Wciąż utrzymuje się zagrożenie powodziowe na zachodzie i południu kraju. Wszystko przez ostatnie gwałtowne ulewy, które sprawiły, że bardzo szybko wzrósł poziom wody w rzekach m.in. województw dolnośląskiego, lubuskiego i opolskiego. Mimo, że woda powoli opada, to służby są w stanie pełnej gotowości. Zdjęcia i nagrania pokazujące wysoki stan wód na rzekach otrzymujemy od naszych Reporterów 24.
Sytuacja na rzekach województwa dolnośląskiego
Po nocnych opadach deszczu, poziom wód w dolnośląskich rzekach przekracza stany alarmowe w 21 miejscach (m.in. na Nysie Kłodzkiej, Witce i Miedziance). Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu, w 16 miejscach przekroczone zostały stany ostrzegawcze, ale rzeki utrzymują się w korytach. "Jedynie Nysa Łużycka wylała w dwóch miejscach, ale na przygotowane wcześniej poldery. Było to związane ze wzrostem zrzutów wody ze zbiorników retencyjnych" - zaznaczył dyżurny w rozmowie z Polską Agencja Prasową.
Meteorolodzy przewidują, że opady deszczu na Dolnym Śląsku utrzymają się w piątek aż do godzin popołudniowych. "Mimo opadów stany wód nie przybierają. Spodziewamy się, że pierwsze przejaśnienia wystąpią ok. południa" - dodał dyżurny.
Alarmy powodziowe zostały ogłoszone w ośmiu gminach: Stara Kamienica, Bogatynia, Gryfów Śląski, Mirsk, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie i Kłodzko. W 11 miejscach wprowadzono pogotowia alarmowe.
Jak relacjonuje przebywający w Bogatyni reporter TVN24 Tomasz Mildyn, stan wód na rzekach woj. dolnośląskiego minimalnie opadł. Od wczoraj jest jednak więcej miejsc, w których został przekroczony stan alarmowy:
Opolskie: układają worki z piaskiem
Alarmy również w innych województwach
W województwie lubuskim w powiatach żagańskim, żarskim i krośnieńskim ogłoszone zostało pogotowie przeciwpowodziowe. Niebezpiecznie jest też na rzekach w Małopolsce. Hydrolodzy spodziewają się przekroczenia stanów ostrzegawczych między innymi na Dunajcu.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia dla województw lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego.
Autor: //tka