Kolejny dzień mieszkańcy województw podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego walczą z podtopieniami, jednak najtrudniejsza sytuacja panuje w województwie lubelskim. Obecnie na Wiśle przemieszcza się fala wezbraniowa, która w nocy spodziewana jest w rejonie Sandomierza (woj. świętokrzyskie). Reporterzy 24 z dotkniętych żywiołem regionów przedstawiają, jak sytuacja przedstawia się w ich miejscowościach.
Województwo świętokrzyskie
Jak przed południem poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w Sandomierzu stan wody wynosi ok. 678 cm. Kulminacja fali spodziewana jest dziś wieczorem (pomiędzy godz. 23.00 a 1.00) i może osiągnąć 768 cm (w 2010 r. osiągnęła 843 cm). Kolejne wezbrania na Wiśle będą się tworzyć w najbliższych dniach. Strażacy przy wsparciu wojska, policji i straży granicznej zabezpieczają wały wiślane. W użyciu jest też sprzęt ciężki, śmigłowce, łódź.
Obecnie obowiązuje osiem ostrzeżeń hydrologicznych trzeciego stopnia dotyczących możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na terenie województw: lubelskiego, podkarpackiego (dla Wisły, Wisłoka i Sanu), małopolskiego (dla Wisły oraz ujściowych odcinków karpackich dopływów Wisły), świętokrzyskiego (dla Wisły), opolskiego (dla Odry i zlewni dopływów Odry), śląskiego (dla Odry) i dolnośląskiego (zlewnie dopływów Odry).
Na terenie kraju obowiązują cztery ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dotyczące możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych na terenie województw: mazowieckiego (Wisła i Pilica), śląskiego (dla Liswarty i zlewni dopływów Odry) i opolskiego (dla górnej Prosny).
Województwo podkarpackie
Województwo małopolskie
Jak poinformował rzecznik MAC, w czasie akcji przeciwpowodziowej ewakuowano 78 osób. Wystąpiły liczne podtopienia budynków, dróg i pól uprawnych, uaktywniły się również osuwiska (szczególnie w powiecie nowosądeckim), a silny wiatr uszkodził dachy (szczególnie w powiecie dąbrowskim). Główne działania prowadzone były przy umacnianiu i podnoszeniu wałów, zabezpieczaniu posesji przed zalaniem, wypompowywaniem wody z zalanych budynków, zabezpieczaniu uszkodzonych dachów, udrażnianiem przejazdów i przepustów oraz pomocy przy ewakuacji ludzi.
Największe straty odnotowano na terenie powiatów: nowosądeckiego, limanowskiego, nowotarskiego, suskiego, tarnowskiego, gorlickiego i tatrzańskiego. Podtopieniu uległo co najmniej 350 budynków. Lokalnie nieprzejezdnych jest siedem odcinków dróg, w tym dwie wojewódzkie. Występują też utrudnienia na szlaku kolejowym Tarnów – Leluchów w miejscowości Ptaszkowa-Kamionka (podmycie torowiska na długości 20 m). Ruch odbywa się tam wahadłowo.
Województwo dolnośląskie
Województwo opolskie
Autor: ak/map