"Trzeba zapytać naszego premiera, jak się czuje w fikcyjnym państwie", "aż miło posłuchać rozmów patriotów przy wódeczce". Burza po opublikowaniu przez tygodnik "Wprost" rozmów polityków trwa także w sieci. Internauci komentują treść i styl prywatnej rozmowy, pomiędzy Bartłomiejem Sienkiewiczem, Markiem Belką i Sławomirem Cytryckim.
Prywatna rozmowa o finansach państwa
W sobotę wieczorem tygodnik "Wprost" opublikował na stronach internetowych nagranie z rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką o tym, by NBP pomógł w finansowaniu deficytu budżetowego i tym samym pomógł PO w trudnych wyborczych latach. Belka miał w zamian żądać dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego. W rozmowie uczestniczył także szef gabinetu NBP Sławomir Cytrycki. Stenogram rozmów znajdziesz na portalu tvn24.pl. Internauci oburzają się sposobem w jaki decydowano o zmianach w Radzie Ministrów.
"Niedawno były obchody 25-lecia wolności. Trzeba się teraz zapytać naszego Premiera jak się czuje w fikcyjnym państwie i kiedy jego głowa poleci za lukratywny interes" - komentuje @Weobelek25.
Podobnego zdania jest @niesceptyczny. "Aż miło posłuchać rozmów patriotów przy wódeczce. Nasze elity się kształtują, a trzeba było czekać na to 25 lat. Główny temat to dobro Polski. Brawo Panowie" - ironizuje. "Coś mi tu śmierdzi: i te dziwne głosy, i to stukanie sztućcami. Czy to przypadkiem nie jest rozmowa aktorów z kabaretu?" - niedowierza @zebur.
Minister jak premier
Internauci czekają także na komentarz premiera w sprawie słów, jakie padły. Zwracają uwagę, że w każdym wypadku sytuacja kompromituje premiera i jego rząd. "Jeżeli Tusk o tym nie wiedział to znaczy, że o składzie Rady Ministrów decyduje Sienkiewicz" - pisze @lanka666.
W podobnym tonie komentuje też @Donald Ambergold. "'Przykra sprawa' to zbyt mocne określenie, trochę realizmu Donaldzie" - pisze odnosząc się do komentarza premiera na jednym z portali społecznościowych, który rozpoczął się właśnie od słów "przykra sprawa".
"Wielkie zdziwienie. Skoro Tusk rozmawiał z Belką, a jeśli nie wiedział, to w żadnym wypadku nie nadaje się na premiera" - uważa @Sebbax.
Zaskoczeni językiem
Rozmowa opublikowana przez tygodnik "Wprost" odbyła się w jednej z warszawskich restauracji. Mimo iż miała charakter prywatny, wielu internautów czuje rozczarowanie językiem, jakim posługują się rozmówcy.
Dobitnie komentuje to @Kazir. "Folwarczna rozmowa. Ani ładu ani składu. Po prostu dno" - podsumowuje. "Nasza 'elita' rozmawia jak chłopaki spod śmietnika" - wtóruje mu @Krzysztof.
Tak wygląda polityka?
Część internautów nie jest jednak zaskoczona sposobem, w jaki rozmawiano o polityce. Nie dziwi ich też prywatny język ministra MSW i szefa NBP.
"Przepraszam, a jak państwo sobie wyobrażają politykę? Koalicja to deal. Załatwienie poparcia opozycji dla ważnego projektu to deal, koncesje i ustępstwa. Utrzymanie władzy to deal. A władzę się bierze po to, by ją utrzymać" - napisała @pinusnigra. Tego samego zdania jest @yhek. "To się dzieje cały czas, teraz zwyczajnie wypłynęło..." - pisze.
"Nie wszystko jest takie jakim się wydaje. Panowie rozmawiają prywatnie, bo mają na uwadze interes Polski w dalszej perspektywie - a wydającej się być nieuchronnej nieprzyjemnej perspektywie - a mianowicie ponownego przejęcia przez PiS władzy, co oczywiście nie będzie korzystne dla kraju. I oni jako dobrze poinformowani (ale i wszyscy rozgarnięci też) dobrze o tym wiedzą. 'Inwestorzy będą zwiewać'. Dlatego chcąc wygrać wybory chcą mieć asa w postaci silnej gospodarki. A więc zamierzając ratować sytuację gospodarczą kraju przy pomocy wsparcia banku centralnego dogadują się co jest normalne. Dla mnie pytaniem jest kto ich tam podsłuchiwał i nagrał?" - uważa @Planetar.
Sytuację podsumowuje @popelina. "Ot, spotkało się trzech kumpli przy wódeczce i radzą o możliwości zażegnania kryzysu w kraju. To jest Polska, a zresztą to i w Watykanie świętych nie ma".
Jakie jest Wasze zdanie o tej sprawie? Czekamy na Wasze opinie i komentarze. Możecie je wysyłać na adres: kontakt24@tvn.pl lub zamieszczać bezpośrednio pod tekstem.
Autor: ak/aw