Ponad 2000 pytań do kandydatów na prezydenta. O te kwestie pytaliście

Zadawaliście pytania kandydatom na prezydenta

Przez kilka dni wysyłaliście nam pytania do debaty organizowanej przez TVN, TVN24 i największe polskie portale: Onet oraz WP. Niestety sztab ubiegającego się o reelekcję prezydenta poinformował nas, że ich kandydat nie weźmie udziału w debacie. W pytaniach do kandydatów poruszaliście różne obszary życia - od tematów związanych ze służbą zdrowia, po kwestie ideologiczne, czy też takie obejmujące ochronę środowiska. Zadaliście nam ponad 2000 pytań. Publikujemy niektóre z nich.

Pomoc Frankowiczom w nowej kadencji

Debata miała się odbyć wedle precyzyjnie ustalonych zasad. O kolejności odpowiedzi na pytania, zabierania głosu w podsumowaniu, czy też miejscu w studiu decydować miało losowanie. Formuła debaty przewidywała pytania dziennikarzy, riposty, wzajemne pytania, pytania od widzów oraz wolne oświadczenia kandydatów.

W Gorącym Temacie Kontaktu 24 zachęcaliśmy Was do opublikowania nurtujących Was kwestii. Zadaliście ponad 2200 pytań. Mimo że debata się nie odbędzie, zebraliśmy te najczęściej pojawiające się. Bardzo dziękujemy za każde z nich.

Poruszane Przez Was pytania dotyczyły wielu sfer życia. Często pozwalały kandydatom na szerszą prezentację swojego programu: "Jak Pan widzi Polskę za 5 lat?", "Czy religia powinna zostać przeniesiona ze szkół na parafię?", "Czy handel powinien być przywrócony w niedzielę?", "Jaki ma Pan pomysł, żeby polepszyć wizerunek Polski w Europie?", "Czy dzieci trzeba uczyć czym jest zły dotyk?", "Pięć rzeczy, jakie by Pan zmienił w Polsce od zaraz. Co by to było?" - pytaliście.

Pytania o służbę zdrowia

Wiele z zadanych przez Was pytań dotyczyło funduszy na ochronę zdrowia i sposobu na poprawienie aktualnej sytuacji.

"Polska psychiatria jest w ruinie. Z roku na rok budżet jest cięty, a stan szpitali psychiatrycznych jest opłakany. Według publikacji Instytutu Psychiatrii i Neurologii co czwarty Polak cierpi na zaburzenia psychiczne. 15 osób dziennie popełnia w Polsce samobójstwo. 12 to mężczyźni. Co Pan, jako prezydent zrobi, żeby ratować kraj przed niewidoczną epidemią chorób psychicznych?"- zapytał internauta podpisujący się nickiem Co czwarty Polak.

"Chciałbym się dowiedzieć co kandydaci na prezydenta planują przedsięwziąć, aby poprawić obecną sytuację. Jako diagnosta laboratoryjny chciałbym się także dowiedzieć, czy słyszeli o problemach naszej grupy zawodowej i jakie rozwiązania maja dla nas przewidziane"- zapytał Piotr.

"Jakie jest stanowisko kandydatów ws. ozdrowienia służby zdrowia?" - zapytała Ala.

"Szacuje się, że co najmniej 20% młodych par ma problemy z płodnością. W jaki sposób zamierzacie im panowie pomóc? Czy przywrócicie dofinansowanie ze strony państwa do procedury in vitro i w jakiej wysokości (w procentach)" - napisał AlekB. "Czy są Panowie za dofinansowaniem metody in vitro?" - zapytała również internautka Ania.

Ochrona środowiska

Wśród pytań pojawiały się zagadnienia dotyczące ochrony środowiska.

"Jak Pan zamierza rozwiązać problem z ciągłym przybywaniem śmieci? Dlaczego inne kraje przywożą do nas śmieci" - zapytała Joanna84.

