Stróże porządku czy maszynka do robienia pieniędzy? Wasze doświadczenia ze strażą miejską

straz-art

Zdaniem przeciwników - tylko zakłada blokady, ustawia fotoradary i wlepia mandaty za błahe przewinienia. Według zwolenników, pomaga utrzymać porządek i bezpieczeństwo w mieście. Straż miejska i idea jej funkcjonowania niezmiennie wywołuje gorące dyskusje, zwłaszcza w internecie. Ostatnim pretekstem była informacja, że strażnicy nie mogą karać na podstawie zdjęć z monitoringu. A co Wy myślicie na temat straży miejskiej? Jest potrzebna, czy tylko generuje koszty? Zwiększać, czy ograniczać uprawnienia tej instytucji? A może ją zlikwidować? Czekamy na Wasze opinie i spostrzeżenia. Piszcie i dzielcie się z nami swoimi doświadczeniami ze strażą miejską.

"Nic nie robią, "tylko biorą kasę" - mówią przeciwnicy straży miejskiej, którzy najchętniej zlikwidowaliby znienawidzoną instytucję. Strażnikom wytykają głównie to, że nie zajmują się niczym poza wystawianiem mandatów, a wśród ich wad wymieniają arogancję, lenistwo i złośliwość. Są jednak i tacy, którzy nie wyobrażają sobie, by instytucję straży zlikwidować. Zwracają uwagę na to, że strażnicy pomagają zachować porządek i pilnują, by w mieście było bezpieczniej i czyściej. A jaka jest Wasza opinia na temat straży miejskiej? Czy jest to instytucja potrzebna, czy może zbędna? Korzystaliście kiedyś z ich pomocy? A może strażnicy nie pomogli Wam, choć mieli okazję? Czy Waszym zdaniem pilnują porządku, czy może tylko czekają, żeby kogoś ukarać i podreperować tym samym budżet miasta? Czekamy na Wasze maile oraz posty! Napiszcie również, co sądzicie o postulatach likwidacji straży miejskiej, a także co myślicie o uprawnieniach strażników - są zbyt małe, czy wręcz przeciwnie?

Najwięcej energii pochłaniają mandaty i blokady

Z raportu MSW o działalności straży miejskich i gminnych w 2012 roku wynika, że to co pochłania najwięcej energii strażników to usuwanie z ulic źle zaparkowanych samochodów oraz wymierzanie mandatów kierowcom przyłapanym przez fotoradary na przekroczeniu prędkości. Rzadziej natomiast zajmują się pilnowaniem porządku, zapobieganiem chuligańskim wybrykom czy walką z hałasem. Raport NIK mówi z kolei, że aktywność straży miejskiej w zakresie mandatów i fotoradarów wzrosła w ostatnich latach o 200 procent. W "sprawach innych" tylko o 2,7 proc.

Nie mogą karać na podstawie monitoringu?

Tym, co budzi najwięcej wątpliwości w działalności strażników miejskich, jest wystawianie mandatów. Jak się okazuje, straże gminne nie mogą karać za wykroczenia na podstawie zapisów z monitoringu miejskiego - to stanowisko Prokuratury Generalnej. Jak ustaliło radio RMF FM, Andrzej Seremet odmówił komendantowi straży miejskiej w Chojnicach kilkunastu kasacji do Sądu Najwyższego po przegranych sprawach w sądach. Podobnie, jak w przypadku stacjonarnych fotoradarów ustawianych przez gminy, ustawa Prawo o ruchu drogowym nie daje podstaw strażom gminnym do posługiwania się zdjęciami czy filmami wykonanymi przez monitoring, wnosząc o ukaranie obywateli.

Postulaty likwidacji

Likwidacji tej służby, lub przynajmniej zabrania jej obecnych kompetencji, domaga się Ruch Palikota. W wielu miastach Polski - m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi czy Katowicach - partia prowadzi zbiórkę podpisów w tej sprawie.

Bez straży da się żyć

Część polskich miast już zdecydowała się na likwidację straży miejskiej. Głównie z powodu kosztów. Na taki krok zdecydowały się między innymi Żory i Chrzanów. Podobnie było w Ozorkowie, gdzie straż kosztowała 300 tysięcy złotych rocznie. "Wpływy z mandatów, z fotoradarów, nie są w stanie pokryć tych kosztów" - wyjaśniał w rozmowie z reporterem TVN24 przedstawiciel Ozorkowa.

Na likwidację straży miejskiej zdecydowały się też władze Łasku w Łódzkiem, tłumacząc, że rolą straży jest dbanie o porządek i czystość, a w tym czterej strażnicy, których mieli, byli mało skuteczni. Likwidacja straży była też obietnicą wyborczą kandydata na prezydenta Elbląga, Jerzego Wilka z PiS. Gdy wygrał bój o miasto z kandydatką PO Elżbietą Gelert, zapewnił że obietnicę zrealizuje, bo jego zdaniem straż miejska jest "niepotrzebna i zbyt kosztowna".

Nie tylko mandaty

Mimo rosnącej krytyki, straż miejska realizuje wyznaczone zadania, nie tylko te związane z mandatami. Np. w Płocku (woj. mazowieckie) prowadzi akcję usuwania uszkodzonych, porzuconych samochodów, które zajmują miejsca parkingowe na terenie miasta. Jak mówiła rzeczniczka płockiej straży miejskiej Jolanta Głowacka, cały czas napływają nowe informacje o zdezelowanych, porzuconych pojazdach.

Kontrolują segregację śmieci

Z kolei w Krakowie, straż miejska w oparciu o regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, pomaga w kontroli systemu gospodarowania odpadami.

