tvnpix
Czeska Szwajcaria w oczach Reporterki 24, Foto: malby

Skalne labirynty, bramy, wieże. "To raj dla turystów"

Skalne Miasto Tisá, Brama Pravčicka, Wąwóz Edmunda. - To prawdziwy raj dla turystów - ocenia Reporterka 24 malby, która swój urlop spędziła dosłownie za miedzą - w Czeskiej Szwajcarii. Relację z podróży wysłała na Kontakt 24.

TY RÓWNIEŻ UDAŁEŚ SIĘ W CIEKAWĄ PODRÓŻ? A MOŻE MIESZKASZ ZA GRANICĄ? CZEKAMY NA TWOJĄ RELACJĘ. DOŁĄCZ DO GORĄCEGO TEMATU I #POKAZNAMSWIAT

- Najbardziej podobało mi się Skalne Miasto Tisá, Brama Pravčicka i Wąwóz Edmunda - wymienia autorka relacji.

"Prawdziwy raj dla turystów"

Skalne Miasto Tisá leży między masywami Sudetów i Rudaw, w sąsiedztwie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. - To niewielkie miasto jest pełne skalnych labiryntów, bram, przejść, wież i otworów - opowiada malby.

Do miasta prowadzą dwa szlaki: zielony, przez Malé Tiské stěny i czerwony, przez Velkě Tiské stěny. - Oba szlaki łączą się i uzupełniają. Oba są jednakowo ciekawe i malownicze. Prowadzą przez liczne mostki, schodki i punkty widokowe, z których rozpościerają się, zapierające dech w piersiach, panoramy. Trasy są dość łatwe, świetnie nadają się nawet dla kilkuletnich turystów, a przejście zajmuje około dwóch, trzech godzin, wliczając czas na fotografowanie - relacjonuje autorka zdjęć.

Reporterka 24 przyznaje, że i sam park zrobił na niej ogromne wrażenie. -  Charakterystyczne skalne ściany, łagodnie pofałdowane płaskowyże i Łaba, płynąca na dnie tego nietypowego kanionu, tworzą wyjątkowo malowniczy krajobraz. To prawdziwy raj dla turystów lubiących niezbyt wymagające, górskie wędrówki - mówi malby.

"Wysokie na 150 metrów skały i rześkie powietrze"

Kolejnym punktem na podróżniczej mapie Reporterki 24 był Wąwóz Edmunda. To również magiczne miejsce i niezwykle malownicze, położone wzdłuż dolnego brzegu rzeki Kamenice.

- Bez względu na pogodę, spacer wąwozem to duża przyjemność. Wysokie na 150 metrów skały, ciekawa roślinność, rześkie powietrze i szlak żółty to główne atuty. Trasa zaczyna się w Hřensku. Po około 20 minutach spokojnej wędrówki wzdłuż rzeki, dochodzimy do przystani. Tu czekają łodzie i przewoźnicy. Podczas kilkunastominutowego rejsu opowiadają - po czesku, niemiecku lub angielsku -  historię terenów, podają nazwy charakterystycznych skał i atrakcji umieszczonych na trasie - relacjonuje.

W ocenie Reporterki 24 wycieczka Wąwozem Edmunda - zwanego także Cichym - nie wymaga specjalnego wysiłku, bo trasa wiedzie praktycznie po płaskim terenie. Jak przypomina, na terenie Czeskiej Szwajcarii znajduje się też Dziki Wąwóz.

Kolorowe kamienice i piękne zamki

- Aby dostać się do Dzikiego Wąwozu ponownie musimy popłynąć łodzią. Specjalnym telefonem na korbkę „przywołujemy" przewoźnika. Tym razem rejs jest krótki. Po kilku minutach dopływamy do brzegu i ruszamy szlakiem przez Dziki Wąwóz. Jest on bardziej zarośnięty roślinnością niż Wąwóz Edmunda. Stoją pokrzywione przez wiatr drzewa, a nawisy skalne nad ścieżką są dodatkową atrakcją - wspomina malby.

- Poza tym, podobają mi się czeskie miasta, w większości mają śliczne ryneczki z kolorowymi kamienicami. Są zadbane i przyjazne turystom. Czesi mają też sporo zamków. Na terenie Czeskiej Szwajcarii piękny jest ten w Děčínie, ciekawy jest skalny zamek Sloup i zamek Zákupy - ocenia podróżniczka.

"Wyjątkowa na skalę Europy"

Perłą Czeskiej Szwajcarii niewątpliwie - w ocenie Reporterki 24 - jest Brama Pravčicka, którą również miała okazję zobaczyć z bardzo bliska. Jak mówi, jest ona "wyjątkowa na skalę Europy". - Zbudowana z bloków piaskowca, stoi od dawien dawna, ciesząc oczy turystów i będąc symbolem tych terenów - dodaje malby.

Bramę można podziwiać z wielu tarasów widokowych, a także spod jej podnóża. - Ze względu na miliony turystów odwiedzających atrakcję, wejście na most Bramy zostało zabronione. Jednak jest wiele ścieżek i miejsc, z których możemy fotografować i delektować się wspaniałymi widokami na okolicę - mówi. I radzi, by Bramę najlepiej oglądać po południu. - Wtedy jest najlepsze światło do zdjęć - informuje.

Reporterka 24 odwiedziła również leżący w Niemczech Park Narodowy Saskiej Szwajcarii. ZOBACZ RELACJĘ

 

Pokaż nam świat!

O tym, że Reporterzy 24 lubią przemierzać świat, świadczy aktualizowana przez nas na bieżąco mapa. Oto relacje, które otrzymaliśmy od Was w ramach akcji "Pokaż nam świat":

Autor: ank//tka