Dziś wieczorem bez przeszkód można będzie zobaczyć kometę C/2011 L4. Choć można ją oglądać od 16 marca do końca miesiąca, na poniedziałek zapowiadane jest załamanie pogody. Kometa jest wyjątkowo jasna, ma długi, srebrzysty ogon. Niezwykłe ciało niebieskie wyparzyli Reporterzy 24.
Intensywne światło, jakie towarzyszy Komecie C/2011 L4 PanSTARRS pozwala wypatrzyć ją bez teleskopu czy lornetki. Superkometa zbudowana jest z minerałów, skal i lodu, ma 4,5 miliarda lat. Odkryto ją stosunkowo niedawno, bo 6 czerwca 2011 r. przez zlokalizowane na Hawajach teleskopy Pan-STARRS.
Jak szukać komety
Jak w rozmowie z portalem tvnmeteo.pl podpowiedział dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie, w poszukiwaniu można posłużyć się Księżycem jako drogowskazem.
"Jego wąski sierp będzie świecił kilka stopni nad kometą. Choć oba powinny być widoczne gołym okiem, właśnie w tym momencie może przyjść nam z pomocą lornetka. Wyjście na obserwacje tuż po godzinie 18 i przejrzenie zachodniego horyzontu niewielkim instrumentem o średnicy obiektywu 30-50 mm i powiększeniu 7-10 razy może ułatwić nam zlokalizowanie Księżyca, a także świecącej pod nim komety. Używając lornetki zwiększamy także swoje szanse na dojrzenie głowy i warkocza C/2011 L4" - radził dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Autor: ak/mj