tvnpix
Foto: Andrzej

Diabełek pyłowy pojawił się na Pomorzu

Wirujący lej, zbudowany z piasku i pyłu, został uchwycony w Gdyni (Pomorskie). Zdjęcia pokazujące to niecodzienne zjawisko, zwane też diabełkiem pyłowym, przesłał na Kontakt 24.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia diabełka pyłowego zauważonego w niedzielę w rejonie osiedla Wiczlino w Gdyni.

CZYTAJ RÓWNIEŻ NA TVNMETEO.PL

Wiry pyłowe pojawiły się w niedzielę także na terenie Mazowsza, o czym poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Czym jest i jak powstaje wir pyłowy

Wir pyłowy, nazywany również diabełkiem pyłowym, to zjawisko, które powstaje, gdy nad powierzchnię ziemi uniosą się cząsteczki pyłu lub piasku, niekiedy wraz z drobnymi przedmiotami. Zjawiska te powstają podczas ciepłych i bezchmurnych dni. Sprzyjają im suche warunki pogodowe. Diabełki pyłowe mają kształt wirującej kolumny o niewielkiej średnicy.

Czas "życia" typowego wiru pyłowego to kilka, maksymalnie kilkadziesiąt minut. Można spotkać je praktycznie we wszystkich miejscach na świecie. Zazwyczaj nie powodują szkód materialnych.

Dużych rozmiarów wir pyłowy wyglądem może przypominać trąbę powietrzną. Powstaniu trąby powietrznej towarzyszy jednak zawsze gwałtowna pogoda i tworzy się ona pod chmurą burzową.

Autor: anw/tam Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl