tvnpix
Protesty w obiektywach Reporterów 24, Foto: Reporterzy 24

Transparenty, świeczki, flagi. Reporterzy 24 na protestach

Na ulicach miast manifestowały tłumy Polaków przeciwnych zmianom w sądownictwie wprowadzanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Wśród manifestantów pojawili się także Reporterzy 24, którzy przesłali nam swoje relacje między innymi z Kalisza, Krakowa, Rzeszowa, Bydgoszczy, a także duńskiej Kopenhagi.

 

 

 

 

W sobotę na ulicach polskich miast ponownie pojawiły się tłumy protestantów. Polacy manifestowali swój sprzeciw przeciwko zmianom w sądownictwie forsowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Wśród skandowanych haseł można było usłyszeć okrzyki "Trzy razy weto", "wolne sądy" czy też "tu jest Polska".

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy wiele relacji z Waszych miejscowości. Pokazaliście nam jak wyglądały protesty i łańcuchy światła m.in. w Kaliszu, Rzeszowie a także w Krakowie.

Swoje niezadowolenie z reform sądownictwa manifestowaliście także w Kopenhadze przed ambasadą Polski. - Protestujemy także w Danii! Pokojowo i w przyjaznej atmosferze. Rząd powołuje się na to, że taki sam system panuje w Danii, ale uwierzcie mi, że gdyby polski rząd był tak otwarty jak ten duński to obcałowałabym posłom stopy - pisała Reporterka 24, Ewa.

Protest także na Żoliborzu

Jak podał portal tvn24.pl, manifestacja odbyła się także przed domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu w Warszawie, gdzie zebrał się tłum osób.

Podczas tej pikiety, jak podała policja, nie było poważniejszych incydentów. Jeden z mężczyzn został przewieziony do jednostki policji, gdzie został ukarany mandatem 200 złotych za zakłócanie porządku. Mężczyzna przyjął mandat.

Więcej o protestach przeczytasz na tvn24.pl.

Zmiany w sądownictwie

W nocy z piątku na sobotę Senat uchwalił ustawę o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS. Zgodnie z ustawą utworzone mają być między innymi trzy nowe Izby SN, w tym Izba Dyscyplinarna. Zmienić ma się tryb powoływania sędziów Sądu Najwyższego, a wszyscy obecni sędziowie SN mogą zostać przeniesieni w stan spoczynku.

W zeszłym tygodniu parlament przyjął z kolei nowelizację ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych. Ustawy czekają już tylko na podpis prezydenta. Od kilku dni w wielu miejscach kraju trwają protesty przeciwko wprowadzanym zmianom w sądownictwie. Protestujący oraz opozycja domagają się weta prezydenta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: js,bkol//popi Źródło: tvn24.pl