kilkuset laty zmarłych. Niech sobie odpoczywają w spokoju" - dodaje.

Wykopane monety, jako zabytki ruchome trafią zaś do Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Autor: mmt/jaś