tvnpix

Po wichurach ponad tysiąc domów bez prądu

Ponad tysiąc domów pozbawionych jest bez prądu po wichurach, które przeszły ubiegłej nocy przez Małopolskę. Ranne zostały trzy osoby, w tym jedna ciężko. Porywisty wiatr dał się we znaki także mieszkańcom kilku innych województw. O skutkach wichury informują na bieżąco Reporterzy 24. Zdjęcia pokazujące straty spowodowane przez wichury zamieszczają na swoich profilach w Kontakcie 24 serwisy 24opole.pl oraz GazetaCodzienna.pl.

AKTUALNE PROGNOZY NA NAJBLIŻSZE GODZINY - W SERWISIE TVNMETEO.PL

Wczoraj w nocy w Tatrach wiatr wiał z prędkością do 140 km/h. Wichura zerwała kilkanaście linii energetycznych. Prądu nie ma m.in. część Zakopanego. Elektryczności pozbawione są też miejscowości Witów i Kościelisko.

Połamane drzewa, uszkodzone domy

Rzecznik małopolskiej straży pożarnej Andrzej Siekanka poinformował, że w związku z silnym wiatrem strażacy odnotowali 161 zdarzeń w 13 powiatach Małopolski. Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna ciężko. Wiatr pozbawił prądu ok. 1360 gospodarstw. Wichura powaliła około 80 drzew i uszkodziła 36 dachów oraz części budynków.

W Zakopanem przewrócony komin ciężko zranił pracownika hotelu. Ranny mężczyzna ze zmiażdżoną ręką i urazem kręgosłupa trafił do szpitala. Jego stan określono jako ciężki. Do szpitala z lekkimi obrażeniami trafiła także nastolatka, na którą na Krupówkach spadł oderwany siłą wiatru element dachu. Straż pożarna na bieżąco usuwa powalone na drogi konary drzew.

W górach niebezpiecznie

Silny wiatr w górach powoduje zawieje i zamiecie śnieżne. W taką pogodę turyści powinni zrezygnować z górskich wypraw, nawet do dolin reglowych, gdzie pod naporem wiatru łamią się gałęzie i konary drzew - ostrzegają ratownicy górscy. Halny zazwyczaj zwiastuje zmianę pogody, dlatego górale spodziewają się nadejścia zimy. Śnieg na Podhalu i w Tatrach ma zacząć padać już w weekend.

Wiejący w górach halny powstaje na skutek różnic ciśnienia pomiędzy południową a północną stroną grzbietu górskiego. Różnica ciśnień musi być na tyle duża, aby powietrze zalegające po stronie południowej mogło wznosić się i przekroczyć grzbiet górski.

Charakterystycznym zjawiskiem dla halnego jest wał ciemnych chmur, który tworzy się nad górami. Halny powoduje podwyższenie temperatury powietrza. Często jest tak silny, że łamie drzewa, zrywa linie energetyczne, a nawet uszkadza budynki.

Gdy wieje halny, pogarsza się stan zdrowia osób ze schorzeniami serca, układu krążenia oraz cierpiących na depresję.

AKTUALNE INFORMACJE POGODOWE ORAZ PROGNOZY NA NAJBLIŻSZE GODZINY - W SERWISIE TVNMETEO.PL

Autor: kde/aj//tka/ja