"Jaki mają Panowie plan na walkę z kryzysem klimatycznym?" - napisała Gosia. "Czy Polska powinna odejść od spalania węgla? Jak tak, to kiedy i na rzecz jakich nowych energii, czy OZE czy energia jądrowa?" - zastanawiał się Bartek.

"Dlaczego politycy bagatelizują problemy dotyczące ekologii oraz ocieplenia klimatu? Mam 27 lat i dotyka mnie realny strach związany z przyszłością, a raczej jej brakiem, biorąc pod uwagę badania naukowców (...). Jakie rozwiązania planuje Pan jako prezydent wdrożyć, aby ratować nasze życie oraz środowisko?" - zapytała Agata.

"Proszę powiedzieć jaki macie pomysł na górnictwo w trakcie swojej kadencji" - dodał Mateusz.

Dodatki socjalne

Często przewijały się także pytania o zaplecze socjalne państwa. Część pytań zadały osoby, których nie obejmuje wsparcie finansowe.

"W jaki sposób zamierzacie Państwo finansować proponowane przez siebie programy socjalne? Wiele osób pobierających 500 plus rezygnuje z pracy i utrzymuje się wyłącznie z tych programów. W związku z tym pieniądze do budżetu Państwa nie wpływają. Czy to oznacza podwyższanie podatków lub wprowadzanie kolejnych opłat?" - zastanawiał się Ram.

Piotr uzupełnił pytanie Rama. "Czy 500+ nie spełniałoby swojej roli lepiej, gdyby było ulgą od podatku (np. dochodowego, albo zwolnieniem z opłat na ubezpieczenie zdrowotne)? Czy nie powinniśmy dążyć do aktywizacji zawodowej społeczeństwa?" - zastanawiał się internauta.

"Co z Polakami, którzy skończyli 26 rok życia, nie mają dzieci i płacą podatki na programy socjalne dla innych? Jest to wysoce niesprawiedliwe" - ocenił Obywatel.

Gosia zapytała: "Dlaczego osoby bezdzietne finansują 500+ oraz 13 emeryturę nie dostając nic w zamian?". Mama zapytała o pomoc dla rodzin ze starszymi dziećmi: "500+, 300+, bon turystyczny pomagają tylko młodym rodzicom wychowującym małe dzieci, a co z rodzicami (40+) którzy mają uczące się dzieci, a są powyżej 18 roku życia? Mam dwójkę dzieci, każde pełnoletnie, ale uczące się i na naszym utrzymaniu. Jedno dziecko studiuje medycynę, czeka więc je długa kosztowna edukacja, drugie dziecko też wybiera się w przyszłości na dzienne na studia. Jest obecnie w szkole średniej. Czy dla takich rodziców będzie pomoc?".

"Jakie pomysły mają Panowie, aby młodym, bezdzietnym singlom (26-35 lat) żyło się w Polsce lepiej" - zastanawiała się z kolei Martynagdfp.

Reforma systemu emerytalnego

Emerytury

Wielu z Was chciało się dowiedzieć, jakie jest spojrzenie kandydatów na kwestię emerytur - tak przyszłych jak i obecnych. "Jaki mają Panowie plan na ratowanie systemu emerytalnego po obniżeniu wieku przechodzenia na emeryturę?"- napisał Michał.

"Mam 34 lata. W chwili obecnej Państwo zamiast gromadzić pieniądze wypracowywane przeze mnie, na moją własną emeryturę, zabiera mi je na potrzeby utrzymania obecnych emerytów. Według szacunków obecni 20- i 30-latkowie mimo, że uczciwie pracują, zgodnie z przewidywaniami będą mieć głodowe emerytury. Jaki Państwo mają pomysł by to zmienić?"- pytał Kamil.

Z kolei Grażyna zastanawiała się, jak kandydaci zapatrują się na opodatkowanie aktualnych emerytur. "Przepracowałam 45 lat i od mojego wynagrodzenia płaciłam podatki. Mam zasłużoną emeryturę i dalej muszę płacić podatek od niej- nie zgadzam się na to. Kiedy emerytura bez podatku?".

