tvnpix
Foto: Norbert

"Pierścień ognia" na niebie. Spektakularne zjawisko w święta

26 grudnia w niektórych częściach świata można było dostrzec na niebie rzadkie zjawisko. Pierścieniowe zaćmienie Słońca przyciągnęło tłumy obserwujących, w tym pana Norberta. Zdjęcia z Omanu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zaćmienie było widoczne w pasie od północno-wschodniej Afryki, przez południe Azji aż po północno-zachodnią Australię. Tłumy ustawiały się w różnych miejscach, aby zobaczyć niezwykłe widowisko na niebie. Obserwowali je między innymi mieszkańcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Omanu, Pakistanu, Indii i Sri Lanki.

Reporter 24 Norbert, aby sfotografować zaćmienie słońca, musiał przyjść na plażę z samego rana. Na co dzień mieszka z rodziną w Omanie. "Aby sfotografować zaćmienie musiałem zameldować się wcześnie rano na plaży, bo zaćmienie zaczynało się wraz ze wschodem słońca o 6:45 lokalnego czasu. Skończyło się około 8:45" - napisał.

Jak powstaje zaćmienie Słońca?

Do zaćmienia Słońca dochodzi w momencie, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią przysłaniając światło słoneczne i tworząc na naszej planecie cień. Podczas zaćmienia pierścieniowego, Księżyc nie pokrywa całkowicie Słońca, kiedy przechodzi przed gwiazdą. W ten sposób powstaje tak zwany "pierścień ognia".

Co roku na Ziemi występują zwykle dwa zaćmienia Słońca. Dochodzi do nich tylko wtedy, kiedy Ziemia całkowicie lub częściowo znajduje się w cieniu Księżyca. Poprzednie wystąpiło 2 lipca 2019 roku i było widoczne niemal tylko w Ameryce Południowej.

W naszym kraju zaćmienie Słońca zobaczymy 21 czerwca 2020 r. Niestety będzie widoczne tylko nad częścią obszaru Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Czytaj więcej na tvnmeteo.pl.

Autor: ps/ja Źródło: tvnmeteo.pl/Kontakt 24

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.