Psy podróżujące różnymi środkami transportu to przypadki nieodosobnione. Na przykład - dobrze znany dzieciom i dorosłym - "Pies, który jeździł koleją". Na filmie, który otrzymaliśmy na Kontakt 24 od internauty o nicku @pasiek46, widać futrzanego czworonoga, który podróżuje nietypowym, jak na niego, pojazdem - skuterem. "Przyjmuję, że właściciel nie chciał dopuścić do tego, żeby zwierzę wypadło" - komentuje film inspektor ds. ochrony zwierząt.
Na filmie, który został nakręcony przez @pasiek46 na ulicy 3-go Maja w Bielsku-Białej, widać psa przewożonego na skuterze, w koszyczku za kierowcą. Pies nie wygląda na zaniepokojonego, jednak rodzi to pytanie, czy właściciel stworzył zagrożenie dla swojego pupila?
Przepisy Kodeksu Ruchu Drogowego nie mówią jednoznacznie, jak bezpiecznie przewozić domowe zwierzęta poszczególnymi środkami transportu, dlatego o komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Pawła Geberta, inspektora ds. ochrony zwierząt z gdyńskiego oddziału Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt "Animals".
Nieświadome spowodowanie zagrożenia
"Przyjmuję, że właściciel nie chciał dopuścić do tego, żeby zwierzę wypadło. Mógł nieświadomie spowodować zagrożenie dla jego bezpieczeństwa i w takim wypadku wyklucza to popełnienie przestępstwa" - wyjaśnił Gebert. Jak dodał, przepisy prawne nie regulują jednoznacznie, w jaki sposób powinny być przewożone zwierzęta domowe.
Przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym nie precyzują, jak powinien odbywać się przewóz zwierząt domowych, dlatego policja na swojej oficjalnej stronie internetowej zamieściła dokładne wskazówki dla zmotoryzowanych właścicieli pupilów dotyczące ich bezpiecznego przewozu.
Brak przepisów, ale...
Na stronie policji czytamy, że mimo iż, nie ma takich przepisów, to nie panuje w tym zakresie pełna dowolność. "Zgodnie z art. 3 ust. 1 prd 'Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo, gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie” - możemy przeczytać na stronie policja.pl.
Aby nie złamać tego przepisu policja zaleca m.in.: przewożenie zwierząt tak, żeby nie zagrażały bezpieczeństwu osób znajdujących się w pojeździe, wyodrębnienie dla niego konkretnego miejsca i zapewnienie dostępu do świeżego powietrza (nie możemy zamykać zwierząt w bagażniku), zwierzę powinno być także zabezpieczone przed nagłą zmianą położenia np. podczas gwałtownego hamowania (na rynku dostępne są specjalne pasy bezpieczeństwa dla zwierząt). Dodatkowo przewożony samochodem pupil nie powinien utrudniać kierowcy kierowania pojazdem np. ograniczać widoczności drogi, czy ograniczać dostępu do urządzeń służących hamowaniu, sygnalizowaniu i oświetlaniu drogi.
Autor: aolsz/aw