Z taśmy ruszały na polskie drogi, do Związku Radzieckiego, a nawet do Egiptu i Tajlandii. Fabryka samochodów ciężarowych Star była prawdziwą wizytówką Starachowic (woj. świętokrzyskie). Dziś jest to zapomniane i zaniedbane miejsce. Jego historię i obecny obraz postanowił pokazać Reporter 24 Radek FotoAm, który na Kontakt 24 przesłał obszerną fotorelację.
Samochody Star to ciężarówki, które bardzo często możemy napotkać na polskich drogach. Używa ich wojsko, straż pożarna, służą do przewozu różnego rodzaju materiałów budowlanych. Przez lata auta wychodziły z fabryki w Starachowicach i poza Polską można je było zobaczyć nawet w Egipcie i Tajlandii.
- Trudno znaleźć w naszym mieście osobę, która nie miała kontaktu z fabryką. Moja teściowa pracowała tam przez 35 lat - mówi pan Radosław, który na Kontakt 24 przysłał zdjęcia zapomnianej fabryki. Star powstał w 1948 roku na bazie miejscowych Zakładów Mechanicznych i w kolejnych latach stał się wizytówką miasta.
Opuszczona wizytówka
Niestety, z biegiem lat, produkcja w Starachowicach stawała się coraz mniejsza, by w roku 2006 zakończyć się definitywnie. Dziś pozostałe po dawnej fabryce budynki są zapomniane i niszczeją, w okolicy działa jedynie firma, która odnawia kabiny samochodowe dla wojska.
- Chciałem pokazać ludziom, że jest to miejsce, o którym powinniśmy pamiętać. To była wizytówka miasta - dodaje. Fotografia to jego pasja, zawsze stara się szukać miejsc ważnych dla Starachowic, w których mieszka od urodzenia. - Czekałem na dobrą pogodę i w końcu wybrałem się do fabryki - dodaje.
Zdewastowane i zniszczone
Obecnie w miejscu, w którym kiedyś produkowano ciężarówki, znajduje się Specjalna Strefa Ekonomiczna. - Nie uchroniło to części majątku Stara od kradzieży, zdewastowania i niszczenia. Dzisiaj są tam piękne budynki innych firm i zrujnowane pozostałości po fabryce. To jest smutny kontrast - mówi pan Radosław. Wielkie wrażenie robi stara wieża ciśnień. - Przetrwała w bardzo dobrym stanie. Nawet są plany, by utworzyć w niej podniebną restaurację z widokiem na panoramę miasta i Gór Świętokrzyskich - dodaje Reporter 24. W czasach najbardziej rozwiniętej produkcji w starachowickim Starze pracowały 22 tysiące osób. Z taśm produkcyjnych fabryki samochodów ciężarowych zjechało ponad 600 tysięcy pojazdów.
A czy w Twoim mieście jest zapomniane miejsce, które w przeszłości było jego wizytówką? Wyślij zdjęcia i filmy na Kontakt 24 i opisz jego historię.
Autor: sc/popi