Emerytka z Bydgoszczy pytała, czy niskie emerytury wynikające z nieprzepracowanej ilości lat zostaną podwyższone do najniższej krajowej emerytury. Padały także pytania o wiek emerytalny. "Co Panowie sądzą o wprowadzeniu emerytury w dowolnym wieku z podstawą wypłacania świadczenia, zgodnie z wielkością odprowadzanych składek? Wiek emerytalny dla niektórych może okazać się nieosiągalny" - stwierdził Obywatel.

Bogumiła pytała obu kandydatów: "Czy planujecie Panowie wprowadzić ustawę, która pozwalałaby przejść na emeryturę po 35. i 40. latach pracy bez względu na wiek?".

Antykoncepcja, aborcja, równość płci

Byliście zainteresowani tym, jakie stanowisko zajmują obaj kandydaci w temacie równości płci.

"Czy wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien zostać zrównany, aby zapewnić równość płci?" - takie pytanie zadał internauta o nicku Trep. "Co kandydaci sadzą o możliwości wprowadzenia bezpłatnego dostępu do antykoncepcji dla kobiet?" - zapytał Adam.

Z kolei Anna pytała o prawo do aborcji. "Co z aborcją? Czy kobiety, które będą chciały ją wykonać, będą nadal musiały wyjeżdżać w tym celu za granicę?". "Co z tabletką "dzień po"? Czy będzie ona dostępna bez recepty, w każdej aptece? Czy będzie Pan walczyć o wyrównanie płac kobiet i mężczyzn?" - zastanawiała się Lucy.

Rodzina i związki partnerskie

"W kontekście związków partnerskich, dlaczego rozważane są tylko związki jednopłciowe? Ja i wielu moich znajomych żyjemy w związkach partnerskich dwu płciowych i niestety nie mamy żadnych uprawnień do takich rzeczy, jak mają małżeństwa, tu: sprawy cywilno-prawne, majątkowe, informacyjne dotyczące partnera. Kiedy staniemy się równouprawnionymi obywatelami tego kraju i kto nam w tym pomoże?" - pytał internauta o nicku Zmartwieni.

Matt pytał wprost: "Czy zostaną wprowadzone związki partnerskie? Mam na myśli związki partnerskie osób homo jak i heteroseksualnych. Bo każdy z obu grup chce mieć taki związek, gdzie drugi partner będzie miał prawo do tego, by otrzymać informację na temat swojego partnera - w nagłych wypadkach - na przykład w szpitalu. Każdy chce czuć się bezpiecznie".

"A co z adopcją dzieci przez pary homoseksualne, związki partnerskie?" - chciał wiedzieć Misio.

Pytanie o młodych 26+

Wsparcie dla młodych

Wykazaliście także spore zainteresowanie tematami dotyczącymi młodych Polaków. Pojawiały się pytania o działania państwa ku temu, by zatrzymać w kraju młodych Polaków, którzy zamierzają wyjechać za granicę. "Jak Panowie zachęciliby młodych Polaków by nie wyjeżdżali za granicę" - pytał Maciej.

"Co macie Panowie do zaoferowania osobom w przedziale wiekowym 20-30 lat, które nie mają dzieci ani własnej rodziny i nie korzystają z programów socjalnych? W jaki sposób planujecie Panowie przeciwdziałać bezrobociu wśród ludzi młodych i ułatwiać wchodzenie na rynek pracy?" - pytał Mar.

"Co z polityką mieszkań? Dziś ceny za wynajem są niebotycznie wysokie i często nieproporcjonalne do standardu. Jeśli chodzi o kupno, to młody człowiek może sobie jedynie pomarzyć. Czy sytuację można rozwiązać ustawami, by cena nie przekraczała wartości mieszkania o dany zysk, tak by ktoś nie sprzedawał go za czterokrotność jego wartości? Czy może państwo zacznie budować i remontować mieszkania, co nie tylko ureguluje sytuację, ale da dochód. Jeśli młodzi ludzi mają zostać w kraju. to muszą mieć gdzie mieszkać"- pisał Młody Obywatel.

