tvnpix
Do zdarzenia doszło na bramkach A1

Wiózł pacjentkę na przeszczep, stracił blisko pół godziny. "Ktoś bagatelizuje, że po drugiej stronie waży się czyjeś życie"

Kierowca karetki transplantacyjnej opisał trasę pokonaną z pacjentką, która pilnie musiała przejść transplantację. Była to, jak twierdzi, trudna droga - kierowcy nie tworzyli korytarza życia, a szlaban na autostradzie A1 był zamknięty. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z naszą redakcją skontaktował się pan Bogusław, kierowca karetki transplantacyjnej. Opisał, że w poniedziałek 12 lipca wiózł młodą pacjentkę do przeszczepu z południa Polski na północ, w stronę Gdańska. Poruszał się autostradą A1.

Był to wyścig o życie - lekarze już czekali przygotowani do operacji na pacjentce. Tymczasem, jak twierdzi pan Bogusław, stracił on prawie pół godziny na przebijanie się przez korki, bo kierowcy nie utworzyli korytarza życia. Na autostradzie A1 musiał także wyłamać szlaban, bo, mimo wcześniejszych próśb, nikt go nie otworzył.

Nie patrzą w lusterka

- Jechaliśmy A1 w stronę Gdańska i to było przed bramkami. Był jakiś wypadek, potem bramki, potem znowu wypadek i stało się kilometrami. Obowiązuje ten korytarz życia już od dawna, ale nie było tak, jakbyśmy chcieli: kierowcy powinni się rozjeżdżać na boki, a ja musiałem się użerać przez radio z panami z samochodów ciężarowych i tłumaczyć im, że korytarz już powinien być zrobiony - powiadał nam kierowca. - Używałem wszystkich sygnałów, które mam w karetce, także trąby dodatkowej, które musimy słyszeć. Klaksonu też, bo  odruchowo już człowiek naciska, jak jest nerwówka. Człowiek się śpieszy, a ktoś bagatelizuje, że po drugiej stronie waży się czyjeś życie - dodał.

Na nagraniu, które przesłał pan Bogusław, widać kierowców, którzy nie zjeżdżali na boki, a także moment, w którym musiał wyłamać szlaban.

Zdaniem kierowcy karetki problem wynika także z tego, że inni kierowcy nie są przyzwyczajeni, by patrzeć w lusterka. - Nie musimy słyszeć sygnałów, wystarczy nawyk spoglądania w lusterko. Często mijam kogoś, patrzę komuś prosto w oczy i widzę, że pokazuje, że nie słyszał. Ale nie musi słyszeć, tylko widzieć - dodał.

Lekarze czekali

Pan Bogusław odniósł się także do sytuacji wyłamania szlabanu na A1. - To już druga taka sytuacja. Jeżdżąc przez całą Polskę, zawsze proszę przez radio, by otworzyli prawą bramkę szlabanu dla karetki transplantacyjnej i najczęściej, gdy podjeżdżamy, ona już czeka otwarta. A tutaj to nie wiem o co chodzi - stwierdził.

Walczyliśmy z kierowcami i szlabanem

Bogusław, kierowca karetki

 

W szpitalu, w którym miał być przeprowadzony przeszczep, wszystko już było przygotowane. - Lekarze czekali. Cały zespół wydzwaniał, w którym miejscu jesteśmy, a my walczyliśmy z kierowcami i szlabanem - opowiadał.

Pan Bogusław zaznaczył, że później trafił na patrol policji, który eskortował ich do szpitala. - Jechaliśmy dalej pod prąd, żeby było szybciej. Ale nie powinno tak być. Korytarz życia obowiązuje już dawno a wciąż jest z nim problem. Trzeba prosić, błagać, są spojrzenia ludzi i pytający o co chodzi wzrok. My musimy slalom gigant robić, a wystarczyłoby rozjechać się na prawą i lewą stronę - powiedział.

Czytaj też na portalu tvn24.pl.

Autor: dk/eŁKa/gp Źródło: Kontakt 24/tvn24.pl