W ponad dwóch tysiącach miejsc w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie "Quo vadis". Reporterzy 24 przesłali w sobotę zdjęcia m.in. z okrętu w Świnoujściu, kobylnickiego parku czy rynku w Bydgoszczy.
"To okazja do wspólnego czytania, słuchania i rodzinnego pikniku. Wspaniała forma do zachęcania wszystkich do czytania i propagowania czytelnictwa" - napisała Reporterka 24 o nicku panibożenka, która przesłała zdjęcia z wydarzenia w swojej miejscowości - Kobylnicy koło Słupska.
"Dla mieszkańców lekturę czytali m.in. przedstawiciele władz gminnych czy pracownicy bibliotek, nauczyciele, uczniowie oraz członkowie różnych organizacji i zespołów działających w naszej gminie. Oprócz wspaniałej dykcji i świetnemu opanowaniu tekstu, wszystkich zachwycały stroje czytających" - dodała.
Nagranie i zdjęcia z Narodowego Czytania otrzymaliśmy również z okrętu transportowo-minowego 8. Flotylli Obrony Wybrzeża "Gniezno" w Świnoujściu. W wydarzeniu, jak napisał Palmer62, brali udział marynarze, turyści oraz mieszkańcy.
Tym razem wybrali czytelnicy
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Narodowe Czytanie zainaugurowali w Warszawie. W sobotę w ponad 2 tys. miejscach w całej Polsce przeczytano "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.
Wspaniała forma do zachęcania wszystkich do czytania i propagowania czytelnictwa Reporterka 24
- Nasze wielkie wspólne spotkanie z literaturą - tak prezydent określił Narodowe Czytanie, przypominając, że w tym roku to czytelnicy wybrali w plebiscycie właśnie "Quo vadis" - w poprzednich latach była to decyzja prezydenta. Pierwsza dama zachęcała wszystkich do czytania. - Czytajmy przede wszystkim naszym dzieciom, młodszym na głos, to jest również wspaniała forma spędzania czasu z rodzinom, a także tworzenia dobrych relacji międzypokoleniowych, a starszym polecajmy dobre, wartościowe, interesujące lektury, takie, które skłaniają do refleksji, i o których możemy z nimi rozmawiać - zaznaczyła.
To już piąty raz
Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 r. Czytano wówczas "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza - w 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.
"Quo vadis" to nie tylko najpopularniejsze dzieło Henryka Sienkiewicza, ale też jedna z najbardziej znanych na świecie polskich powieści. Do 2016 r. została wydana w blisko 60 krajach i w ponad 50 językach, ale już na początku XX wieku przekładów było tak wiele, że sam autor nie znał ich dokładnej liczby. Podczas gdy w Polsce zarejestrowano do tej pory niecałe 200 wydań powieści, w języku włoskim i niemieckim było ich po prawie 300, co świadczy o jej międzynarodowej popularności. Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania krytyk literacki, literaturoznawca i eseista Tomasz Burek przygotował adaptację powieści, która umożliwiła przeczytanie "Quo vadis" w ciągu jednego dnia.
Autor: mz//tka / Źródło: PAP