We Wrocławiu, komendant straży miejskiej wysłał niedawno do wiceprezydenta miasta list z wnioskiem o zatrudnienie większej liczby funkcjonariuszy. Nowi mundurowi mieliby kontrolować segregację odpadów w mieście. "Obecnie w referacie ochrony środowiska pracuje siedem osób. Sześciu funkcjonariuszy patroluje miasto, siódmy, kieruje ich działaniami" – tłumaczył Grzegorz Muchorowski z wrocławskiej straży miejskiej. "Funkcjonariusze prowadzą m.in. kontrole utrzymania porządku w gminie, sprawdzają dzikie wysypiska, kontrolują miejsca hodowli zwierząt gospodarskich w mieście. Sprawdzają również sposób postępowania z martwymi zwierzętami"– dodał.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

Autor: kde//tka

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

W kamienicy przy ul. Mostowej w centrum Poznaniu doszło do pożaru. W związku z zagrożeniem zdecydowano o ewakuowaniu 30 osób. W działaniach gaśniczych uczestniczyło 14 zastępów straży pożarnej.

Pożar kamienicy w centrum Poznania. 30 osób ewakuowanych

Pożar kamienicy w centrum Poznania. 30 osób ewakuowanych

Źródło:
PAP

Piętnastomiesięczna dziewczynka straciła przytomność po tym, jak "niezauważona weszła do skrzyni łóżka" i została tam przypadkowo zamknięta. Początkowo przywrócono dziecku funkcje życiowe, ale ostatecznie nie udało się go uratować. Wstępne ustalenia wskazują, że doszło do tragicznego wypadku.

Nie żyje piętnastomiesięczna dziewczynka. "Weszła niezauważona do skrzyni łóżka"

Nie żyje piętnastomiesięczna dziewczynka. "Weszła niezauważona do skrzyni łóżka"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Policyjny pościg w Stargardzie zakończył się, gdy kierująca uderzyła w zaparkowany samochód. Jak się okazało, kobieta była pijana. Z tyłu auta była jej czteroletnia córka, jechała bez fotelika.

Pijana uciekała przed policją. W aucie była jej czteroletnia córka

Pijana uciekała przed policją. W aucie była jej czteroletnia córka

Źródło:
TVN24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informacje, że klienci centrum handlowego Bonarka w Krakowie utknęli w gigantycznych korkach i nie mogli po południu i wczesnym wieczorem wyjechać z parkingu. W sznurze aut - jak alarmował jeden z Reporterów24 - niektórzy czekali kilka godzin. - Potwierdzam, że nawał klientów sparaliżował ruch w okolicy, policja na miejscu stara się pomóc kierowcom i kieruje ruchem - przekazał tvn24.pl młodszy aspirant Mateusz Lenartowicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Drogowy paraliż pod centrum handlowym. Policja wysłała patrole

Drogowy paraliż pod centrum handlowym. Policja wysłała patrole

Źródło:
tvn24.pl

Za kurs z Dworca Centralnego na Mokotów zapłaciła 360 złotych. Zszokowana kobieta sprawę zgłosiła policji. - Powiedzieli mi, że wiedzą o tym mężczyźnie i jemu podobnych. To cała szajka - opowiedziała pani Klaudia. Czy policja może coś zrobić z nieuczciwymi "taksówkarzami"?

Nieuczciwi "taksówkarze" wystawiają rachunki na niebotyczne kwoty. Policja tłumaczy, co może zrobić

Nieuczciwi "taksówkarze" wystawiają rachunki na niebotyczne kwoty. Policja tłumaczy, co może zrobić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwszego dziadka do orzechów dostała jeszcze jako dziecko. Wtedy nie była zadowolona, wolała łyżwy. Jak się okazało, z biegiem czasu zbieranie drewnianych figurek stało się jej pasją. Chociaż ma 500 sztuk, szukając kolejnego dziadka wie, czy taki stoi już na jej półce. - Czy mam ulubionego? Wie pani, to jak z dziećmi, wszystkie się kocha - mówi pani Aldona w rozmowie z tvn24.pl.

Zebrała 500 dziadków do orzechów, mają swój pokój

Zebrała 500 dziadków do orzechów, mają swój pokój

Źródło:
TVN24

Daniele pojedynkowały się w okolicach szpitala. Nagranie zostało zarejestrowane w Wejherowie (woj. pomorskie), a otrzymaliśmy je na Kontakt24.

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe

W samochodzie przejeżdżającym aleją Niepodległości wybuchł pożar. Nikomu nic się nie stało. Były utrudnienia w ruchu.

Auto spłonęło w centrum Warszawy

Auto spłonęło w centrum Warszawy

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja w Tychach w województwie śląśkim. Na dwupasmowej drodze jeden z kierowców przez niemal kilometr poruszał się pod prąd. Dzięki reakcji innego kierowcy nie doszło do wypadku.

Jechał lewym pasem pod prąd. Reakcja świadka zapobiegła tragedii. Nagranie

Jechał lewym pasem pod prąd. Reakcja świadka zapobiegła tragedii. Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Tragedia pod Gostyninem. Nie żyje 64-letnia kobieta, a 63-letni mężczyzna trafił do szpitala. Do sprawy policja zatrzymała 35-letniego syna poszkodowanych.

Tragedia w Boże Narodzenie. Nie żyje kobieta, ranny mężczyzna. Policja zatrzymała syna pary

Tragedia w Boże Narodzenie. Nie żyje kobieta, ranny mężczyzna. Policja zatrzymała syna pary

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w nocy z wtorku na środę na warszawskim Ursynowie. Kierowca prowadzący pod wpływem alkoholu uszkodził infrastrukturę drogową. 

Kolizja podczas zjazdu z ronda. Kierowca był pijany

Kolizja podczas zjazdu z ronda. Kierowca był pijany

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl