tvnpix
Diabełek pyłowy w okolicach Sierpca, Foto: Daro123

Sucha ziemia, pogodne niebo, a w efekcie "małe tornado"

Na Mazowszu i Lubelszczyźnie pojawiły się diabełki pyłowe. Nagrania przestawiające te zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

 

Film, który otrzymaliśmy od Reporterki 24 o nicku Nelka, powstał w miejscowości Koroszczyn koło Terespola. Na polu pojawił się wir pyłowy, nazywany również diabełkiem pyłowym. Zjawisko, które widzimy na nagraniu, nie jest trąbą powietrzną. Ten uchwycony na wideo utworzył się we wtorek przed południem.

Takie samo zjawisko zaobserwował Reporter 24 Daro123 w powiecie sierpeckim na Mazowszu. "Małe tornado na polu" - napisał.

Diabełek pyłowy

- Żeby powstało takie zjawisko, wierzchnia warstwa gleby musi być luźno związana. Jak jest sucho, to ta ziemia jest właśnie taka luźna, jest jak pył, piach. Wtedy właśnie bardzo łatwo dochodzi do podnoszenia się ziemi i tworzenia takich zjawisk - mówił prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Dodał, że na wiosnę, kiedy na polach nie rosną jeszcze rośliny, łatwiej dochodzi do powstawania wirów piaskowych. - Diabełek pyłowy, czy też burze piaskowe, związane są z suszą, kiedy podłoże jest luźno związane i przesuszone. Te drobinki pozbawione są jakiejkolwiek wilgoci i łatwo się unoszą - mówił.

Czytaj więcej na tvnmeteo.pl

Autor: anw/aw Źródło: tvnmeteo.tvn24.pl