tvnpix
Obłoki srebrzyste rozświetliły Polskę, Foto: lepus77

To była niezwykła noc. Obłoki srebrzyste i pełnia Księżyca

Ta noc obfitowała w spektakularne zjawiska na niebie. W naszym kraju mogliśmy zaobserwować Pełnię Koźlego Księżyca, jego koniunkcję z Jowiszem, a także obłoki srebrzyste. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy wiele Waszych nocnych relacji.

 

 

 

 

 

 

W niedzielę o godzinie 6.44 Księżyc wszedł w fazę pełni. W tym miesiącu pełnia nosiła nazwę Koźlego lub Burzowego Księżyca. Skąd się wzięła?

Rdzenni mieszkańcy obu Ameryk zwykli nazywać pełnie od zjawisk, jakie zachodziły w danych miesiącach w naturze. Nazwa pełni lipcowej pochodzi od kozłów - samców saren, którym odrastało poroże. Burzowy Księżyc to zaś pozostałość po obserwacjach dotyczących największej częstotliwości burz. Inne nazwy lipcowej pełni to Malinowy Księżyc (ponieważ na krzewach dojrzewają te owoce) oraz Księżyc Piórkowy (ze względu na opanowanie umiejętności latania przez niektóre ptaki).

Obłoki srebrzyste

W wielu częściach Polski noc przyniosła także wyjątkowo malownicze widowisko.

Na niebie pojawiły się bardzo wyraźne obłoki srebrzyste. Są to są chmury mezosferyczne. Zazwyczaj możemy je zaobserwować w półzmroku przy zmierzchu lub świcie. Zalicza się je do najwyższych chmur obserwowanych z Ziemi.Obłoków srebrzystych można wypatrywać najczęściej późną wiosną i latem. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia.

Często w gęsto zaludnionych miastach obserwacja tych majestatycznych chmur może być utrudniona przez światło generowane przez latarnie uliczne, oświetlenie budynków czy podświetlanymi billboardami. W związku z tym lepszym miejscem do ich wypatrywania są regiony mniej zaludnione, gdzie oświetlenia jest jak najmniej.

Koniunkcja i zaćmienie

Ostatniej nocy doszło także do zjawiska zwanego koniunkcją. Jowisz - największa planeta Układu Słonecznego - znalazła się wyjątkowo blisko Księżyca na mapie nocnego nieba.

Oprócz tego pojawiło się także półcieniowe zaćmienie Księżyca. W naszej części kontynentu nie było jednak widoczne. Zjawiskiem mogli cieszyć się przede wszystkim mieszkańcy Ameryki Południowej.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: kw/aw Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl