tvnpix
Foto: Kamila Mazurkiewicz Osiak

Zachwyca i przeraża. Chmura szelfowa na Mazowszu

Pojawiła się w niedzielę w okolicach Warszawy. - Przemieszczała się z ogromną prędkością, niosła za sobą wyładowania, opady oraz bardzo silny wiatr - relacjonowała Reporterka 24, Kamila. Zdjęcia nietypowej chmury otrzymaliśmy na Kontakt 24.

W niedzielę około godziny 20.30 w okolicach miejscowości Borowiec w powiecie piaseczyńskim na niebie pojawiło się niesamowite zjawisko. Była nim chmura szelfowa, zwana także wałem szkwałowym.

Reporterka 24, Kamila zdjęcia chmury przysłała na Kontakt 24. Jak stwierdziła, chmura przemieszczała się z ogromną prędkością, niosła za sobą wyładowania, opady oraz bardzo silny wiatr.

Czym jest chmura szelfowa?

Wał szkwałowy lub chmura szelfowa (ang. shelf cloud) jest poziomą, przypominającą kształtem klin, chmurą związaną z frontem szkwałowym burzy, czasami z chłodnym frontem atmosferycznym, bez obecności wyładowań.

Nisko zawieszony obłok zapowiada opady gradu, nawalne deszcze i silny wiatr. Synoptycy twierdzą, że ta niestabilność pogodowa jest spowodowana mieszaniem się wilgotnego powietrza z chłodnym wiatrem.

Czytaj też na tvnwarszawa.pl

Autor: kw/rp Źródło: tvnwarszawa.pl