Zdewastowany cmentarz został przekształcony w park, a większość nagrobków użyto do budowy muru okalającego olsztyńskie kasyno oraz skarpy na Starym Mieście. Na terenie nekropolii olsztyńskiej gminy żydowskiej nienaruszony pozostał tylko dom pogrzebowy, zaprojektowany przez słynnego architekta Ericha Mendelsohna.
Zdjęcia zabytkowego miejsca zamieścił Reporter 24 sbuzz.
Osadnictwo Żydów na Warmii rozpoczęło się dopiero na początku XIX wieku. W 1818 roku w Olsztynie przy styku ulic Grunwaldzkiej i Zyndrama z Maszkowic powstał cmentarz żydowski. Nekropolia o powierzchni 0,5 ha jest bardzo zniszczona, w latach 60. XX wieku została przekształcona w park. Część macew wykorzystano do budowy muru okalającego taras dawnego olsztyńskiego kasyna "Casablanka" przy ul. Zamkowej oraz do umocnienia skarpy na Starym Mieście.
Odnowią teren cmentarza
Do dziś na cmentarzu przetrwał dom pogrzebowy, zaprojektowany przez Ericha Mendelsohna, jednego z czołowych przedstawicieli ekspresjonizmu w architekturze. Budynek i jego okolica jest w bardzo złym stanie, dlatego w 2005 roku cmentarz został przejęty przez Stowarzyszenie Borussia. W planach jest renowacja domu pogrzebowego i ogrodzenie całej nekropolii. Obiekt ma się stać centrum spotkań młodzieży, razem z biblioteką i izbą pamięci olsztyńskich Żydów.
Autor: aj//ŁUD