tvnpix
Foto: LENKA

Bruksela, Paryż, Toronto, Londyn. Tam też świętowano 4 czerwca

Ulicami Warszawy przeszedł marsz 4 czerwca. Manifestacje odbyły się także w innych polskich miastach, ale i poza granicami kraju. Zgromadzenia zorganizowano między innymi w Brukseli, Genewie, Rzymie, Berlinie, Londynie i Paryżu. Materiały z niektórych miast otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tysiące osób wzięły udział w opozycyjnym marszu w obronie demokratycznych wartości, który w niedzielę przeszedł przez Warszawę. Stolicę Polski wspierały również inne miasta, w tym zagraniczne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ NA TVN24.PL

Marsz był formą uczczenia rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Odbywał się, według deklaracji organizatorów, "przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami". Solidarność z Warszawą okazały, między innymi Londyn, Paryż oraz Bruksela.

Według Reporterki 24, która nadesłała do nas zdjęcia ze stolicy Wielkiej Brytanii, w Londynie zgromadziło się od 200 do 300 osób. Sporo osób zebrało się również w stolicy Francji i Niemczech, podobnie było w Belgii.

W Warszawie "było bardzo bezpiecznie"

Według szacunków podanych przez organizatorów i prezydenta stolicy, w wydarzeniu udział wzięło pół miliona osób. W nieoficjalnych danych policji, na które powołała się Polska Agencja Prasowa, mowa była o 100-150 tysiącach osób.

WIĘCEJ O MARSZU 4 CZERWCA PRZECZYTASZ NA TVN24.PL

- Podczas zgromadzenia było bardzo bezpiecznie. Niestety zdarzyły się zasłabnięcia. W tym przypadku pomocą służyli między innymi ratownicy medyczni zespołów medycznych policji - podsumował nadkomisarz Sylwester Marczak, rzecznik Komendanta Stołecznego Policji.

 

 

 

 

 

 

 

Autor: b,est/mj Źródło: tvn24.pl / tvnwarszawa.pl