tvnpix
Foto: damian_91

Obłoki srebrzyste nad Polską. "To był szczęśliwy wieczór"

Poniedziałkowy wieczór sprzyjał obserwacji jednych z najbardziej spektakularnych chmur. W wielu miejscach kraju można było podziwiać obłoki srebrzyste. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

 

 

 

Czerwcowe noce obfitują w przepiękne zjawiska. W poniedziałek wieczorem pojawiły się warunki sprzyjające obserwacji tak zwanych obłoków srebrzystych. Podziwiać je można było przez kilka godzin w wielu regionach Polski.

Obłoki srebrzyste - co to takiego?

Obłoki srebrzyste to chmury mezosferyczne - najwyższe, jakie można dostrzec z powierzchni Ziemi. Warunki sprzyjające do ich obserwacji występują późną wiosną i latem w okolicach zmierzchu lub świtu, kiedy słońce znajduje się od 6 do 16 stopni poniżej horyzontu. W przypadku półkuli północnej okres ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia.

By szukać obłoków srebrzystych na niebie, warto wybrać się w mniej zaludnione obszary, tak by obserwacja nie była utrudniana przez światło latarni ulicznych, budynków czy podświetlanych billboardów.

Wasze obserwacje

Na Kontakt 24 dostaliśmy Wasze zdjęcia z wieczornych obserwacji.

"Ostatnio często wypatruję obłoków srebrzystych. Zwykle widoczne są późno w nocy. Tym razem nie trzeba było długo czekać. Taki show na niebie po godzinie 22. I to był szczęśliwy wieczór. Widok był niesamowity" - napisał Reporter 24 o nicku damian_91.

Czytaj więcej na tvnmeteo.pl.

 

 

 

 

 

Autor: kw Źródło: tvnmeteo.pl