Ulicami wielu miejscowości przeszły w sobotę orszaki z okazji święta Trzech Króli. Jest to wyjątkowy czas w Kościele katolickim. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy Wasze relacje z pochodów, które przeszły ulicami Wrocławia, Łodzi czy też Częstochowy (Śląskie).
Na dzień 6 stycznia przypada w Kościele katolickim uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana potocznie świętem Trzech Króli. Dzień ten kończy obchody Bożego Narodzenia. Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki - wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy Wasze relacje. Przesłaliście do nas materiały z województwa łódzkiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego oraz śląskiego.
W kraju i zagranicą
Ze świętem Trzech Króli związana jest tradycja przeprowadzenia pochodu. Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. W tym roku przeszedł ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 zagranicą.
Święto uczciła także para prezydencka, która wzięła udział w pochodzie. W tym roku prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką pojawili się w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim.
Trochę historii
Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy (trzej królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary: Kacper - kadzidło, symbol boskości, Melchior - złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar - mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci.
Mędrców ze Wschodu w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w.; w XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii (Niemcy).
Autor: bkol/ak / Źródło: PAP