tvnpix
Uszkodzony pociąg w wyniku kradzieży trakcji , Foto: Internauta

Pendolino stanęło, bo ktoś ukradł 300 metrów trakcji

380 osób ewakuowano z pendolino na Centralnej Magistrali Kolejowej w Łódzkiem. Pociąg wjechał w uszkodzoną sieć trakcyjną i uszkodził pantograf, który miał uderzyć w szybę. Pierwszą informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Do zdarzenia doszło w czwartek w miejscowości Roszkowa Wola. "Około godziny 13:00 zerwało pantograf, który uszkodził przednią szybę składu pendolino" - poinformował nas pasażer składu.

- Uszkodzona była linia trakcyjna, pociąg relacji Warszawa-Wrocław ma uszkodzoną przednią szybę - przekazał w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 brygadier Marcin Dulas, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim.

Kradzież trakcji

Jak się okazało, powodem awarii była kradzież trakcji. - Doszło do niej w przeciągu ostatnich ośmiu godzin. Skradziono około 300 metrów przewodów trakcyjnych - powiedziała nam starsza aspirant Aleksandra Jakubiak z miejscowej policji.

Jak dodała policjantka, pociągi, które przejeżdżały trasą przed pendolino, nie miały problemów. Z kolei skład pendolino stanął. - To prawdopodobnie zależy od mocy i prędkości pociągu - doprecyzowała.

Na miejscu pracowało sześć zastępów straży pożarnej. Policja ustala, kto stoi za kradzieżą trakcji.

Komunikacja zastępcza

Piotr Marzec z biura prasowego PKP Intercity podał, że składem podróżowało 380 osób. Pasażerom zorganizowano zastępczą komunikację autobusową. Przy ich przesadzaniu pomagała straż pożarna oraz straż ochrony kolei. Pasażerowie zostali przewiezieni do stacji w Koluszkach, skąd przesiedli się do pociągu zastępczego i pojechali w dalszą drogę do Wrocławia.

Jak poinformowało w piątek rano biuro prasowe PKP PLK, o godzinie 2:30 wznowiony został ruch pociągów na Centralnej Magistrali Kolejowej. Służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. naprawiły sieć trakcyjną  na szlaku Strzałki – Idzikowice. Pociągi kursują zgodnie z rozkładem jazdy.

 

Autor: mj//ank Źródło: Kontakt 24, PAP