tvnpix
Foto: Artur R.

"Wylądował, zatankował i odleciał"

Na jednej ze stacji paliw w Garwolinie (Mazowieckie) lądował śmigłowiec. Ze świadkami nietypowego zdarzenia rozmawiała reporterka TVN24. - Z ich relacji wynika, że helikopter wylądował, pilot wyszedł z tej jednostki, przepchnął ją do dystrybutora, zatankował, zapłacił i odleciał - przekazała. Zdjęcia i nagranie z tego zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Śmigłowiec przy dystrybutorze to widok zaskakujący. Nic dziwnego, że filmy z tego wydarzenia szybko obiegły internet. Zdziwieni byli również pracownicy garwolińskiej stacji paliw.

- Pilotowi najprawdopodobniej zabrakło paliwa, a przynajmniej taka jest oficjalna wersja. Wylądował na stacji w Garwolinie, po wylądowaniu zatankował i bezpiecznie odleciał ze stacji, także ta niecodzienna dla nas wszystkich sytuacja obyła się bez żadnego uszczerbku i była bezpieczna dla nas i naszych klientów - opowiadał pracownik stacji Maciej Czech.

Jak ustaliła reporterka Agata Zamęcka, takie lądowanie, z zachowaniem ostrożności, jest dozwolone. - Nazywa się to lądowaniem w terenie przygodnym. Pilot musi się upewnić, czy takie podejście jest bezpiecznie, czy nie ma ludzi, nie ma na przykład linii wysokiego napięcia i czy śmigłem nie zahaczy o elementy budynku. Jeśli wszystko się zgadza, można do takiego lądowania podejść - powiedziała i wskazała na inne przykłady, które znamy z akcji Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy też często muszą lądować w trudnych warunkach i niedostępnych miejscach.

"Zaprojektowany do zaganiania bydła"

Reporterka dowiedziała się, że śmigłowiec, który wylądował na stacji to model Robinson 22 amerykańskiego Rangera.

- Został zaprojektowany do zaganiania bydła na polach i rzeczywiście jest tak wykorzystywany. Jest bardzo lekki, zwinny i osiąga prędkość do 180 kilometrów na godzinę. Ma zasięg 320 kilometrów i, co ciekawe, bak tej jednostki jest porównywalny do średniej klasy samochodu - może pomieścić 50 litrów paliwa. Nie lotniczego, ale zwykłego. Mówimy tutaj o benzynie 95-oktanowej czy nawet oleju napędowym - zaznaczyła.

Czytaj więcej na tvnwarszawa.pl

Autor: mp/b Źródło: tvnwarszawa, Kontakt 24