Kłęby dymu i powietrzne akrobacje – w taki sposób, w przeddzień rocznicy wybuchu I wojny światowej, otwarto w Krakowie wystawę "Skrzydła Wielkiej Wojny". Multimedialna ekspozycja prezentuje kolekcję samolotów z okresu I wojny światowej i sylwetki pilotów. Filmy i zdjęcia z tego wydarzenia zamieścił w naszym serwisie Reporter 24 acik34.
"27 lipca 1914 roku to był poniedziałek i to był ostatni dzień pokoju w Europie. W 100-lecie tej rocznicy otwieramy dzisiaj wielką wystawę poświęconą samolotom i lotnikom. Będziecie mieli państwo okazję obejrzeć największą kolekcję samolotów z tego okresu na świecie" – powiedział dyrektor MLP Krzysztof Radwan.
Łódź latająca, samolot myśliwski i Albatrosy
Jak dodał, "to była straszna wojna; na początku samoloty służyły tylko do obserwacji, dopóki ktoś nie strzelił, a potem zaczęły się straszliwe walki powietrzne". "Dość powiedzieć, że dla podniesienia waleczności i morale pilotów Anglicy zakazali im używania spadochronów. Dlatego pilot miał zawsze przy sobie pistolet, żeby sobie skrócić cierpienie, gdy został trafiony" – opowiadał dyrektor. Na wystawie prezentowane są unikatowe samoloty, takie jak łódź latająca Carskiej Marynarki Wojennej Grigorowicz M-15 i niemiecki samolot myśliwski LFG Roland D.VI. Jest też brytyjski Sopwith Camel, na którym zestrzelono 11 wrogich maszyn. Można też zobaczyć maszyny typu Albatros C.I, DFW C.V, LVG B.II, Halberstadt Cl.II, Aviatik C.III.
Ocalały, walcząc na frontach I wojny
Niektóre z eksponatów są jedynymi ocalałymi egzemplarzami maszyn walczących na frontach I wojny. Wszystkie zostały zaprezentowane w ciekawej aranżacji, z wykorzystaniem nowoczesnych środków multimedialnych, co pozwoliło pokazać nie tylko szeroki kontekst historyczny, ale także życie codzienne lotników. Oryginalną oprawę ekspozycji stworzył także powstały specjalnie na potrzeby projektu wielkoformatowy komiks. Jest on dziełem polskiego artysty zajmującego się tematyką lotniczą i militarną - Jarosława Wróbla. Jak powiedział PAP dr Krzysztof Mroczkowski, Główny Inwentaryzator Zbiorów MLP, pomysłodawca i autor wystawy, na całym świecie zachowało się z okresu pionierskiego lotnictwa i czasu Wielkiej Wojny ok. 70 samolotów, z czego 13 znajduje się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Kolekcja ta jest uznawana za jedną z najpoważniejszych na świecie.
"W ich życiu romantyzmu nie było"
"W codziennym życiu pilotów romantyzmu żadnego nie było. (...) Godziny spędzone za sterami maszyny składającej się z płótna, listewek, drutu; siedząc na beczce z paliwem i mając za jedyną osłonę wirujące śmigło, nie mogły nie skrzywiać psychiki. Ze wspomnień tych ludzi wynika, że byli oni upici adrenaliną, obłędem i alkoholem. To były dzieciaki, których pierwszym zajęciem było zabijanie, którzy widzieli, jak ich koledzy zmieniali się w nicość" - powiedział Mroczkowski. "W ciągu trwania Wielkiej Wojny zginął co drugi żołnierz lotnictwa, wliczając w to personel naziemny i latający. To były potworne straty" - dodał.
Światowe dziedzictwo lotnicze
W dniu otwarcia wystawy atmosferę walk I wojny światowej na ziemi i w powietrzu przybliżyli dzięki latającym replikom samolotów Wielkiej Wojny piloci z Latającego Cyrku Martina Kindernaya oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915. W powietrzu zaprezentowała się też Grupa Akrobacyjna "Żelazny". Powstałe w 1963 r. Muzeum Lotnictwa Polskiego chroni i prezentuje polskie oraz światowe dziedzictwo lotnicze. Jest jednym z największych europejskich muzeów tego typu. Zbiory liczą ponad 240 samolotów, szybowców, śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych i zestawy rakietowe. Rekonstrukcję walk zobacz także na tvn24.pl
Autor: aolsz/map