Z kolei Marta pytała o wsparcie dla młodzieży wkraczającej na rynek pracy. "Jak w obliczu kryzysu wywołanego koronawirusem rozważają Panowie na pracę dla młodych osób? Czy powstaną jakieś programy pomagające rozwijać się młodym, w szczególności osobom, które dopiero ukończyły szkołę średnią?".

Kropka nad i - Rafał Trzaskowski

Frankowicze, umowy śmieciowe

Nie zabrakło wątku dotyczącego sytuacji frankowiczów. Daniel pytał Andrzeja Dudę o jego obietnice: "Panie Prezydencie, czy w następnej kadencji zrealizuje Pan obiecane przewalutowanie franków na złotówki?". Bogna chciała wiedzieć, "co na to Pan Trzaskowski, czy pomoże frankowiczom, co ma do zaproponowania w tym temacie?".

"Kiedy zostaną usunięte umowy tak zwane "śmieciowe", to znaczy umowy zlecenie i o dzieło? Pracuje kilka lat w jednej firmie na umowę zlecenie. Umowę dostawałam co pół roku od stycznia dostaję ją co trzy miesiące, a teraz mam dostawać co miesiąc. Wprowadzając nowe zasady umów dajecie im pole do popisu aby je "obejść". Czy nie uważa Pan że powinna być tylko umowa o pracę i o pracę sezonową (tylko dla zbieraczy owoców) a zlecenie dla artystów? - zapytała Matylda.

"Co zamierza Pan zrobić z umierającym rynkiem detalicznym sklepów spożywczych, prowadzonych przez osoby prywatne, który generuje ogromne wpływy do budżetu państwa? Rynek detaliczny zabijany jest w małych miejscowościach przez sklepy dyskontowe obcego kapitału. Czy ma Pan rozwiązanie na tak istotny problem, o którym się nie mówi w naszym państwie?" - zapytał Michał.

Polska polityka narkotykowa

W mediach społecznościowych internauci kwestię debaty komentowali używając hashtagu #czasdebaty. W ten sposób mogli także wysyłać pytania, które chcieliby zadać kandydatom. W sumie w ciągu dwóch dni na publicznych profilach na Facebooku i Twitterze hashtag #czasdebaty pojawił się w ponad 4400 wpisach.

Autor: jw/ak

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Pan Wiesław z miejscowości Leniewo (Podlaskie) dostał telefon od sąsiada, że po polach spaceruje pokaźne stado żubrów. Od razu wziął rower i pojechał na miejsce. W stadzie naliczył około 30 osobników. Wysłał nam na Kontakt24 nagranie. 

Pojedyncze żubry widuje często, tym razem zobaczył całe stado. "Naliczyłem ich około 30" 

Pojedyncze żubry widuje często, tym razem zobaczył całe stado. "Naliczyłem ich około 30" 

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

W kamienicy przy ul. Mostowej w centrum Poznania doszło do pożaru. W związku z zagrożeniem zdecydowano o ewakuowaniu 30 osób. W działaniach gaśniczych uczestniczyło 14 zastępów straży pożarnej.

Pożar kamienicy w centrum Poznania. 30 osób ewakuowanych

Pożar kamienicy w centrum Poznania. 30 osób ewakuowanych

Źródło:
TVN24

Piętnastomiesięczna dziewczynka straciła przytomność po tym, jak "niezauważona weszła do skrzyni łóżka" i została tam przypadkowo zamknięta. Początkowo przywrócono dziecku funkcje życiowe, ale ostatecznie nie udało się go uratować. Wstępne ustalenia wskazują, że doszło do tragicznego wypadku.

