tvnpix
Parada Równość w Sztokholmie, Foto: Ewa

"Wszyscy się bawią: Kościół, wojsko i policja". Parada równości w Szwecji

Tańczący z tęczowymi flagami żołnierze, przedstawiciele Kościoła maszerujący ramię w ramię z kolorowym tłumem i klaszczący w rytm muzyki policjanci. Tak w Sztokholmie świętowano dni równości. - Obchodzone są tutaj mniej więcej od 20 lat - powiedziała Reporterka 24, które przesłała do nas nagrania z tegorocznej parady.

Parada Równość przeszła ulicami stolicy Szwecji w sobotę.

Pani Ewa, która mieszka w Sztokholmie od ponad 30 lat powiedziała, że tęczowe przemarsze organizowane są od co najmniej dwudziestu lat. - Obecnie parada jest dużo większa. Dołącza coraz więcej instytucji, przychodzi więcej ludzi - opisywała.

- Kościół szwedzki też bierze udział w tym marszu. Wszyscy się cieszą i bawią. Dołącza wojsko, policja, służba zdrowia, biura podatkowe, banki, partia rządząca, ale również partie opozycyjne. Cała Szwecja bierze udział w tym pochodzie - wyliczała.

Parada bez kontrmanifestacji

Reporterka 24 podkreśliła, że tego dnia nikt nie organizuje kontrmanifestacji. - Jeżeli chcą manifestować, to w innym czasie, ale nie w dniu, kiedy odbywa się "Pride Parade", czyli manifestacja dumy. Wszyscy są bardzo zadowoleni i dumni - zapewniła.

Jak powiedziała, imprezie towarzyszą liczne wydarzenia.

- Cały tydzień trwają różne warsztaty dla dzieci związane z LGBT. Organizowane są spotkania i odczyty. W mieście jest dużo różnych imprez poprzedzających ten największy pochód - relacjonowała.

Pani Ewa przyznała, że od jakiegoś czasu przy pomocy mediów obserwuje sytuacje parad równości w Polsce. - Od kilku lat to obserwujemy i mogę porównać, jak to wygląda. Strasznie duży kontrast - przyznała.

Wielka parada każdego roku

Festiwal Stockholm Pride (Sztokholmska Duma) organizowany jest w stolicy Szwecji od 1998 roku. Odbywa się w lipcu lub na początku sierpnia.

Centrum imprezy jest "Pride House", czyli "Dom Dumy", w którym odbywają się seminaria, debaty, warsztaty, wystawy, a także pokazy filmowe czy spektakle teatralne. W połowie tygodnia festiwalowego otwierany jest również "Pride Park" ("Park Dumy"), gdzie znajdują stoiska organizacji, jak również sklepy, restauracje oraz sceny, na których do sobotniego wieczora występują znani artyści.

Zwieńczeniem festiwalu jest tęczowy pochód, który przechodzi przez miasto w sobotę.

Autor: est/ak Źródło: www.stockholmpride.org