tvnpix
Starlinki nad Polską, Foto: Marcinvg0y

Starlinki przeleciały nad Polską

Mieszkańcy Polski mogli zobaczyć na niebie przelot satelitów telekomunikacyjnych Starlink. Uchwycił je na nagraniu Reporter 24 z Gniezna.

W środę rano można było zobaczyć przelot Starlinków. "Satelity wylecą z cienia Ziemi nieco powyżej konstelacji Lwa nad zachodnim horyzontem. W zależności od miejsca obserwacji powędrują albo w kierunku zenitu (na linii Poznań-Warszawa) albo nieco bardziej na południe (na północ od tej linii) lub północ (w południowych częściach kraju)" - napisał we wtorek na profilu Facebookowym Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach". Satelity wyniesione zostały na orbitę 4 marca 2021 roku. Kulminacja "kosmicznego pociągu" odbyła się w środę około godziny 5.06.

"Pociąg gwiazd nad Polską"

Przelot satelitów nad Gnieznem w województwie wielkopolskim uchwycił na nagraniu Reporter 24 o nicku Marcinvg0y. "Przelatujący tak zwany pociąg gwiazd nad Polską" - napisał.

Starlinki to satelity amerykańskiej firmy SpaceX Elona Muska. Pierwsze zostały umieszczone na orbicie ziemskiej w maju 2019 roku. Zanim zostaną rozmieszczone na swoich docelowych orbitach podróżują w zbitej grupie.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

Autor: anw Źródło: TVN Meteo / Kontakt 24