tvnpix
Foto: Kamil Bąk

Erupcja wulkanu Kilauea na Hawajach. Relacja Polaka z Hawajów

W niedzielę na wyspie Big Island na Hawajach wybuchł wulkan Kilauea. Erupcji towarzyszyło rozlanie się strumieni lawy, a także ogromne chmury gazów i popiołów. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia, jak majestatycznie prezentowało się to zjawisko. - Niebo rozświetlone od rozżarzonej lawy. Coś wspaniałego - relacjonował pan Kamil.

Niedzielna erupcja wulkanu Kilauea to trzecie tego typu zjawisko w tym roku. Niespokojna formacja wyrzucała z siebie lawę i gaz także w styczniu i czerwcu. Na początku lata wulkan tygodniami niepokoił mieszkańców.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

Niesamowity spektakl przyciągnął rzesze turystów. Z bezpiecznej odległości obserwowali tryskającą lawę.

"Robiło to ogromne wrażenie"

Jedną z takich osób był pan Kamil Bąk. - Od wielu lat uwielbiam podróże, zarówno do odległych krajów, jak i najbliższej okolicy w Polsce. Z każdej z nich przywożę pamiątki w postaci zdjęć. Fotografuję amatorsko, bardzo to lubię - opowiadał redakcji Kontaktu 24. 

Mężczyzna wraz z narzeczoną przebywają obecnie na miesięcznym wyjeździe do USA. Jeden tydzień zdecydowali się spędzić na Big Island na Hawajach.

- Wczoraj przyjeżdżaliśmy do Parku Narodowego Wulkanów z myślą, że niestety nie uda mi się zobaczyć podczas tej podróży aktywnego wulkanu, a był to jeden z powodów wyboru tej wyspy. Jakże byłem zaskoczony, gdy wjeżdżając na teren parku w radiowych wiadomościach usłyszałem, że właśnie rozpoczęła się erupcja. - dodał. - Poszliśmy na najbliższy punkt widokowy. Robiło to ogromne wrażenie. Prawdziwe widowisko zaczęło się jednak po zachodzie słońca. Niebo w okolicy rozświetlone od rozżarzonej lawy. Coś wspaniałego. Tłumy ludzi z okolic zjeżdżały oglądać to widowisko do późnych godzin nocnych i znów rano przed wschodem. Jak na hawajskie warunki, pogoda była mało turystyczna - silny wiatr i niska temperatura, ale to nie odstraszało, bo widoki rekompensowały wszystko - opisywał swoje wrażenia.

Brak zagrożenia dla mieszkańców

W poniedziałek stopień alarmowy w związku z wybuchem został już obniżony. Lokalne służby geologiczne wykazały, że mieszkańcy oraz infrastruktura nie są zagrożone. Z kolei Hawaiian Volcano Observatory przekazało, że nie ma ryzyka, że erupcja niespodziewanie zacznie przybierać na sile.

Autor: kw,dk/dd Źródło: tvnmeteo.pl/Kontakt 24