tvnpix
Spod pociągu leciały iskry, Foto: spetry, Kontakt 24

"Ognisty pociąg" na torach. Kolejarze: tak to ma wyglądać

Spod jadącego powoli w piątek wieczorem pociągu sypały się snopy iskier. Niektórych to zaniepokoiło. Okazało się jednak, że to element konserwacji torów, który poprawia bezpieczeństwo i komfort jazdy. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pan Sławek wysłał nagranie, na którym widać powoli jadący skład. Sypie się spod niego bardzo dużo iskier. Miało to miejsce w nocy z piątku na sobotę po północy, na trasie Jezierzyce-Słupsk. Podejrzewał, że pociąg prawdopodobnie miał zablokowane hamulce. - Ledwie jechał, może była jakaś awaria - napisał.

Tak wygląda szlifowanie szyn

Dziennikarze tvn24.pl zapytali Polskich Linii Kolejowych, co dokładnie widać na nagraniu. - To specjalny pociąg do szlifowania szyn. Wyszlifowane zwiększają bezpieczeństwo i ograniczają hałas dobiegający od pociągów – przekazała Magdalena Janus z PLK.

Jak podał PKP PLK specjalna maszyna bada ultradźwiękami powierzchnię szyn, a następnie metr po metrze szlifuje je kamieniami ściernymi z dokładnością do dziesiętnych części milimetra. W zależności od potrzeby nawet kilkukrotnie przejeżdża po torach z prędkością do 20 kilometrów na godzinę. Zawsze sypią snopy iskier.

Czytaj też na portalu tvn24.pl

Autor: eŁKa, jw/gp Źródło: Kontakt 24/tvn24.pl