tvnpix
Biały daniel na drodze wojewódzkiej w Pomorskiem, Foto: Pele

Reporter 24 spotkał białego daniela. "Chodził z towarzyszem"

Reporter 24 spotkał białego daniela, gatunek z rodziny jeleniowatych w Swarzewie (woj. pomorskie). "Chodził po drodze wojewódzkiej z towarzyszem" - relacjonował internauta. Drugie zwierzę, które spacerowało po jezdni to również daniel, ale o naturalnym, płowym umaszczeniu. Nagranie z tego niezwykłego spotkania tuż przy Półwyspie Helskim, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Internauta zarejestrował zwierzęta około 1 w nocy z poniedziałku na wtorek. Jak relacjonował, chodziły po drodze wojewódzkiej nr 216, a także po poboczu. "Następnie, spłoszone przez nas, uciekły w stronę Zatoki Puckiej. Były dosyć spokojne, nie bały się pojazdów przejeżdżających obok" - napisał autor nagrania.

"Prawdopodobnie pochodzą z hodowli"

Dyrektor gdańskiego ZOO, Michał Targowski, tłumaczy, że Reporter 24 spotkał w nocy dwa byki daniela - gatunku ssaka z rodziny jeleniowatych.

- Jeden o umaszczeniu płowym - naturalnym, drugi biały lub o umaszczeniu bardzo jasnym. Z zachowania wynika, że są to zwierzęta w miarę oswojone, co mogłoby sugerować, że pochodzą z zamkniętej hodowli. Zwierzęta o umaszczeniu jasnym czy białym w hodowlach zamkniętych występują dosyć często - powiedział Targowski.

Jak dodał, w okresie letnim umaszczenie danieli jest rdzawo-bure, podobne do zwykłych jeleni. Dopiero na zimę sierść zwierzęcia płowieje przybierając jasny kolor.

Zobacz też na portalu tvn24.pl: Biały daniel przemknął lasem. Piękne zwierzę widziane na Helu

Autor: mz/popi