tvnpix
Zamarznięte ryby w Wiśle, w okolicach Gassów (gmina Konstancin-Jeziorna), Foto: Citromaniak, Kontakt 24

"Tysiące martwych ryb pod lodem". Nagranie Reportera 24

Niezliczona ilość nieruchomych ryb uwięzionych w rzece. Naruszona w niektórych miejscach tafla lodu odsłoniła ich zamarznięte tusze. Taki widok zarejestrował Reporter 24 podczas spaceru nad Wisłą w miejscowości Gassy (Mazowieckie). Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

- Pod taflą zobaczyliśmy tysiące martwych ryb. Unosiły się gęsto na odcinku około stu metrów - relacjonował Piotr, Reporter 24, który przesłał do nas nagranie.

Na filmie widać ogromną ilość rybich korpusów, które skupiają się tuż pod powierzchnią grubej tafli lodu na Wiśle. W niektórych miejscach widać, że lód został rozłupany. - Pewnie ktoś zabrał ryby do domu - zgadywał pan Piotr. Jak dodał, możliwe również, że żywią się nimi okoliczne ptaki.

Czy to przyducha?

W rozmowie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska, tvnwarszawa.pl dowiedziało się, że mogło dojść do przyduchy, czyli sytuacji, w której ryba nie ma tlenu i dochodzi do jej śnięcia.

Ilość tlenu w wodzie zależy od czynników atmosferycznych, między innymi od temperatury - im jest wyższa, tym zawartość tlenu jest mniejsza. Jednak w tym wypadku powód przyduchy byłby oczywiście inny. Zjawisko może pojawić się również w sytuacji długotrwałego zamarznięcia powierzchni wody oraz zalegającego na tafli śniegu. Uniemożliwia to fotosyntezę oraz produkcję tlenu przez rośliny wodne, przez co ryby nie mają czym oddychać.

Czytaj również na tvnwarszawa.pl

Autor: est/ak