W dzisiejszym programie „Dwie prawdy” Jan Wróbel przyglądał się zjawisku wymierzania sprawiedliwości przez zwykłych obywateli. Mężczyzna, który samochodem staranował w sobotnią noc 22 osoby na deptaku w Sopocie został według świadków pobity przez wystraszonych ludzi. W stanie Floryda mężczyzna pobił pedofila, który wykorzystywał seksualnie jego 11-letniego syna, po czym oddał go w ręce władz. Czy ludzie będący na miejscu wydarzeń powinni wymierzać sprawiedliwość? Czy Policja w sytuacjach wymagających szybkiej reakcji jest mniej skuteczna od samych poszkodowanych? A może samosąd jest zjawiskiem nagannym.
Romana Kurkiewicza zaciekawił natomiast pomysł projektanta mody Piotra Kupisza, który wypromował kolekcję patriotycznych koszulek. Projektant pierwsze ubrania z symbolami narodowymi stworzył już dwa lata temu – nabywało je wielu celebrytów. Innym przykładem wykorzystywania marketingowego Powstania Warszawskiego jest firma Cobi, która wypuściła na rynek serię klocków nawiązującą bezpośrednio do Powstania. Czy mamy do czynienia z komercjalizacją Powstania Warszawskiego?
Sprawiedliwość w rękach obywateli
Mieszkaniec Daytona Beach w stanie Floryda nakrył 18-letniego chłopaka, który wykorzystywał seksualnie jego 11-letniego syna. Mężczyzna pobił pedofila i oddał go w ręce władz. W związku z pobiciem nie postawiono mu żadnych zarzutów. Jak powiedziała policja, "reagował tak, jak reagowałby każdy ojciec". Mężczyzna, który samochodem staranował w sobotnią noc 22 osoby na deptaku w Sopocie został według świadków zatrzymany i pobity przez wystraszonych ludzi. Gdyby nie reakcja ochroniarzy z pobliskiego klubu mogło dojść do linczu na kierowcy. Czy wymierzanie sprawiedliwości przez zwykłych obywateli jest zjawiskiem dopuszczalnym?
Komercjalizacja Powstania Warszawskiego
Robert Kupisz stworzył kolekcję, której głównym elementem są koszulki z motywem orła. Koszulki pochodzące z oryginalnej serii Kupisza kosztują 350 zł. Cena t-shirtów obecnych na rynku to 80 zł. Czy mamy do czynienia z komercjalizacją Powstania Warszawskiego? Czy tego rodzaju wykorzystywanie symboli Powstańczych jest pozytywnym trendem?
„Dwie prawdy” to codzienny magazyn na żywo na antenie TVN24. Od poniedziałku do piątku o godzinie 21:00. Do dzielenia się swoimi opiniami zapraszamy widzów i internautów. Zachęcamy również do odwiedzin na naszych profilach na Facebooku, Twitterze, Instagramie i do wysyłania opinii na adres kontakt@tvn24.pl.
Autor: //aw