tvnpix
Dzięki elektrycznej przystawce pani Joanna mogła samodzielnie się poruszać, Foto: archiwum prywatne

Dzięki tej przystawce mogła samodzielnie opuszczać dom. Ktoś ukradł element wózka

Pani Joanna choruje na wrodzoną łamliwość kości i porusza się na wózku. Elektryczna przystawka pomagała jej w samodzielnym przemieszczaniu się. Kobieta mogła towarzyszyć dzieciom w spacerach czy robić zakupy. Drogi sprzęt, na którego finansowanie bardzo długo czekała, ktoś ukradł. Przystawka zniknęła z klatki schodowej. O sytuacji poinformował naszą redakcję mąż pani Joanny.

Do redakcji Kontakt 24 zgłosił się pan Adam. Opowiedział o kradzieży elektrycznej przystawki, z której korzystała jego żona, osoba z poważną niepełnosprawnością. Element wózka skradziono 18 stycznia wieczorem z bloku na ulicy Oszmiańskiej.

Czytaj też na tvnwarszawa.pl

Rodzina mieszka na parterze. Nasz czytelnik opisuje, że mieszkanie jest oddzielone od klatki schodowej kratą, którą rodzina zamontowała na własny koszt kilka lat temu. - Dostęp do kraty mamy tylko my i sąsiedzi, jest zamykana na klucz. System pozwala na zatrzaśnięcie, by otworzyć zamek potrzebny jest klucz - opisuje. - Gdy doszło do kradzieży, byliśmy w domu. Wyszedłem o 19 sprawdzić, czy wszystko jest pozamykane, przystawki już nie było - ubolewa pan Adam w rozmowie z tvnwarszawa.pl. 

Przystawka ułatwiała wiele czynności

Choroba pani Joanny objawia się zwiększoną kruchością i łamliwością kości. Kobieta porusza się wyłącznie na wózku, do którego mocowana była elektryczna przystawka. - Pomagała żonie w przemieszczaniu się poza budynkiem. Żona nie ma środków, żeby taki sprzęt nabyć. Ta konkretna przystawka kosztowała 12,5 tysiąca złotych. Nie jest to dla nas łatwa sytuacja, tym bardziej, że żona długo czekała na jej dofinansowanie ze środków PEFRON - mówił pan Adam.

Bez przystawki pani Joanna musi korzystać z pomocy innej osoby. - Sprzęt w znacznym stopniu ułatwiał przemieszczanie się. Mamy dwójkę dzieci i wyjście gdzieś z nimi na spacer, a dzieci mają też rowery, było bardzo komfortowe dla żony. Teraz znacznie pogorszyła się sytuacja - żali się nasz rozmówca. - Teraz jest w stanie dotrzeć do garażu, ale na spacer, czy zakupy to w tej chwili nie ma możliwości - dodaje.

Prywatne śledztwo pana Adama

Na co liczył złodziej? Po co komuś elektryczna przystawka do wózka? - Jedyny nasz trop jest taki, że akumulator z tej przystawki jest bardzo podobny do tych, które są montowane w rowerach elektrycznych. Żona dużo poruszała się na zewnątrz i może ktoś wypatrzył, może wiedział, gdzie mieszkamy, może wykorzystał moment, w którym ktoś wyszedł, na przykład wyrzucić śmieci, nie zamknął na chwilę klatki? - zastanawia się pan Adam. - Trudno nam cokolwiek stwierdzić. Tym bardziej, że zamek z tej kraty jest nieuszkodzony, nie było żadnych śladów - opowiada.

Mężczyzna od razu zawiadomił policję, przeszukał też budynek, prosił pobliskie sklepy o udostępnienie monitoringu, który pozwoliłby namierzyć sprawcę. Jednak nagrania można udostępnić tylko na wniosek policji. Szukał też na własną rękę. - Objechałem wszystkie skupy złomu, lombardy, także pozostawiałem do siebie kontakty wraz ze zdjęciami sprzętu. Udostępniłem też informacje na forach internetowych i grupach mieszkańców Targówka. Może ktoś zauważy, na to liczę - podsumowuje.

Policja szuka sprawcy. "Trwają czynności"

O sprawę zapytaliśmy policję. Komisarz Paulina Onyszko, rzeczniczka Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI potwierdziła, że zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło 21 lutego. - W Komisariacie Policji Warszawa Targówek prowadzone jest dochodzenie, nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Praga Północ, w sprawie kradzieży elektrycznej przystawki do wózka elektrycznego o wartości 12 500 złotych z klatki schodowej budynku przy ulicy Oszmiańskiej w Warszawie. Trwają czynności, mające na celu ustalenie okoliczności tej kradzieży - zapewnia Onyszko.

Autor: Katarzyna Kędra Źródło: Kontakt 24, tvnwarszawa.pl