Nie żyje piętnastomiesięczna dziewczynka. "Weszła niezauważona do skrzyni łóżka"

Nie żyje piętnastomiesięczna dziewczynka. "Weszła niezauważona do skrzyni łóżka"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Policyjny pościg w Stargardzie zakończył się, gdy kierująca uderzyła w zaparkowany samochód. Jak się okazało, kobieta była pijana. Z tyłu auta była jej czteroletnia córka, jechała bez fotelika.

Pijana uciekała przed policją. W aucie była jej czteroletnia córka

Pijana uciekała przed policją. W aucie była jej czteroletnia córka

Źródło:
TVN24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informacje, że klienci centrum handlowego Bonarka w Krakowie utknęli w gigantycznych korkach i nie mogli po południu i wczesnym wieczorem wyjechać z parkingu. W sznurze aut - jak alarmował jeden z Reporterów24 - niektórzy czekali kilka godzin. - Potwierdzam, że nawał klientów sparaliżował ruch w okolicy, policja na miejscu stara się pomóc kierowcom i kieruje ruchem - przekazał tvn24.pl młodszy aspirant Mateusz Lenartowicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Drogowy paraliż pod centrum handlowym. Policja wysłała patrole

Drogowy paraliż pod centrum handlowym. Policja wysłała patrole

Źródło:
tvn24.pl

Za kurs z Dworca Centralnego na Mokotów zapłaciła 360 złotych. Zszokowana kobieta sprawę zgłosiła policji. - Powiedzieli mi, że wiedzą o tym mężczyźnie i jemu podobnych. To cała szajka - opowiedziała pani Klaudia. Czy policja może coś zrobić z nieuczciwymi "taksówkarzami"?

Nieuczciwi "taksówkarze" wystawiają rachunki na niebotyczne kwoty. Policja tłumaczy, co może zrobić

Nieuczciwi "taksówkarze" wystawiają rachunki na niebotyczne kwoty. Policja tłumaczy, co może zrobić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwszego dziadka do orzechów dostała jeszcze jako dziecko. Wtedy nie była zadowolona, wolała łyżwy. Jak się okazało, z biegiem czasu zbieranie drewnianych figurek stało się jej pasją. Chociaż ma 500 sztuk, szukając kolejnego dziadka, wie, czy taki stoi już na jej półce. - Czy mam ulubionego? Wie pani, to jak z dziećmi, wszystkie się kocha - mówi pani Aldona w rozmowie z tvn24.pl.

Zebrała 500 dziadków do orzechów, mają swój pokój

Zebrała 500 dziadków do orzechów, mają swój pokój

Źródło:
TVN24

Daniele pojedynkowały się w okolicach szpitala. Nagranie zostało zarejestrowane w Wejherowie (woj. pomorskie), a otrzymaliśmy je na Kontakt24.

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe

W samochodzie przejeżdżającym aleją Niepodległości wybuchł pożar. Nikomu nic się nie stało. Były utrudnienia w ruchu.

Auto spłonęło w centrum Warszawy

Auto spłonęło w centrum Warszawy

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja w Tychach w województwie śląśkim. Na dwupasmowej drodze jeden z kierowców przez niemal kilometr poruszał się pod prąd. Dzięki reakcji innego kierowcy nie doszło do wypadku.

Jechał lewym pasem pod prąd. Reakcja świadka zapobiegła tragedii. Nagranie

Jechał lewym pasem pod prąd. Reakcja świadka zapobiegła tragedii. Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Tragedia pod Gostyninem. Nie żyje 64-letnia kobieta, a 63-letni mężczyzna trafił do szpitala. Do sprawy policja zatrzymała 35-letniego syna poszkodowanych.

Tragedia w Boże Narodzenie. Nie żyje kobieta, ranny mężczyzna. Policja zatrzymała syna pary

Tragedia w Boże Narodzenie. Nie żyje kobieta, ranny mężczyzna. Policja zatrzymała syna pary

Źródło:
tvnwarszawa.pl