tvnpix
Na Wasze pytania odpowiadała prof. Joanna Zajkowska, Foto: tvn24

Wasze pytania dotyczące trzeciej dawki szczepionki. Profesor Zajkowska odpowiada

Kiedy zaszczepić się trzecią dawką? Którym preparatem? Kiedy mogą ją przyjąć ozdrowieńcy? Wątpliwości dotyczących przyjęcia trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 nie brakuje. We wtorek rano, w programie "Wstajesz i wiesz" na Wasze pytania odpowiadała profesor Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Białymstoku. Pytania przesyłaliście na Kontakt 24.
Na Wasze pytania odpowiadała prof. Joanna Zajkowska Źródło: tvn24

We wtorkowym wydaniu "Wstajesz i wiesz" profesor Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych i epidemiologii z Uniwersyteckiego Szpitala Chorób Zakaźnych w Białymstoku odpowiadała na pytania przesłane przez widzów. Dotyczyły między innymi tego, który preparat przyjąć i ile czasu powinno upłynąć między szczepieniem na grypę, a podaniem trzeciej dawki szczepionki. W programie padały też pytania dotyczące czwartej fali oraz szczepień dzieci w wieku 5-11 lat.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO.

- Przygotowujemy nowe łóżka, przygotowujemy nowe oddziały, przygotowujemy oddziały, które nie hospitalizowały jeszcze chorych z covid, natomiast tyle nas jest, ile nas jest. Personelu nie przybywa. Możemy mnożyć te łózka, ale tylu mamy lekarzy ilu mamy, więc staramy się dzielić, konsultować inne oddziały, ale myślę, że są to możliwości, które są ograniczone do pewnego stopnia - mówiła na antenie o czwartej fali koronawirusa profesor Zajkowska.

Odpowiedzi na pytania przesłane na Kontakt 24

NA WASZE PYTANIA DO EKSPERTÓW CZEKAMY NA KONTAKT 24

"Mam pytanie odnośnie trzeciej dawki szczepionki. Zostałam w pełni zaszczepiona poza granicami kraju i jak sądzę, nie występuję w polskim rejestrze, jako osoba zaszczepiona. Czy w takim przypadku mogę przyjąć trzecią dawkę w Polsce?" - zapytała Klaudia.

- W takim wypadku, ja bym doradzała przyjęcie szczepionki jednodawkowej Johnson&Johnson, ponieważ to hybrydowe szczepienie daje bardzo dobre efekty, z tego co wiemy, natomiast jednocześnie umożliwi wytworzenie certyfikatu, jako rezultat szczepionki jednodawkowej - odpowiedziała prof. Zajkowska.

"Jestem ozdrowieńcem. Pół roku od drugiej dawki szczepionki mija na początku grudnia. Czy w związku z tym muszę się spieszyć z trzecią dawką, czy mogę się wstrzymać i traktować ozdrowienie plus dwie dawki jako trzecią dawkę? - zapytał Pablo 7.

- Zalecamy jednak przyjęcie trzeciej dawki. Natomiast ten czas podania zależy od wieku, chorób obciążających i można wykonać ocenę przeciwciał neutralizujących. Zobaczyć jak wysokie one są i termin podania trzeciej dawki uzależnić od wysokości przeciwciał - powiedziała ekspertka.

"Jestem ozdrowieńcem po dwóch dawkach szczepionki. Podobno w takim przypadku nie zaleca się podawania trzeciej dawki, ale jest bardzo mało informacji na ten temat. Czy jest szansa dopytania ekspertów w tym temacie?" - zapytał Ryko 82.

- Nie wiemy jak ciężkie było przebycie choroby, czy to było bezobjawowe. Czy objawowe, czy było przed szczepieniem, czy po szczepieniu i w jakim wieku pan jest i czy ma czynniki obciążające, czynniki ryzyka? W związku z tym sugestia moja jest taka, że można ocenić poziom przeciwciał neutralizujących i w zależności od tego poziomu ustalić termin trzeciej dawki, która jest zalecana - tłumaczyła profesor Joanna Zajkowska.

"Syn po dwóch dawkach Pfizera nie ma wytworzonych przeciwciał (potwierdzone badaniem). Czy jest w jakiś sposób chroniony? Czy powinien się zaszczepić trzecią dawką?" - spytała Marta.

- Tutaj bardzo istotne jest jakim testem zostało potwierdzone, ponieważ zdarzają się sytuacje, że wykorzystujemy test, który ocenia przeciwciała pochorobowe, a nie poszczepienne, więc bym się upewniła, jakim testem zostały wykonane badania. Jeżeli rzeczywiście tych przeciwciał nie ma, jest możliwość wykonania oceny odpowiedzi komórkowej, ponieważ te przeciwciała to jest tylko część tej generowanej odporności, która zyskujemy po szczepieniu i w takim przypadku sugerowałabym przyjęcie trzeciej dawki szczepionki wektorowej i dopiero wtedy ocenę przeciwciał - wyjaśniła.

Autor: dk/ak Źródło: tvn24