tvnpix
Foto: Sławomir

Cysternę podnieśli, ale A2 wciąż w czekoladzie

Poważne utrudnienia na wielkopolskim odcinku A2. Kierowca cysterny, w której znajdowała się płynna czekolada, z niewiadomych przyczyn uderzył w barierki na wysokości Słupcy. Samochód przewrócił się na bok, a dwadzieścia cztery tony płynnej czekolady rozlały się na jezdnię. Wciąż nie wiadomo, kiedy skończy się akcja usuwania słodkiej mazi. Na pasie w kierunku Warszawy może to potrwać nawet do nocy. To, jak usunąć czekoladę z asfaltu, konsultowano z producentem słodyczy. Pierwszą informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Do zdarzenia doszło po godzinie 5 na autostradzie A2 między Poznaniem a Koninem, w miejscowości Graboszewo koło Słupcy.

- Kierowca cysterny przewożącej płynną czekoladę z nieznanych przyczyn uderzył w barierki. Niestety czekolada rozlała się na dwa pasy. Oba są zablokowane - powiedziała w środę rano w rozmowie z TVN24 aspirant sztabowa Marlena Kukawka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Słupcy.

W wyniku zdarzenia ranny został kierowcy cysterny. Ze złamaną ręką trafił do szpitala.

Natomiast cysterna leżała na środku autostrady. Na miejsce trzeba było ściągnąć pomoc drogową, która pomogła strażakom ustawić przewrócony pojazd na koła.

Policja zorganizowała objazdy. - Korki są olbrzymie. Tak jak możemy, staramy się to rozładować, ale sytuacja jest trudna i prosimy kierowców o uzbrojenie się w cierpliwość - mówiła rano aspirant Kukawka.

Usuwanie czekolady

Na jezdni utworzyła się gruba warstwa czekolady. Jak usunąć 24 tony słodkiej mazi z asfaltu?

- Skontaktowaliśmy się z producentem czekolady. Wspólnie ustaliliśmy, że trzeba użyć myjek z ciepłą wodą pod ciśnieniem, ale to trochę potrwa. Zastygająca czekolada jest gorsza niż śnieg - powiedział reporterce TVN24 starszy brygadier Bogdan Kowalski, dowódcy straży pożarnej ze Słupcy.

Jak mówił strażak, usuwanie czekolady potrwa kilka godzin. - Niestety przed zamknięciem autostrady kierowcy rozjeździli ją na kilka kilometrów - powiedział Kowalski.

Trasa między węzłami Września i Słupca była całkowicie zablokowana do godziny 17, później otwarto przejazd w kierunku Świecka. Służby zalecały objazdy drogą krajową nr 92.

Czytaj też na tvn24.pl

Czekolada wylała się na na autostradę Źródło: TVN 24

Relacji reporterki TVN24 Małgorzaty Mielcarek Źródło: TVN 24
Autor: mj/ak