Lipcowa pełnia nazywana jest Koźlim Księżycem. Moment kulminacyjny zjawiska wystąpił 3 lipca po południu, ale już w nocy z niedzieli na poniedziałek nasz naturalny satelita lśnił swoim blaskiem. Zdjęcia z tych wyjątkowych nocy przesłaliście na Kontakt 24.
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcie przestawiające pełnię Koźlego Księżyca. "Piękny Księżyc w superpełni nad Ustką" - napisał pan Mariusz, autor fotografii.
Kulminacyjny moment pełni nastąpił około godziny 13.40 w poniedziałek, ale już noc wcześniej nasz naturalny satelita prezentował się szczególne dobrze. Podobne widoki zachwyciły także w nocy z poniedziałku na wtorek.
Lipcowa pełnia była efektowna, ponieważ zbiegła się w czasie ze zjawiskiem superpełni. Podczas niej tarcza Księżyca jest szczególnie duża i jasna.
Pełnia Koźlego Księżyca
W lipcu w momencie pełni Księżyc znajdował się w odległości zaledwie 361 934 kilometrów od Ziemi - bliżej niż w porównaniu do jego średniej odległości wynoszącej około 382 900 km. Oznacza to, że jego tarcza mogła być nawet 14 procent większa niż zazwyczaj i do 30 procent jaśniejsza.
Warto jednak pamiętać, że różnice te są prawie niedostrzegalne gołym okiem - najłatwiej zaobserwować je astronomicznym weteranom, których oczy wyczulone są na zmiany na nocnym niebie.
Koźli Księżyc - skąd nazwa?
Rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej nazywali lipcową pełnię Koźlim Księżycem. Nazwa ta wzięła się od odrastającego poroża samców saren, czyli kozłów. Właśnie w lipcu na głowach zwierząt zaczynają pojawiać się jego zalążki.
Inne rdzenne plemiona nazywały tę pełnię Łososiowym Księżycem, Malinowym Księżycem czy Burzowym Księżycem - ta ostatnia nazwa wiąże się z burzami, które szczególnie często pojawiały się w lecie. Celtowie zwali ją Księżycem Ziół lub Księżycem Miodu Pitnego, zaś ludy anglosaskie - Siennym Księżycem, w nawiązaniu do lipcowych sianokosów.
Festiwal Superpełni
W 2023 roku niebo rozświetlą cztery superpełnie Księżyca.
Lipcowa pełnia to pierwsza superpełnia w 2023 roku, ale nie ostatnia.
Wyliczenia astronomiczne wskazują, że w tym roku zjawisko to wystąpi cztery razy z rzędu. Oznacza to, że szczególnie okazałą tarczę Księżyca będziemy podziwiać także podczas sierpniowej Pełni Jesiotrów oraz wrześniowej Kukurydzianej Pełni, jak również rzadkiej, nieregularnej Niebieskiej Pełni - w tym roku przypadnie ona pod koniec sierpnia.
Autor: as,anw/dd / Źródło: tvnmeteo.pl