Temat w toku

Pisze o tym:

187 reporterów

Dodano:

190 materiałów

Koronawirus w Polsce. Co chcecie wiedzieć o kwarantannie, szczepieniach, obostrzeniach?

Czwarta fala koronawirusa powoduje wprowadzanie nowych obostrzeń. Jakie objawy daje nowy wariant wirusa - omikron? Jak wyglądają kwestie szczepienia dzieci? Kto i kiedy może przyjąć trzecią dawkę szczepionki? Jak działa paszport covidowy? Kogo i w jakiej sytuacji obowiązuje kwarantanna? Czekamy na Wasze pytania dotyczące koronawirusa - odpowiedzą na nie eksperci na antenie TVN24.

Na Wasze pytania odpowiadała prof. Joanna Zajkowska Źródło: tvn24

 

AKTUALNA MAPA ZAKAŻEŃ NA TVN24.PL

Od początku pandemii w Polsce potwierdzono ponad 4,4 miliona zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, a ponad 103 tysiące osób zmarły na COVID-19.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w pełni zaszczepionych jest ponad 21,5 miliona mieszkańców Polski - to zaszczepieni jednodawkowym preparatem koncernu Johnson & Johnson lub dwiema dawkami szczepionek firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obostrzeń wprowadzanych w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nowe przepisy obowiązują od 15 grudnia.

Informacje o nowym Rozporządzeniu Rady Ministrów dostępne są na tvn24.pl

Zmiany dotyczą między innymi liczby klientów korzystających z restauracji, barów, hoteli i kin. Do tej pory limit wynosił 50 procent obłożenia obiektu. Teraz zmienia się na 30 procent. To samo dotyczy teatrów, obiektów sportowych i miejsc sakralnych.

Limity nie dotyczą osób zaszczepionych, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19.

W kinach i innych obiektach prowadzących działalność związaną z projekcją filmów i nagrań wideo obowiązuje zakaz spożywania napojów i posiłków.

Całkowicie zamknięte zostają dyskoteki i kluby nocne. Wyjątkiem był sylwester, gdzie bawić w reżimie sanitarnym mogło się bawić do 100 osób.

Dodatkowo minister zdrowia Adam Niedzielski, przekazał, że od 1 marca będzie obowiązek szczepień dla trzech grup zawodowych: nauczycieli, mundurowych i lekarzy.

O restrykcjach czytaj na portalu tvn24.pl

Co chcecie wiedzieć o koronawirusie i aktualnej sytuacji oraz nowych obostrzeniach? Pytania dotyczące IV fali pandemii, szczepień, kwarantanny, nauki zdalnej czy paszportów covidowych przesyłajcie na Kontakt 24.

16 listopada na Wasze pytania odpowiadał doktor Paweł Grzesiowski

19 listopada piątek wątpliwości dotyczące kwarantanny rozwiewał profesor Andrzej Matyja

23 listopada na pytania dotyczące trzeciej dawki szczepionki odpowiadała profesor Joanna Zajkowska

Informacje o koronawirusie znajdziesz na TVN24.PL